Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 20/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Brodnica

Chleb Miłości

W czasie Wielkiego Tygodnia w Brodnicy trwała zorganizowana przez Brodnicki Ośrodek Caritas akcja "Chleb Miłości". Poprzedzona kilkutygodniowym przygotowaniem, polegała na rozprowadzeniu po domach bochenków chleba, z których dochód został przeznaczony na budowę jadłodajni przy brodnickiej Caritas. Całą inicjatywą kierował jeden z pracowników Caritas, jednakże bez pomocy harcerzy i wolontariuszy akcja nie powiodłaby się. W przeddzień jej rozpoczęcia w piekarni "Krzyś" w Brodnicy upieczono pierwszą partię chleba, następnego dnia z samego rana wolontariusze przybyli do Ośrodka i tam zajęli się pakowaniem chleba do wcześniej przygotowanych pudełek. W godzinach popołudniowych pod drzwi Caritas zawitali harcerze. Po krótkiej odprawie przejęli chleb i ruszyli w stronę miasta. Tak działo się przez cały Wielki Tydzień, od poniedziałku do czwartku, natomiast w Wielki Piątek i Sobotę wolontariusze rozprowadzali chlebek przed brodnickimi kościołami.
"Chleb Miłości" dotarł do większości brodnickich domów. Pomimo że w akcję zaangażowanych było bezpośrednio około 50 osób, jednak nie wszędzie udało się dotrzeć. Cegiełka-chlebek to nie tylko wsparcie Caritas. Wielu młodych ludzi zauważyło w sobie potencjał do niesienia pomocy innym ludziom i tym sposobem dołączyło do grona wolontariuszy. Oto wypowiedź jednej z wolontariuszek: "»Chleb Miłości«, o którym dowiedziałam się z kościoła, dał mi osobiście możliwość zaangażowania się w pomoc dla tych, którzy tak bardzo jej potrzebują (...) Uważam, że piękne jest to, że potrafimy się dzielić z innymi tym, co mamy...". Podobnych wypowiedzi było sporo; część z osób chce być wolontariuszami akcyjnymi, część zaangażowała się w stałą pomoc. Akcja "Chleb Miłości" miała wieloraki aspekt. Z jednej strony to wyraz okazania przez mieszkańców Brodnicy zrozumienia na potrzeby swoich biedniejszych sąsiadów; z drugiej zaś - ukazała w namacalny sposób wyraz zrozumienia dla słów Papieża Jana Pawła II, aby wypełniać uczynki miłosierdzia.

Reklama

Rafał Żurawski

Dekanat Kurzętnik

Spotkanie z Miłosierdziem Bożym

W odpowiedzi na apel Caritas Diecezji Toruńskiej młodzi wolontariusze Koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Ostrowitem przeprowadzili 27 kwietnia zbiórkę pieniędzy na "Fundusz Janka Muzykanta" i zorganizowali imprezy kulturalne pod hasłem "Spotkanie z Miłosierdziem Bożym". W programie znalazły się m.in. inscenizacje o miłosiernym Samarytaninie, występ dziecięcego zespołu wokalnego oraz zespołu tanecznego. Zaproszono także siostry pasterki z Jabłonowa, które przedstawiły historię swego zgromadzenia i śpiewały przy akompaniamencie gitarowym. Gościnnie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny z Iławy, odbył się też mecz piłki nożnej i loteria fantowa. Można było posilić się w szkolnej kawiarence.
Zorganizowanie tych imprez było możliwe dzięki ogromnej przychylności Krzysztofa Przybysza - dyrektora tutejszej szkoły, życzliwej współpracy księdza proboszcza Jarosława Pestki, grona pedagogicznego i rodziców.
Nasze Koło działa już drugi rok, biorąc udział w różnych akcjach proponowanych przez Caritas Diecezji Toruńskiej. Młodzi wolontariusze prowadzą wiele działań z własnej inicjatywy, m.in. samodzielnie wykonują karty świąteczne, palmy wielkanocne, które rozprowadzają, a uzyskane fundusze przeznaczają na rzecz dzieci z rodzin ubogich w swojej parafii. Prowadzą również zbiórkę odzieży i obuwia, pomagają starszym i samotnym, przedstawiają jasełka, uczestniczą w spotkaniach z członkami innych kół, wymieniając doświadczenia oraz odwiedzają sanktuaria i domy zakonne. To są działania pozornie małe, a jednak wielkie, gdyż krok po kroku uczą młodych ludzi głębokiego spojrzenia na innego człowieka, dostrzegania jego potrzeb nie tylko bytowych, ale społecznych i duchowych, nabywają umiejętności i sztuki służenia bliźniemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Urszula Tudek - Opiekun Koła Caritas

Dekanaty toruńskie

By głębiej przeżyć Święte Triduum Paschalne

Przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego kojarzyło mi się dotychczas z tym, co dzieje się w parafii. W tym roku jednak pojawiła się nowa propozycja, która pomogła mi w pogłębieniu zrozumienia i przeżycia tych dni. W Centrum Dialogu Społecznego zorganizowano wspólną modlitwę brewiarzową połączoną z wprowadzeniami do liturgii poszczególnych dni Triduum. Forma ta, wzorowana na propozycji Ruchu Światło-Życie, jak najbardziej odpowiada zaleceniom Kościoła, by w czasie Triduum zachęcić wiernych do wspólnego odprawiania Liturgii Godzin.
W Wielki Czwartek nasze wspólne przeżycie Triduum Paschalnego rozpoczęła konferencja wprowadzająca w istotę liturgii i symboliki obrzędów Wielkiego Czwartku, a po niej nabożeństwo pokutne, z możliwością skorzystania z sakramentu pojednania. Tak przygotowani uczestniczyliśmy w Liturgii w katedrze lub macierzystych parafiach. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej i adoracji w ciemnicy zebraliśmy się ponownie w Centrum Dialogu Społecznego, by wspólnie odprawić Godzinę Czytań. Powróciliśmy do domów ze świadomością konieczności dziękczynienia za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa.
Wielki Piątek rozpoczęła poranna modlitwa, czyli Jutrznia. W ramach konferencji usłyszeliśmy o symbolice liturgii Wielkiego Piątku - trzech znakach: pokuty, miłoś-ci Krzyża i posilenia się Ciałem Chrystusa. Po południu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, której rozważania pozwoliły bardziej zrozumieć to, co wydarzyło się w Jerozolimie prawie dwa tysiące lat temu, i symbolicznie podążyć za Jezusem. W tym czasie zrozumieliśmy, że Krzyż to nie symbol hańby i klęski, lecz symbol zwycięstwa. Po Liturgii Wielkiego Piątku, którą mogliśmy przeżyć w katedrze lub parafiach, i adoracji grobu ponownie zebraliśmy się w Centrum Dialogu, by zakończyć dzień Godziną Czytań.
Wielką Sobotę rozpoczęła Jutrznia, po której dane nam było przeżyć trzy obrzędy wzorowane na Katechumenacie, a włączone w czas Triduum według zaleceń sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Były to obrzędy:
Effatha, czyli otwarcie się na Boże Słowo oraz na dawanie świadectwa o Jego miłości; obrzęd wyznania naszej wiary; a na koniec obrzęd imienia chrześcijańskiego, w którym każdy z nas dziękował Bogu za swoje imię i wzywał wstawiennictwa swojego świętego patrona.
Bezpośrednim przygotowaniem do Wigilii Paschalnej były Nieszpory z konferencją poświęconą symbolice obrzędów Wielkiej Soboty. Zwieńczeniem dnia było uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze lub w parafiach.
Nasze wspólne przeżywanie Triduum Paschalnego zakończyliśmy Nieszporami Niedzieli Wielkanocnej oraz radosnym dziękczynieniem za możliwość głębszego przeżycia tego najważniejszego czasu w liturgii Kościoła.

Reklama

tjK

Rekolekcje i sakrament bierzmowania uczniów gimnazjum

Od 31 marca do 2 kwietnia w Gimnazjum nr 30 w Toruniu odbywały się rekolekcje wielkopostne, które zgromadziły uczniów klas I-III. W ramach opieki duszpasterskiej prowadzonej przez księży rekolekcjonistów z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego, odbywały się nauki wielkopostne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej. Ich celem było przygotowanie duchowe i przeżycie Wielkiego Postu oraz Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klas młodszych, pragnąc wyrazić swoje uczucie miłości do Pana Jezusa, uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. "Droga Krzyżowa Pana Jezusa", zorganizowanym przez Teresę Kępską i Lidię Rataj. Najciekawsze prace malarskie zostały nagrodzone i wyeksponowane w sali katechetycznej.
3 kwietnia młodzież klas trzecich uroczyście przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego podczas Mszy św. koncelebrowanej udzielił bp Józef Szamocki.

tk i lr

Wkrótce

XIX Świętojański Festiwal Organowy

Niedziela 18 maja 2003 r. godz. 19.00
bazylika katedralna toruńska

Marcin Szelest (organy) - Kraków

W programie: Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Adam z Wągrowca (+1629)
Claudio Merulo (1533-1604)
Johann Jacob Froberger (1616-67)
Johann Pachelbel (1653-1706)
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
Heinrich Scheidemann (ok. 1595-1653)
Jan Pieterszoon Sweelinck

Reklama

W przyszłą niedzielę 25 maja koncert koszalińskiego artysty Bogdana Narlocha

Zapraszamy!

21 maja br. o godz. 20.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego, plac ks. Stefana Frelichowskiego 1, w Toruniu odbędzie się ostatni w tym roku wykład z cyklu "W szkole Miłosierdzia Bożego. Uczynki miłosierdzia wobec duszy". Ks. dr hab. Krzysztof Konecki będzie mówić na temat: "Modlić się za żywych i umarłych. Wysłuchałem tego, o co się modliłeś do Mnie" (por. Iz 37, 21).

Modlitwa o powołania i za powołanych do służby w Kościele

Diecezjalne Dzieło Powołań zaprasza w czwartek 22 maja na godz. 17.30 do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Toruń Stawki) na modlitwy o powołania i za powołanych do służby w Kościele. W programie nabożeństwo majowe, modlitwy o powołania, Msza św. i spotkanie z ministrantami.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.powolania.diecezja.torun.pl.

Ks. Marian Tomasz Kowalski - Dyrektor Diecezjalnego Dzieła Powołań

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję