Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Hospicjum to też Życie

Bp Grzegorz Kaszak modlił się w Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, patronki hospicyjnej kaplicy.

Niedziela sosnowiecka 40/2021, str. VI

[ TEMATY ]

hospicjum

bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc/Niedziela

Bp Grzegorz Kaszak z pacjentami, pracownikami i wolontariuszami hospicyjnymi

Bp Grzegorz Kaszak z pacjentami, pracownikami i wolontariuszami hospicyjnymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo często doświadczamy cierpienia w naszym życiu. Jeśli mamy jakąś osobę drogą, którą szanujemy, której tyle zawdzięczamy, którą kochamy – to cierpimy tak jak ona cierpi. Właśnie tak Matka Boża cierpiała podczas męki Pana Jezusa, dodatkowo wiedząc, że On jest niewinny – mówił bp Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej w kaplicy Hospicjum im. św. Tomasza.

Pasterz Kościoła sosnowieckiego celebrował Mszę św. 15 września, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. W homilii zwrócił uwagę na szczególny wyraz cierpienia Matki Bożej. Przypomniał sytuację Jezusa, który zaginął podczas wspólnego pielgrzymowania z rodzicami. – Po odnalezieniu syna w świątyni Jego matka zwróciła się do niego: „z bólem serca szukaliśmy Ciebie”. Już wtedy przeżyła szok, przeżyła cierpienie. To był pierwszy taki cios dla Matki. W Jej życiu przyszły jeszcze inne, większe cierpienia – męka i śmierć Jezusa. Można sobie tylko wyobrazić, jak wielki musiał być to ból dla matki widzieć cierpienie, a potem śmierć ukochanego Syna. Ale spójrzmy na postawę Maryi – ona się nie załamała, przeżyła to dając nam wspaniałe świadectwo – powiedział bp Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii biskup spotkał się z pacjentami oddziału stacjonarnego przy kawie i ciastkach. Ale to nie koniec świętowania odpustu. Specjalny koncert dedykowany pacjentom dał ks. Paweł Sobierajski ze swoimi przyjaciółmi z Akademii Muzycznej w Katowicach. Wspólnie z ks. Pawłem wystąpiła Ewa Biegas – mezzosopran, Dawid Czerwiński – baryton, Jakub Szmidt – bas oraz Mirella Malorny-Konopka – pianistka. Na koniec wizyty bp Grzegorz zamontował pamiątkową tabliczkę przy ufundowanym przez siebie dębie.

Reklama

W hospicjum w ostatnim czasie działo się wiele. 18 września odbył się Dzień Otwartych Drzwi w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Placówka prowadzi takie przedsięwzięcia we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach. Uczestnicy dni otwartych mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych czy fizjoterapeutycznych, mogli również przeprowadzić bezpłatne badania echa serca, EKG, poziomu cukru. Do dyspozycji był też dietetyk. Odwiedzający placówkę byli również zapraszani do uczestnictwa w warsztatach organizowanych w Klubie Seniora oraz Dziennym Ośrodku Opieki. Był promowany najnowszy, bezpłatny projekt rehabilitacji kardiologicznej.

– Projekt jest skierowany do osób w wieku 40-59 lat dla kobiet oraz 40-64 lat dla mężczyzn, przede wszystkim z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca, z niewydolnością serca oraz z ostrymi postaciami choroby niedokrwiennej. Również do osób z rozpoznaną dusznicą bolesną oraz po zawale serca pod warunkiem, że okres od hospitalizacji lub od zabiegów wynosi co najmniej 2 lata – wyjaśnia Krzysztof Gryc, koordynator projektu. Projekt obejmuje: wizytę kwalifikacyjną przeprowadzaną przez lekarza kardiologa, kompleksowy blok fizjoterapii 2 razy w tygodniu przez 8 tygodni, wsparcie dietetyczne, wsparcie psychologiczne, wsparcie edukacyjne dla członków rodzin, grupę wsparcia dla osób z nadwagą, wizytę kontrolną przeprowadzoną przez lekarza kardiologa. – Projekt wypełnia lukę rehabilitacyjną, ponieważ osoby z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca mają ograniczone możliwości korzystania z rehabilitacji refundowanej przez NFZ. Daje też możliwość takim osobom poprawy swojego stanu zdrowia i dzięki temu pozostania nadal aktywnym na rynku pracy. Jest to projekt aktywizacyjny i zarazem zapobiegający wykluczeniu z rynku pracy – zapewnia Krzysztof Gryc.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kaszak do kapłanów: nie lękajcie się przyjąć Maryi

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc

"To my w sposób szczególny mamy Matkę w osobie Maryi" – mówił do kapłanów zgromadzonych w sosnowieckiej bazylice katedralnej ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. Krzyżma. "Czcigodni kapłani Kościoła sosnowieckiego, nie lękajcie się przyjąć Maryi peregrynującej w tym roku po naszej diecezji w figurze Matki Boskiej Fatimskiej do swoich mieszkań. Podejmijcie Ją jak najgodniej, oczyszczając swoje serca z brudu grzechowego w sakramencie pokuty i pojednania i przygotowując swoje mieszkania na Jej przyjęcie. Zaproście do siebie swoich kolegów–współbraci w kapłaństwie na wspólną modlitwę uwielbienia i przebłagania, bowiem nie chodzi tylko o materialne przygotowanie się do przyjęcia wizerunku Maryi" – apelował biskup.

Podziękował też wiernym, którzy wspierają kapłanów swoją modlitwą. "W sposób szczególny wdzięczny jestem osobom, które zobowiązały się szturmować niebo modlitwą w ramach Apostolatu Margaretka. Bóg zapłać Wam, Kochani! Wasza modlitwa to wielki dar dla nas, kapłanów. My ze swej strony odwdzięczamy się modlitwą zanoszoną do Pana Boga w Waszych intencjach" – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Z dniem 3 czerwca:

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Odwołując się do postawy życia i wiary 108 błogosławionych męczenników, ks. Homoncik zachęcał do modlitwy do Ducha Świętego o to, aby nam dzisiaj, ale także przyszłym pokoleniom, żyło się lepiej, aby człowiek był wolny i mógł pogłębiać swoją wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję