Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielki odpust u Pani Rzeszowa

Od setek lat uroczystości ku czci Patronki w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej były bardzo uroczyście obchodzone i zawsze z udziałem wielkich rzesz wiernych.

Niedziela rzeszowska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Rzeszów

odpust parafialny

O. Kajetan Kowalski

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz

Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.

Tak było w przeszłości...

Równie uroczyście obchodzona była setna rocznica koronacji w 1863 r., która zgromadziła ok. 100 tys. wiernych. Pielgrzymi przybyli z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej i przemyskiej. Uroczystościom przewodniczył abp lwowski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Do kolejnych znaczących uroczystości na cześć Matki Boskiej należał w 1913 r. jubileusz objawienia Matki Bożej w Rzeszowie. Warto podkreślić, że tej uroczystości przewodniczył przemyski ordynariusz bp Józef Pelczar. Znaczący w historii parafii jest dzień 12 września 2008 r., kiedy ogłoszono Matkę Bożą Patronką Miasta Rzeszowa.

…a tak w tym roku

Tegoroczne świętowanie trwało tradycyjnie kilka dni. Był to czas modlitwy różnych grup. Byli to na przykład: młodzież i dzieci, Domowy Kościół, chorzy. Wśród kaznodziejów głoszących homilie byli: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp Edward Nowak, dziekan ks. Janusz Kurasz oraz inni kapłani. W homiliach przypominano, że Maryja prowadzi nas do Jezusa, uczy wiary, ale naszym zadaniem jest troska, staranie o wiarę. Ten dar dany od Boga mamy rozwijać. Jeden z kapłanów pytał: jakim jestem uczniem Chrystusa? Grupy w Kościele służą temu, aby w nich doświadczać – jak być uczniem Chrystusa. Chorych i starszych kaznodzieja zapewnił, że ich obecność w sanktuarium Pani Rzeszowa jest dziękczynieniem za opiekę i wyrazem miłości do Matki i Królowej Polski, udział we Mszy św. jest darem najpiękniejszym – bo dołączają swoje wielorakie cierpienia do męki i śmierci Pana Jezusa sakramentalnie uobecnianej w każdej Eucharystii.

Bp Damian Muskus zwieńczył wrześniowe Dni Maryjne w święto Matki Bożej Rzeszowskiej w koncelebrze z abp. Edwardem Nowakiem, bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Górnym i licznymi kapłanami. Uroczystość uświetniła obecność 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z orkiestrą. Uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, starostwa oraz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem oraz licznie zgromadzeni czciciele Matki Bożej Pani Rzeszowa.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria rzeszowska: ks. Andrzej Mucha z zakazem sprawowania sakramentu pokuty

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Rzeszów

Magdalena Pijewska

W związku z publicznymi oskarżeniami ks. Andrzeja Muchy, emerytowanego proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach, bp. Jan Wątroba zakazał duchownemu sprawowania sakramentu pokuty oraz zakaz publicznego sprawowania pozostałych sakramentów.

Poniżej prezentujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie opublikowanego 3 marca br.:

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Doświadczenie choroby to też powołanie

2022-07-02 18:14

[ TEMATY ]

choroba

Adobe.Stock.pl

O tym, że doświadczenie choroby, zgoda na cierpienie jest realizacją powołania mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do pielgrzymów zgromadzonych u Matki Bożej Studzieniczańskiej. W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej przybyli chorzy i z niepełnosprawnością oraz wspólnota Cichych Pracowników Krzyża na doroczną Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

Pielgrzymom towarzyszyli ich opiekunowie, kapelani szpitali, pielęgniarki, kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał ks. Szymon Klimaszewski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia oraz ks. kan. Wojciech Stokłosa, kustosz sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję