Reklama

Niedziela Łódzka

Otworzyć się na światło Ewangelii

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich do otwarcia się na doświadczenie ewangelizacji.

Niedziela łódzka 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ewangelizatorzy

Piotr Drzewiecki

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji

W dniach 9-11 września w Łodzi odbędzie się VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji Miasto Rewitalizacja. Kongres odbędzie się w kościele Ojców Jezuitów w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60). Jego rozpoczęcie poprzedza siedmiodniowe Jerycho modlitewne, które przygotuje duchowo nas wszystkich do owocnego przyjęcia słowa Bożego, które będzie nam głoszone podczas ewangelizacji. Uczestnicy Kongresu będą dokonywać pogłębionej refleksji nad wskazaniami papieża Franciszka dotyczącymi procesu ewangelizacji w miastach.

Dać dobry przykład

Doświadczenie wiary jest kluczowym pojęciem nowej ewangelizacji. Głoszenie Dobrej Nowy nie polega na walce na argumenty, ale na świadczeniu o Chrystusie. Narzędziem świadkowania jest całe życie chrześcijanina. Ruch nowej ewangelizacji wprowadza w przestrzeń dawania dobrego przykładu całym swoim życiem.

Intensywne 3 dni

Pierwszy dzień będzie dedykowany kapłanom. Drugi i trzeci to wydarzenia przeznaczone dla ewangelizatorów. W ramach Kongresu 11 września w godz. 16.00-20.00 odbędzie się także otwarte dla wszystkich spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Orła w Łodzi zatytułowane Ku doświadczeniu wolności. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama

Warto wspomnieć, że podczas Kongresu jeden z warsztatów będzie poświęcony Ewangelizacji w sieci. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak wykorzystywać kursy online i dzięki nim dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców.

Przemienić ludzkie serca

Kongres opiera się na idei Szkoły Nowej Ewangelizacji, a to pobudza nas do pytania: Czy ewangelizacja, czyli głoszenie nauki o Jezusie Chrystusie, może w ogóle dzielić się na nową i starą?

Ruch nowej ewangelizacji powstał jako odpowiedź na wezwanie papieża św. Jana Pawła II wyrażone w encyklice Redemptoris Missio oraz adhortacji apostolskiej Christifideles Laici. Nowością ewangelizacji nie jest głoszone Słowo Boże, bo ono zawsze jest aktualne i świeże, lecz że jest nią m.in wykorzystanie w głoszeniu nowych środków przekazu. Nowa ewangelizacja zakłada taką formację katolików, aby każdy z nich potrafił w codziennym życiu głosić Ewangelię prosto i praktycznie.

Główne cechy ruchu nowej ewangelizacji to: kerygmat (czyli głoszenie głównych prawd wiary katolickiej), charyzmat (dawanie świadectwa wiary, zamiast przekonywanie do niej) oraz wspólnotowość (ewangelizacja dokonuje się we wspólnocie). Jednakże podstawową zasadą ewangelizacji jest jej otwartość na działanie Ducha Świętego – to bowiem dzięki Jego Światłu dokonuje się przemiana człowieka. Innymi słowy – to nie rozbudowana argumentacja czy osobisty dar przekonywania, ale łaska ma dokonywać przemiany ludzkiego serca. Człowiek jednak musi się otworzyć na jej działanie. Bez dobrowolnej zgody osobiste spotkanie z Chrystusem nie dojdzie do skutku.

2021-08-31 12:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawać ludziom Boga

Niedziela toruńska 22/2020, str. II

[ TEMATY ]

ewangelizacja

klerycy

ewangelizatorzy

Ks. Paweł Borowski

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

To była jedna z najtrudniejszych ewangelizacji nadmorskich. Ponieważ padało, ewangelizatorzy nie mogli wychodzić na plaże i ulice, a kiedy już wyszli, deszcz moczył ich od stóp do głów. Łapali przeziębienie, chrypę i zniechęcenie. I wtedy pojawili się oni.

Kto? Klerycy z toruńskiego seminarium duchownego, którzy dowiedzieli się o inicjatywie ewangelizacyjnej. Przyjechali stopem.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję