Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Nowe przepisy w Watykanie

Watykan wprowadza nowe regulacje covidowe. Od 1 października na teren państwa wpuszczane będą tylko osoby z paszportem covidowym albo z zaświadczeniem o przebytej chorobie lub z aktualnym negatywnym wynikiem testu. Regulacje zostały wprowadzone na wniosek i za aprobatą Franciszka. Wyłączone są z tego osoby, które przybywają do Watykanu w celach modlitewnych, np. na Mszę św., ale w tym przypadku czas pobytu będzie ograniczony tylko do momentów modlitwy.

Pew Research Center
Katolicy się szczepią

Czy katolicy częściej niż przedstawiciele innych wyznań i religii podchodzą z rezerwą do szczepień przeciw COVID-19? W USA na pewno nie. Pew Research Center przeprowadził w ostatnim czasie dokładne badania w tej kwestii. Żeby poznać zachowania i postawy obywateli USA, wyselekcjonowano reprezentatywną grupę ponad 10 tys. osób, co pozwala wnioskować, że sondaż daje bardzo dokładne wyniki. Co z niego wynika? Między innymi to, że 82% amerykańskich katolików zadeklarowało zaszczepienie się przeciw COVID-19. To więcej niż u protestantów (73%), nie mówiąc już o chrześcijanach ewangelikalnych, którzy należą do największych sceptyków szczepionkowych – w tej grupie tylko 57% przyjęło szczepionkę. Katolicy w tym względzie wyprzedzają grupę Amerykanów, którzy deklarują, że nie są przywiązani do żadnej religii, w tym ateistów. Wśród nich zaszczepienie się deklaruje 79% badanych. Amerykańscy katolicy nie stanowią zatem na pewno o sile ruchu antyszczepionkowego za oceanem.

AsiaNews.it
Niełatwe zadanie

Reklama

14 września Watykan ogłosił, że trzecim po 1990 r. arcybiskupem mińsko-mohylewskim zostanie Józef Staniewski, dotychczasowy biskup pomocniczy z Grodna i sekretarz konferencji biskupów Białorusi. Przyszłość jest jednak niepewna ze względu na sytuację wewnętrzną i zewnętrzną kraju. Alaksandr Łukaszenka siłą stłumił niezadowolenie Białorusinów manifestowane po ubiegłorocznych wyborach. Teraz dla celów polityki wewnętrznej podsyca napięcie w stosunkach z Unią Europejską, a szczególnie z sąsiadami, w tym z Polską. Nie brakuje również inspirowanych przez kręgi władzy antykatolickich prowokacji. Powtarzają się absurdalne oskarżenia o kolaborację katolików z niemieckimi faszystami w czasie II wojny światowej. Na stronie internetowej jednej z rządowych gazet ukazał się rysunek sugerujący współpracę księży z hitlerowcami. Białoruscy biskupi odrzucili te oskarżenia, ale katolicy byli niezadowoleni, że nie otrzymali wsparcia z Watykanu. Przewiduje się, że abp Staniewski niechętnie albo w ogóle nie będzie zabierał głosu w sprawach społecznych.

Licis.News
Zarażony klasztor

Koronawirus nadal jest groźny, a sytuacja w biedniejszych krajach – trudna. Na Filipinach do tej pory w pełni zaszczepione zostało nieco ponad 16% populacji. Wolno postępująca akcja szczepień jest przyczyną tego, że kolejna fala pandemii nie przebiega tak łagodnie jak np. u nas. W jednym z klasztorów w Quezon City – historycznej stolicy Filipin wykryto wirusa u 62 zakonnic i ponad 50 pracowników świeckich. Służby sanitarne nakazały pełną izolację ośrodka zakonnego. Rozpoczęły także dochodzenie, które ma wykazać, jak doszło do masowego zarażenia. Wiadomo, że siostry nie były zaszczepione.

The Tablet
Przejmują kościół

Stowarzyszenie Piusa X, popularnie nazywane lefebrystami, przejęło XIII-wieczny kościół Minorytów – jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych pod względem historycznym kościołów w Wiedniu. Lefebryści nie musieli kupować świątyni, bo była ona własnością niezależnego od Kościoła katolickiego, prywatnego stowarzyszenia Matki Bożej Śnieżnej. Przed kilkoma miesiącami jego władze z własnej inicjatywy wyraziły wolę przekazania obiektu na własność Stowarzyszeniu Piusa X, z czego lefebryści bardzo się ucieszyli, bo od lat poszukiwali swojego miejsca w stolicy Austrii. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że kościół od czasu cesarza Józefa II był przeznaczony do sprawowania w nim duszpasterskiej opieki nad Włochami, którzy przebywają w Wiedniu. Dziś nad Dunajem mieszka silna, 13,5-tysięczna wspólnota włoska. Archidiecezja wiedeńska jest zaskoczona faktem tej darowizny. Dowiedziała się o niej z mediów i natychmiast wystosowała komunikat, że od tej pory nie bierze odpowiedzialności za to, co będzie się działo w kościele Minorytów.

2021-09-28 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda Człowiekiem Wolności 2015 Tygodnika „wSieci”

[ TEMATY ]

prezydent

prasa

nagroda

Andrzej Duda

Bożena Sztajner/Niedziela

Czytelnicy tygodnika „wSieci” wraz z kapitułą, w skład której weszli redaktorzy naczelni tytułów wydawanych przez Grupę Medialną Fratria wskazali, że tegoroczny tytuł Człowieka Wolności Tygodnika „wSieci” 2015 roku, otrzyma Prezydent RP Andrzej Duda. Choć werdykt został ogłoszony już na początku roku, statuetka nagrody zostanie wręczona na uroczystej gali 26 stycznia.

Tygodnik „wSieci” już po raz trzeci organizuje plebiscyt niezwykle ważny nie tylko dla czytelników pisma, które o literę „W” w swojej nazwie musiało walczyć w sądzie. Trzy lata temu, choć sąd dziwnym i uchylonym potem postanowieniem zakazał używania pełnego tytułu pisma – redakcja „wSieci” ustanowiła nagrodę, której znakiem jest litera „W jak Wolność”. Czytelnicy i kapituła nagrody honorują co roku osoby szczególnie zasłużone w dziele troski o wolną Polskę.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Zdolna do ufności. Czy ufasz Bogu przez ludzi?

2022-05-19 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Ważny temat, na jaki wskazuje nam dzisiaj Ewangelia przeczytana przez pryzmat doświadczeń i wrażliwości Maryi, to zaufanie. I to nawet nie tyle wprost nasze zaufanie do Pana Boga, ile do ludzi. Komu ufasz? Potrafisz ufać?

Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić». On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego. Mt 2,13-15

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje muzyk, kompozytor, twórca muzyki filmowej Vangelis

2022-05-19 19:57

[ TEMATY ]

zmarły

kompozytor

muzyk

Vangelis

PAP/SIMELA PANTZARTZI

Vangelis Papathanassiou

Vangelis Papathanassiou

Nie żyje grecki muzyk, kompozytor, twórca muzyki elektronicznej oraz filmowej m.in. do obrazów "Rydwany ognia", "Łowca androidów" i "Gorzkie gody" Vangelis. Artysta odszedł w wieku 79 lat.

Vangelis urodził się jako Evangelos Odysseas Papathanassiou 29 marca 1943 r. w niewielkiej miejscowości w pobliżu greckiego miasta Wolos, nigdy nie odebrał żadnej formalnej edukacji muzycznej. Ale w jego rodzinnym domu stał fortepian. „To był mój pierwszy przyjaciel. Musiałem zacząć na nim grać bardzo wcześnie. Nie pamiętam tego, ale pamiętam siebie siedzącego przy instrumencie” – wspominał po latach muzyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję