Reklama

Niedziela Podlaska

Giganci miłości

Kościół katolicki zyskał nowych błogosławionych. Przeżyciami z tego dnia dzielą się przedstawiciele naszej diecezji.

Niedziela podlaska 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum Kamili i Mateusza

Przedstawiciele diecezji na beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Czackiej

Przedstawiciele diecezji na beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Czackiej

W uroczystościach, które odbyły się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wzięło udział ok. 7 tys. osób, wśród nich przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, a także kilkunastoosobowa reprezentacja naszej diecezji.

Historyczny moment

Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Ważnym elementem liturgii było odczytanie listu papieża Franciszka: ,,Naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, (…) który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka (...), a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata – i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionym”. Po odczytaniu listu odsłonięto wizerunki nowych błogosławionych oraz w uroczystej procesji wniesiono relikwie.

Radość i wdzięczność

Radość przepełniła nasze serca, że osoby tak bardzo nam bliskie będą wstawiać się za nami u samego Boga, będą upraszać nam łaski. Pokazali nam, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie trudności. Dwoje ludzi, którzy żyli wcale nie w tak odległych czasach pokazują, że można żyć miłością pomimo trudności, cierpienia, krzyża. Matka Czacka mówiła, że „nie ma przeszkód dla tych co kochają Jezusa”. Osoba, która traci całkowicie wzrok, nie narzeka, ale dziękuje Bogu za ten krzyż, bo to jej pokazuje, co ma w życiu czynić. Kardynał Wyszyński w czasie aresztowania i internowania, mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców mówił, że „nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził” oraz „ten kto nienawidzi, już przegrał”. Jakże piękne i aktualne słowa. Dziękujemy Bogu i ludziom, którzy przyczynili się, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym dla nas wydarzeniu.

Wzór dla młodych

Możliwość uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu dla naszego Kościoła i reprezentowanie młodzieży naszej diecezji była niesamowita. Choć urodziliśmy się kilkanaście lat po śmierci Prymasa Tysiąclecia oraz m. Elżbiety Czackiej, to ich postacie, przykład życia i nauka nie są nam obce. Kardynał Wyszyński zwykł mówić: „Po to gromadzimy, abyśmy mieli co rozdawać”. Jest to idealna wskazówka dla nas młodych, współodpowiedzialnych za kształtowanie młodzieży do dalszej działalności w naszej wspólnocie, jaką jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Mazurkiewicz: Prymas Wyszyński i naród

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński przemawia do wiernych zebranych przed jasnogórskim szczytem, 26 sierpnia 1957 r

Kardynał Stefan Wyszyński przemawia do wiernych zebranych przed jasnogórskim szczytem, 26 sierpnia 1957 r

- Naród nieustannie potrzebuje odkupienia. Musi dokonywać rachunku sumienia, aktów pokuty, odrodzenia duchowego, darowania win innym narodom – mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w swej analizie, dotyczącej wizji narodu i jego roli, jaką prezentował kard. Stefan Wyszyński. Tekst ten publikujemy z związku ze zbliżającą się jego beatyfikacją.

Chciałbym się głównie odwołać do książki kard. Stefana Wyszyńskiego „Kościół w służbie narodu”, wydanej w Rzymie w 1981 r. Zawiera ona teksty Prymasa wygłoszone między sierpniem 1980 r. a majem 1981 r. Byłem wówczas studentem Politechniki Warszawskiej. Czasem wpadałem do księgarni w Kurii Warszawskiej, gdzie urzędowała s. Jana, urszulanka. Studentów, takich jak ja wówczas, prowadziła na zaplecze. Na półkach leżały książki katolickie wydane w Paryżu, Londynie czy Rzymie. W taki właśnie sposób wszedłem w posiadanie ostatniej, jak się wówczas wydawało, książki kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję