Reklama

Głos z Torunia

Budowanie świętości

W patronalne święto św. Stanisława Kostki zainaugurowano rok formacyjny Ruchu Światło-Życie diecezji toruńskiej.

2021-09-28 11:24

Niedziela toruńska 40/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

formacja

Jacek Nasadzki

Małżonkowie spotkali się przy stole eucharystycznym

Małżonkowie spotkali się przy stole eucharystycznym

Kościół św. Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie wypełnił się małżeństwami z dziećmi oraz sporą liczbą kapłanów. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęto Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem diecezjalnego moderatora Domowego Kościoła ks. kan. Dariusza Aniołkowskiego.

Rodzina Bogiem silna

– Członków Domowego Kościoła w naszej lokalnej wspólnocie nie jest tak wielu, są prawie niewidoczni w gąszczu wszystkich osób wierzących. Co to jest te kilkaset osób? – pytał kaznodzieja. Prawie nas nie widać, tak to jest. Co możemy z tym zrobić, skoro jest nas tak mało? Otóż przy Bożej pomocy, z łaską Chrystusową możemy wiele. Jesteśmy rodzinami, w których są dzieci, które dobrze wychowane i wdrożone w praktyki religijne mogą być zaczynem nowego, lepszego pokolenia. Trudno nie przytoczyć w tym miejscu słów św. Jana Pawła II, który przekonywał, że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. Recepta jest stosunkowo prosta, wymaga jednak zaangażowania każdego dnia poszczególnych osób (małżonków, dzieci). Będziemy silni jako małżonkowie, rodzice, rodziny, kiedy będziemy dla siebie życzliwi, kiedy będziemy sobie pomagali oraz żyli w zgodzie i miłości. Dzięki temu będziemy, razem z całą wspólnotą Kościoła, kroczyć ku niebu, które jest celem każdego chrześcijanina.

Trud formacji

Reklama

Podczas Eucharystii miało miejsce ważne wydarzenie: do Domowego Kościoła wstąpiły nowe, młode małżeństwa. Za każdym razem jest to bardzo radosna chwila i jednocześnie wzruszająca. Małżonkowie zadeklarowali publicznie, wobec całego Kościoła, że pragną formować się według zasad, które obowiązują we wspólnocie Domowego Kościoła. Mogliby w zaciszu swego domu, trochę może egoistycznie, powiedzieć sobie, że będą wspólnie pracowali nad swoim małżeństwem, że będą budowali świętość swojej rodziny przez codzienny trud i wyrzeczenie. Postanowili jednak postawić poprzeczkę nieco wyżej, deklarując trud formacji siebie, swego małżeństwa i rodziny w sposób bardzo uroczysty i oficjalny, czyniąc to przed dziesiątkami małżeństw zgromadzonych w kościele.

Boża obecność i moc

Po celebracji przyszedł czas na dzielenie się radością przeżytych rekolekcji. Małżonkowie opowiadali o tym wszystkim, co Bóg im darował podczas wakacyjnych oaz. Nie zabrakło słów ekscytacji, śmiechu, jak również łez wzruszenia wynikających z faktu Bożej obecności i mocy, która objawiała się poszczególnym osobom i małżeństwom podczas różnych modlitw i aktywności podejmowanych na rekolekcjach.

Tradycyjnie na zakończenie spotkania była agapa, gdzie można było delektować się słodkościami, wypić kawę, a przy tym spędzić czas na radosnych rozmowach, które często były kontynuacją świadectw odwołujących się do przeżytych rekolekcji. W ten sposób Ruch Światło-Życie wkroczył w nowy rok formacyjny pod hasłem: Prawda, krzyż, wyzwolenie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyż. Oaza Nowego Życia 0 stopnia

[ TEMATY ]

rekolekcje

oaza

Ruch Światło‑Życie

wakacje

Paradyż

Katarzyna Krawcewicz

W Paradyżu 2 lipca 2021 rozpoczęła się Oaza Nowego Życia 0 stopnia. To rekolekcje Ruchu Światło-Życie przeznaczone dla młodzieży po VI klasie szkoły podstawowej.

- Stopień zerowy przygotowuje do wejścia na drogę formacji – wyjaśnia moderator ks. Łukasz Żołubak. – Głównym założeniem jest to, żeby uczestnicy doświadczyli wspólnoty młodego Kościoła i żeby zobaczyli, że wiarę można przeżywać inaczej, niż się powszechnie wydaje. Chciałbym, żeby doszli do momentu, w którym odkryją, że wiara jest czymś, co można przeżywać bardziej, głębiej.

CZYTAJ DALEJ

Święto w Fundacji Jana Pawła II

2021-10-19 18:20

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch/Niezdziela

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

60. urodziny o. Wieliczko - Msza w Kaplicy Polskiej

Dzień 16 października jest wspominany każdego roku jako rocznica wybroru kard. Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu. Ale nie wszyscy wiedzą, że w tym dniu, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

CZYTAJ DALEJ

Osiemnasta edycja młodzieżowego konkursu pro-life: Pomóż ocalić życie bezbronnemu

2021-10-20 15:10

[ TEMATY ]

konkurs

prolife

Mat.prasowy

Rozpoczyna się osiemnasta edycja młodzieżowego konkursu pro-life. W zeszłym roku nadesłano na niego blisko 1,5 tys. prac. Organizatorzy: „Czekamy na zgłoszenia afirmujące życie, pokazujące wartość życia każdej osoby”.

– Prace nadsyłane na konkurs świadczą o tym, że uczniowie bardzo szeroko interpretują pro-life. Opowiadają w nich o miłości w rodzinie, w której rodzi się życie. Podejmują aktualne zagadnienia bioetyczne. Promują szlachetną ideę adopcji i rodzicielstwa zastępczego. Pochylają się nad godnością umierania. Tworzą prace bardzo wymowne i poruszające, ale także dopracowane pod względem merytorycznym i artystycznym – mówią organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję