Reklama

Niedziela Kielecka

Wielki Odpust Wiślicki

Od stuleci w święto Narodzenia Najświetszej Maryi Panny gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Niedziela kielecka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

odpust

Wiślica

T.D.

Uroczysta Suma podczas Wielkiego Odpustu Wiślickiego

Uroczysta Suma podczas Wielkiego Odpustu Wiślickiego

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

Z Maryją zgromadzeni na Świętej Wieczerzy

Pod takim hasłem odbyła się 8 września IV pielgrzymka do Wiślicy. We Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego uczestniczyły grupy pielgrzymkowe, m.in. z Pińczowa (św. Jana Ap. i Ew.), Skalbmierza, Jędrzejowa (Trójcy Świętej), Nowego Korczyna, Buska-Zdroju (św. Brata Alberta), Kielc (Ducha Świętego), z Gliwic; przybyli kanonicy wiśliccy ze scholastykiem ks. Janem Staworzyńskim, strażacy. Witając zgromadzonych ks. prał. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz w Wiślicy przypomniał ważny w kontekście święta maryjnego i wydarzeń w Kościele fakt – koronację Matki Bożej Łokietkowej (z ok. 1300 r.), 55 lat temu przez bł. prymasa kard. S. Wyszyńskiego. Z kolei bp Jan Piotrowski nawiązał do tradycji chrzcielnej Wiślicy, zachęcając, aby „nasza wiara chrzcielna była busolą, która bezpiecznie poprowadzi nas przez Maryję do Jezusa”.

– Dobrze, że z powrotem jest ruch pielgrzymkowy, choć nie tak duży jak niegdyś – mówi Niedzieli kobieta prowadząca sklep w podziemiach Domu Długosza, związana z Wiślicą od lat 60. XX wieku. – Obrazki z Matką Bożą Łokietkową prawie się dzisiaj rozeszły – dodaje.

Ona prowadzi do Jezusa

W homilii bp Piotrowski zastanawiał się, cytując świętych i błogosławionych, jak naśladować Maryję, jak być w Jej szkole, do czego zachęcali m.in. św. Jan Paweł II czy bł. kard. Stefan Wyszyński. Przypomniał, że Prymas Tysiąclecia dokonał koronacji Uśmiechniętej Madonny Wiślickiej i nauczał, że Maryja wkracza w nasze życie nadprzyrodzone. – Mogę powiedzieć, że jest Ona Królową mojego życia wewnętrznego, nadprzyrodzonego – mówił bp Piotrowski, cytując bł. kard. Wyszyńskiego.

Reklama

– Maryja jest obecna jako dar błogosławiony, która uwierzyła. Obecna jest jako ta, która uczestniczy w pielgrzymce wiary. To Ona prowadzi nas do Jezusa – mówił bp Jan Piotrowski, zauważając, że Maryja była obecna w obietnicach danych pierwszym rodzicom w raju i w nauczaniu proroków. Nawiązał do genealogii Jezusa i Maryi, przestrzegał przez amoralnym wpływem współczesnego świata. – To Ewangelia ma modelować ludzkie życie, a nie świat ze swymi histerycznymi pomysłami. Nie dajmy się zwodzić światu, ale jak Maryja prośmy Boga, by obficie każdego dnia napełniał go swoją łaską – zachęcał biskup kielecki.

W ramach pielgrzymki diecezjalnej konferencję pt. Maryja, Matka naszej wiary w tajemnicy Narodzenia Syna wygłosił ks. prof. Stanisław Dyk (KUL). Odbyła się także modlitwa południowa z kapitułą wiślicką i wprowadzenie nowych kanoników, nieszpory i różaniec.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczyć się prawdy o Jezusie

Niedziela kielecka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Wiślica

spotkania młodych

TER

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

W tym roku Wiślickie Spotkania Młodych były wyjątkowe, ale nie zmienił się ich duch i przesłanie.

Nie było setek młodych ludzi, nie było pielgrzymowania z kościołów stacyjnych, ale nie zabrakło radości, świadectw i modlitwy. Czas izolacji sprawił, że tegoroczne XVIII Spotkanie Młodych przeniosło się do internetu. W wiślickiej kolegiacie spotkało się około 150 młodych ludzi. Wraz z duszpasterzami modląc się i słuchając świadectw przeżywali spotkanie z rówieśnikami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Święty Błażej

Niedziela podlaska 5/2006

[ TEMATY ]

święty

diecezja.reszow.pl

„Przez wstawiennictwo św. Błażeja, biskupa i męczennika, niech uwolni cię Bóg od choroby gardła i od wszelkiej innej choroby. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen” - te oto słowa wypowiadają kapłani podczas błogosławieństwa gardła w dniu 3 lutego, w którym Kościół obchodzi wspomnienie św. Błażeja.

Życie św. Błażeja

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję