Reklama

Niedziela w Warszawie

Czeka nas dużo pracy

Rokroczni laureaci Parafiady diecezjalnej, czy wciąż poszerzająca się grupa rodziców obejmujących modlitwą różańcową dzieci, tworzą specyfikę społeczną parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu.

Niedziela warszawska 34/2021, str. V

[ TEMATY ]

parafiada

Archiwum parafii

Ubiegłoroczne spotkanie opłatkowe grup Różańca rodziców za dzieci

Ubiegłoroczne spotkanie opłatkowe grup Różańca rodziców za dzieci

Kolęda hybrydowa i samochodowa procesja Bożego Ciała to tylko niektóre z działań, jakie kapłani podejmowali w trudnym czasie epidemii. Jak poradzą sobie z odbudową normalności?

Wyciągnąć z domów

– Największym wyzwaniem dla nas, duszpasterzy, jest teraz praca z młodzieżą i dotarcie do tej grupy wiekowej – ocenia ks. kan. dr Dominik Koperski, proboszcz parafii. – Zwłaszcza po czasie pandemii, w którym przebywali zamknięci w domach – dodaje.

Wcześniej młodzi parafianie chętnie i z sukcesami uczestniczyli w konkurencjach Parafiady diecezjalnej.

– Praktycznie co roku przywozili puchar za całokształt, zdobywając pierwsze lub drugie miejsca. To ich bardzo motywowało do wspólnego działania i funkcjonowania blisko Kościoła – zauważa.

Niestety, od dwóch lat również rywalizacje sportowe zostały zawieszone, pozostawiając w rzeczywistości młodych ludzi niezaaranżowaną przestrzeń. Próbę sytuacji przetrwała za to młodzieżowa służba liturgiczna. Znacznie trudniej jest kapłanom pozyskać pozaszkolne zaangażowanie mniejszych dzieci. Rodzice drobiazgowo zagospodarowują im czas wolny. Stanowi to jednak współczesną normę społeczną. Mimo tego zanim zaraza zburzyła bezpieczną codzienność, dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych: „Kredkami do Nieba”, które przybliżały treść Ewangelii na dany dzień.

Rodzicielski Różaniec

Ta wielopokoleniowa parafia liczy ponad 30 lat. Osiedlali się w niej najczęściej młodzi przybysze spod Radomia, rzadziej Kielc, co wpłynęło na dość tradycyjną religijność mieszkańców. Miejscowość, jak wiele podobnych, charakteryzuje bardzo gęsta zabudowa, jest więc ustabilizowaną aglomeracją. Mazowiecki standard? Nie do końca. Ciekawe zjawisko, na które zwraca uwagę ksiądz proboszcz, to aż kilkanaście kół różańcowych, w których rodzice modlą się za dzieci. – Od dwóch, trzech lat ta społeczność się rozrasta – podkreśla ks. Koperski.

Msza św. odbywa się w pierwszy piątek miesiąca, skupiając osoby pragnące objąć modlitwą różańcową czy to własne latorośle, czy też dzieci chrzcielne. Tę uważność na problemy najmłodszych, można nazwać cechą charakteryzującą społeczność Rybia. Ze względu na bliskość lotniska Chopina, do kościoła przychodzą turyści i osoby korzystające z obiektów hotelowych. W ubiegłym roku na Mszę św. przyszedł spontanicznie premier RP.

Reklama

Kierunek: obrzeża

Aktualnie parafianie i kapłani przeżywają uroczystości związane z odpustem św. Bartłomieja. Z niecierpliwością też czekają na powrót normalności jesienią. Bo jeśli wróci stacjonarna szkoła, możliwa będzie także reaktywacja duszpasterstwa. W planach parafii św. Bartłomieja są również rekolekcje ewangelizacyjne i profesjonalne konwersatoria biblijne dla dorosłych, które poprowadzi rezydent ks. prał. dr Andrzej Bosowski.

Ksiądz proboszcz stawia sobie za jeden z głównych celów dotarcie do ludzi będących na obrzeżach Kościoła. Niewykluczone, że tragedia związana z epidemią przewartościowała ich życie i po czasie izolacji potrzebują spotkania nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z Bogiem.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystartowała jubileuszowa Parafiada

[ TEMATY ]

parafiada

Łukasz Krzysztofka

W Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach uroczyście zainaugurowano Jubileuszową 30. Parafiadę Dzieci i Młodzieży. Półtora tysiąca uczestników z siedmiu krajów przez tydzień będzie rywalizować z sobą na polu sportowym, intelektualnym i artystycznym.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców. - Parafiada to doskonały czas, by zweryfikować siebie samego i zobaczyć jakim jestem. Aby zweryfikować siebie potrzeba jakiegoś wzoru, światła. Tym światłem jest Jezus – mówił w homilii bp Florczyk, podkreślając, że tylko w świetle Jezusa można dobrze spojrzeć na drogi własnego życia. - Od Niego bije blask, światło, w Nim wszystko jest widoczne w naszym życiu. Jezus jest Światłością świata i ogniem – dodał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na wieniec adwentowy z nagrodami!

2022-12-03 22:30

[ TEMATY ]

konkurs

adwent

wieniec adwentowy

nagrody

Bożena Sztajner/Niedziela

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wieniec adwentowy.

II Niedziela Adwentu i druga zapalona świeca na wieńcu adwentowym to znak, że czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa wchodzi w kolejny etap. Przynagla nas, byśmy byli bardziej gotowi, wszak Adwent to czas oczekiwania – najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a w ostatniej części Adwentu - jako bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów tego okresu jest wieniec adwentowy, najczęściej wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę Adwentu. W tym roku zachęcamy do jego wykonania całe rodziny, co może być okazją do wspólnego spędzenia czasu i umacniania wspólnoty rodzinnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję