Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin Bohaterom!

Wystawą o pokoleniu Kolumbów, Mszą św. w intencji polskich bohaterów oraz poetycko-muzycznym spotkaniem mieszkańcy Wolina uczcili 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2021, str. III

[ TEMATY ]

wystawa

Powstanie Warszawskie

Wolin

Archiwum Biblioteki Publicznej Gminy Wolin

Wystawa poświęcona bohaterom Powstania Warszawskiego

Wystawa poświęcona bohaterom Powstania Warszawskiego

Kardynał Stefan Wyszyński wiele razy we wspomnieniach powracał do Powstania Warszawskiego, był bowiem kapelanem jednego z oddziałów powstańczych. Jednak jedno wspomnienie wywarło na niego ogromny wpływ: „Już pod koniec powstania, idąc przez las, zobaczyłem stertę spopielonych kart przyniesionych przez wiatr. Na jednej z nich został niedopalony środek, a na nim słowa: «Będziesz miłował...» Nic droższego nie mogła nam przynieść ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament”. O walce miłością marzyli Powstańcy Warszawscy. Jeden z nich Krzysztof Kamil Baczyński, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, napisał w Modlitwie do Bogarodzicy: „Która jesteś jak nad czarnym lasem blask – pogody słonecznej kościół, nagnij pochmurną broń naszą, gdy zaczniemy walczyć miłością”. 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., z miłością do Ojczyzny w sercu mieszkańcy Warszawy podjęli walkę o wolność. Jednak mimo wielu zwycięskich bitew i potyczek nie udało się wywalczyć upragnionej wolności.

W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu miejscach stolicy oraz kraju odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary powstania. Takie uroczystości odbyły się również w Wolinie. Pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Wolin pod kierunkiem dyr. Agnieszki Peplińskiej-Kot, przygotowali wystawę o pokoleniu Kolumbów, która eksponowana była na ulicach naszego miasta. O godz. 17. ruch w mieście wstrzymał dźwięk syren upamiętniając polskich bohaterów. Wieczorem sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Modlitwą obejmowaliśmy także wszystkich, którzy zginęli w czasie powstania, ofiary wojskowe i cywilne. Tą szczególną otoczyliśmy przybyłych na Eucharystię kombatantów, dla których wypraszaliśmy Boże błogosławieństwo. Do modlitwy za nasz kraj włączyły się władze samorządowe, harcerze, dyrektorzy szkół i instytucji gminnych, parafianie oraz wakacyjni goście. Po Eucharystii w wolińskim dworku odbył się wieczór poetycko-muzyczny przygotowany przez wolińską bibliotekę. Słowo podziękowania do zgromadzonych gości skierowała burmistrz Wolina Ewa Grzybowska. Wiersze powstańców warszawskich przeplatane pieśniami powstańczymi zaprezentowali mieszkańcy Wolina. Na koniec zgromadzeni obejrzeli projekcję filmu o Powstaniu Warszawskim.

Jesteśmy zobowiązani do pamięci o naszych powstańczych bohaterach, bo jak napisał Adam Asnyk: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść: na nich się jeszcze święty ogień żarzy, i miłość ludzka stoi tam na straży, i wy winniście im cześć!”.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki jubileusz pomorskiego biskupstwa

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2020, str. VII

[ TEMATY ]

jubileusz

biskupstwo

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Dary ofiarne: mapy, korporały i zobowiązania modlitewne

Papież Innocenty II 14 października 1140 r. powołał do istnienia biskupstwo pomorskie ze stolicą w Wolinie.

Biskupstwo obejmowało swym zasięgiem 12 grodów z okolicznymi miejscowościami. Dziś 6 z tych miejscowości jest po polskiej stronie granicy: Wolin, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Pyrzyce, Stargard, Szczecin, a pozostałe 6 po niemieckiej: Tribsees, Gützkow, Demmin, Usedom, Wolgast oraz Groźwin (dziś nieistniejący, był położony w pobliżu Anklam).

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję