Reklama

Głos z Torunia

Nasza Królowa

Potrzeba nam dzisiaj królowania Maryi nad naszymi chrześcijańskimi rodzinami, w czasach, w których szatan chce zniszczyć prawdziwy obraz człowieka i rodziny – mówił bp Józef Szamocki do mieszkańców toruńskiego Podgórza.

2021-08-31 12:09

Niedziela toruńska 36/2021, str. V

[ TEMATY ]

poświęcenie

Matka Boża Fatimska

Ewa Melerska

Bp Józef Szamocki poświęcił nową figurę św. Franciszka z Asyżu

Bp Józef Szamocki poświęcił nową figurę św. Franciszka z Asyżu

W drugiej połowie sierpnia wierni spotkali się na uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin w świątyni toruńskich franciszkanów. Przed słynący łaskami obraz Podgórskiej Madonny, jak co roku, przybyły licznie rodziny z dziećmi, małżeństwa w kryzysie, pary pragnące potomstwa, osoby chore, samotne i opuszczone, duchowni oraz siostry zakonne, by modlić się i dziękować za otrzymane łaski.

„Tak” dla Boga

Wspólnota parafialna przygotowywała się do wydarzenia przez 9-dniową nowennę, w której codziennie rozważane było jedno z wezwań Litanii Loretańskiej, określających Matkę Bożą. – Pozwoliło to nam pogłębić naszą maryjną duchowość – podkreślił z radością o. Jozue Misiak, proboszcz i kustosz sanktuarium.

Reklama

– Tajemnicy Boga objawionej w „fiat” Maryi i Jej męża św. Józefa potrzebujemy dzisiaj wszyscy. Ona jest także ukryta w waszych rodzinach – mówił bp Szamocki w homilii. Wspomniał, że w naszej diecezji trwa peregrynacja kaliskiej kopii wizerunku Świętej Rodziny. Na obrazie Józef i Maryja trzymają małego Jezusa za ręce, co ma być fundamentem dla naszych rodzin. – Jeżeli będziemy trzymali Jezusa za ręce także w naszych rodzinach i nauczymy tego także nasze dzieci, możemy być pewni, że Jezus szczęśliwie przeprowadzi nas przez życie i będziemy cieszyć się chwałą nieba i razem z Nim królować – mówił do zebranych.

Rodzinne miejsce

Ksiądz Biskup zauważył, że toruńska parafia franciszkanów odznacza się szczególną troską o małżeństwa i rodziny. Prężnie działają tu m.in. Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar oraz Domowy Kościół. Zwrócił uwagę, że w ostatnim, trudnym i pandemicznym czasie zawiązały się tutaj dwa nowe kręgi rodzin, co daje sygnał, że parafianie pragną poznawać żywego Boga. Podkreślił, że niektórzy specjalnie wybierają do zamieszkania toruńskie lewobrzeże, aby móc się rozwijać w wierze właśnie w tej parafii. – Na Podgórzu rozwijają się Boże rodziny, ponieważ wy wiecie, że trzeba maleńkiego Jezusa przyjmować od samego początku w życie rodzinne, aby razem z Nim wzrastać aż po Golgotę i po krzyż z wiarą, że się razem z Nim zmartwychwstaje – podsumował.

Po homilii bp Józef poświęcił chorągiew męskiej Róży Różańcowej Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów parafii.

Pokój i dobro

Reklama

Ważnym wydarzeniem dla wspólnoty parafialnej było wręczenie wyróżnienia dla Krystyny Goliasz, która od wielu lat szyje habity dla toruńskiej wspólnoty franciszkańskiej oraz posługuje na rzecz klasztoru. Nagrodę, która przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym, wręczył o. Bernard Marciniak, minister prowincjalny prowincji św. Franciszka z Asyżu.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup wraz z prowincjałem i kustoszem sanktuarium poświęcili nową figurę św. Franciszka z Asyżu, ustawioną na placu przyklasztornym. Hierarcha zauważył, że święty trzyma w dłoniach gołębia pokoju. Ten symbol może stać się wskazaniem, że do każdego człowieka mamy zanosić pokój i dobro, jak czynią to franciszkanie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na chwałę Boga i dla uczczenia Maryi

Niedziela lubelska 43/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

obraz

obraz

poświęcenie

Paweł Wysoki

Namaszczenie ołtarz

Namaszczenie ołtarz

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, w którym po latach tułaczki schronienie znalazł łaskami słynący obraz Matki Bożej Latyczowskiej, został uroczyście poświęcony

Maryjna parafia, której sercem jest piękna świątynia wybudowana przy ul. Bursztynowej, położona jest w wyjątkowej części miasta. Przed niespełna 30 laty, na rozległych polach dzielnicy Czuby z milionową rzeszą wiernych spotkał się Jan Paweł II. Ojciec Święty powiedział wówczas: „Raduję się tym, że przybywa świątyń w diecezji lubelskiej i życzę wszystkim, ażeby Chrystus miał pośród was zawsze i wszędzie swój dach nad głową”. Dziś w miejscu sektorów dla wiernych, okalających papieski ołtarz przy kościele pw. Świętej Rodziny, znajduje się jedno z największych osiedli mieszkaniowych. Parafia „na Widoku” została powołana do istnienia w 1993 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Budowa duchowej i materialnej wspólnoty, której trzonem był powstały 3 lata wcześniej samodzielny ośrodek duszpasterski, powierzona została dziś już nieżyjącemu ks. Lechowi Kunie. Po nim wiernym gromadzącym się w tymczasowej kaplicy przewodził ks. prał. Jan Kiełbasa.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję