Reklama

Niedziela Świdnicka

Zaprzyjaźnieni z Różańcem

Rozpoczęliśmy październik, miesiąc w którym Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej. W wielu parafiach rodzą się dobre inicjatywy związane z tą modlitwą.

Niedziela świdnicka 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

różaniec

październik

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

Uczniowie klasy II Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy przez cały październik na katechezie modlą się cząstką Różańca

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo się modlić. Wielu osobom brakuje codziennej modlitwy, trudno o wyciszenie, skupienie, czy koncentrację. A przecież Kościół zachęca nas do modlitwy, zwłaszcza różańcowej, która określana jest skarbem duchowym. Wielu jest takich, którzy gardzą tą modlitwą, mówiąc, że jest „nudnym klepaniem”. To dowodzi tego, iż nie odkryli oni jeszcze wielkiej głębi, jaka się w nim kryje. Różaniec jest modlitwą prostą, idealną dla każdego. Nawet jeśli trudno nam zebrać myśli, to warto sięgnąć po różaniec, który jest prawdziwą szkołą modlitwy i medytacji.

Coś musi w tym być

W wielu kościołach i kaplicach, często przez cały rok, wierni odmawiają Różaniec, ale w październiku trudno sobie wyobrazić, że będzie taka parafia, gdzie tej modlitwy może po prostu zabraknąć. Ten święty czas, to przypomnienie, że modlitwa różańcowa powinna być obecna w naszym życiu na okrągło. Jak mawiał bp Ignacy Dec, odmawianie Różańca jest bardzo potrzebne, by zwyciężyć zło, które ciągle jest obecne i ciągle jest dla nas zagrożeniem. Matka Boża w Fatimie i w innych miejscach przypominała o wartości wspólnej modlitwy różańcowej. Kiedyś św. ojciec Pio powiedział: – Jeżeli Najświętsza Panna zawsze polecała odmawiać Różaniec, gdziekolwiek się ukazała, nie wydaje ci się, że musi być tego jakiś specjalny powód?

Kiedy się modlić na różańcu

Modlić się można o każdej porze i w każdej sytuacji, zwłaszcza w czasie smutku, niebezpieczeństwa czy pokusy, ale też ciesząc się i składając dzięki za otrzymane łaski; słuchając audycji różańcowej czy modląc się w rodzinnym kręgu. Gdy nie potrafisz zasnąć módl się na różańcu, kiedy czekasz na autobus, czy jesteś u lekarza lub idąc do szkoły, zmów choć dziesiątek tej modlitwy, która przez Maryję zbliża do Jezusa.

Ruchy związane z Różańcem

Reklama

Aktualnie w Kościele jest tak wiele grup modlitewnych gromadzących się wokół Różańca, że każdy powinien odnaleźć tam swoje miejsce. Jedną z najpopularniejszych grup modlitewnych w każdej parafii są Wspólnoty Żywego Różańca, gromadzące zarówno kobiety, mężczyzn, jak i dzieci, które także się jednoczą w modlitwie tworząc wspólnotę Podwórkowych Kół Różańcowych. Są także szkoły, gdzie np. w ramach Koła Różańcowego, chętni uczniowie gromadzą się na długiej przerwie w jednej z klas, aby wspólnie odmówić dziesiątkę Różańca. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wydarzenia pod nazwą: Męski Różaniec, czy Różaniec do granic. Rozwijane są także inne inicjatywy modlitewne chociażby: Milion dzieci modli się na różańcu oraz Rożeniec do granic nieba.

Przyłączajmy się do tych ludzi, którzy wspólnie modlą się na różańcu i pamiętajmy o tegorocznych nabożeństwach.

2021-09-28 11:24

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 tys. przedstawicieli Żywego Różańca modli się o pokój dla świata

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

O pokój dla świata modli się na Jasnej Górze prawie 20 tys. uczestników II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca. Spotkanie jest dziękczynieniem za dar świętości Jana Pawła II, największego promotora modlitwy różańcowej. Pielgrzymka przebiega pod hasłem „Błogosławiona, która uwierzyła”.

W kazaniu podczas południowej Mszy św. celebrowanej na szczycie Jasnej Góry, bp Józef Zawitkowski, podkreślił, że „to wielka łaska i radość, że drugą pielgrzymkę Kół Różańcowych możemy świętować już ze świętym papieżem, który był człowiekiem różańca, który nauczył nas tajemnic światła, który wciąż szedł w górę potoku, szukając starannie ukrytego źródła”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję