Reklama

Niedziela Lubelska

Bezcenny dar

Archikatedra lubelska otrzymała relikwie Drzewa Krzyża.

2021-09-22 07:48

Niedziela lubelska 39/2021, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Relikwie Drzewa Krzyża Świętego

Katarzyna Artymiak

Relikwie Drzewa Krzyża znajdują się w kaplicy Krzyża Trybunalskiego

Relikwie Drzewa Krzyża znajdują się w kaplicy Krzyża Trybunalskiego

Uroczyste wprowadzenie relikwii oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się 14 września pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej, w latach 2004-2014 przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Jak we wprowadzeniu do liturgii podkreślił abp Stanisław Budzik, Kościół co roku wspomina odnalezienie krzyża przez św. Helenę, by „uświadomić wiernym niezwykłą wartość Chrystusowego krzyża, wysoko podnieść najświętszy znak naszego zbawienia, sztandar chrześcijańskiej wiary”. – Krzyż jest znakiem nieskończonej miłości Boga do człowieka i wołaniem o miłość, która jest drogą świętości – powiedział, wskazując na przykład bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziękując za błogosławionego pasterza, który po wojnie był biskupem lubelskim, poinformował, że będzie o nim przypominać tablica odsłonięta i poświęcona w kryptach archikatedry. Umieszczona w kaplicy obok tablicy upamiętniającej bł. bp. Władysława Gorala, męczennika II wojny światowej, podkreśla, że kard. Stefan Wyszyński, „przeprowadził Kościół w Polsce przez noc komunizmu, był mężem stanu i Prymasem Tysiąclecia”.

Relikwie Drzewa Krzyża archikatedrze ofiarował abp Józef Michalik; niegdyś otrzymał je z Watykanu. Umieszczone w relikwiarzu zaprojektowanym przez Zbigniewa Kotyłło znajdują się kaplicy Krzyża Trybunalskiego. – Obecność relikwii wpisuje się w pasyjny charakter sanktuarium. Wierni pierwsze kroki zazwyczaj kierują przed obraz Matki Bożej Płaczącej, która wskazuje na Chrystusa i zaprasza do adoracji Najświętszego Sakramentu. Ufamy, że ten dar umocni naszą wieź z Jezusem, abyśmy byli Jego świadkami – powiedział ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry. – Dziękuję za ofiarowanie nam bezcennego daru relikwii i proszę o sprawowanie Świętej Wieczerzy, abyśmy wpatrując się w krzyż Chrystusa oraz przykład bł. kard. Stefana Wyszyńskiego służyli całym sercem samemu Bogu przez Maryję i podążali śladami miłości i wiary po drogach świętości – powiedział abp Budzik.

W homilii abp Józef Michalik zwrócił uwagę, że historia zbawienia w Starym Testamencie jest przygotowaniem Narodu Wybranego do przyjęcia krzyża, znaku zbawczej męki Chrystusa. – Syn Boży przyszedł na świat, by zbawić ludzi poprzez podwyższenie na drzewie krzyża. Kto z wiarą i ufnością spojrzy na ukrzyżowanego Chrystusa, źródło łaski i nadziei, ma gwarancję zbawienia – podkreślił. Jak wyjaśniał, krzyż rzuca nowe światło, w którym człowiek wierzący widzi świat i swoją historię w Bożym świetle, nawet jeśli jest naznaczona cierpieniem i trudem. – Krzyż Chrystusa jest wielką księgą mądrości dla każdego człowieka, zawsze aktualną – powiedział. Wskazując na bł. kard. Wyszyńskiego, przywołał jego słowa, w których podkreślał, że „chrześcijaństwa nie da się pomyśleć bez cierpienia i ofiary”. Dziękował za dar Prymasa Tysiąclecia, który miał odwagę budzić ducha i sumienie narodu oraz nieustannie przypominać, że mocą Kościoła i chrześcijanina jest umiejętność przyjmowania Chrystusowego krzyża i łączenie z nim codziennych krzyży. – Wybierając krzyż, wchodzimy na drogę bezpieczną ku zbawieniu; odrzucając go, idziemy w ciemnościach. Krzyż jest bezpiecznym drogowskazem naszej przyszłości – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w krzyż

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

misje

krzyż

Relikwie Drzewa Krzyża Świętego

Trzebiatów

Ks. Marcin Miczkuła

Modlitwa przy Relikwiach Krzyża Świętego

Modlitwa przy Relikwiach Krzyża Świętego

Św. Augustyn tak pisał: „Kto nie widzi celu swojej podróży, niech nigdy nie oddala się od krzyża, a sam krzyż będzie go prowadził”. W dniach 29 listopada – 6 grudnia 2019 r. czas wpatrywania się w krzyż przeżywali już po raz kolejny wierni z parafii pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie.

Parafia powstała 1 lutego 1936 r. i erygowana została dla katolików narodowości niemieckiej oraz katolickich pracowników, którzy wyemigrowali za chlebem na teren Niemiec. Po wojnie duszpasterstwem w parafii zajęli się księża chrystusowcy, przybyły także na chwilę siostry służebniczki starowiejskie. Dopiero po pierwszych latach tworzenia polskiego duszpasterstwa parafię objęli księża diecezjalni, a do pomocy w posłudze przybyły siostry Opatrzności Bożej. Szczególnego kultu doznaje w parafii wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, której wierni oddają cześć pod tytułem Matki Bożej Łaskawej. Zwieńczeniem próśb parafian i pielgrzymów oraz starań duszpasterzy była koronacja obrazu w 2006 r. na stadionie w Trzebiatowie przez abp. Józefa Kowalczyka, ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Aby ukoić żal

2021-10-15 23:19

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

– Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową tutaj z tymi dziećmi – powiedział ks. Jacek Kijas 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Świadczyć i być razem

2021-10-16 16:19

Norbert Polak

Biskup Robert wezwał młodych do radosnego i odważnego świadczenia o Chrystusie

Biskup Robert wezwał młodych do radosnego i odważnego świadczenia o Chrystusie

W kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie 15 października bp Robert Chrząszcz udzielił młodym sakramentu bierzmowania.

Podczas homilii hierarcha podkreślił trud włożony w przygotowania do tego dnia: - To całe przygotowanie, te wszystkie zasady, pytania, nauki, spotkania, modlitwy miały was doprowadzić do tego momentu, aby każdy z was zechciał otworzyć swoje serce na te dary Ducha Świętego, którymi Pan Bóg chce was dzisiaj obdarować. Od ciebie zależy, co ty zrobisz z tym darem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję