Reklama

Głos z Torunia

Zapalić światło wiary

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Boleszynie miały miejsce uroczystości kończące jubileusz 300-lecia kościoła. Wspólnota parafialna z nadzieją i wiarą weszła w nowe stulecie.

2021-10-05 10:33

Niedziela toruńska 41/2021, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium

Boleszyn

Wojciech Grzywacz

Rozpoczęty jesienią ub. r. Rok Jubileuszowy dobiegł końca. To był czas obfitujący w wydarzenia. Nade wszystko był to czas modlitwy, chociażby przez trwającą przez cały rok całonocną adorację, w której uczestniczyli zarówno parafianie, jak i goście.

Odpustowe świętowanie

Tradycyjnie 15 września odbył się odpust boleszyński poprzedzony rekolekcjami głoszonymi przez biskupa witebskiego Olega Butkiewicza. Ksiądz biskup już rok temu miał otwierać Rok Jubileuszowy, niestety pandemia pokrzyżowała wówczas plany. Do wizyty doszło na zakończenie obchodów 300-lecia kościoła. Od 11 do 14 września parafianie i goście mogli duchowo przygotować się do przeżywania uroczystości.

Reklama

Swój dzień miały dzieci komunijne, które w ubiegłym roku po raz pierwszy przyjmowały sakrament, a po nich młodzież. Świętowali rolnicy, chorzy i seniorzy oraz wspólnoty różańcowe. Ostatni dzień rekolekcji był poświęcony modlitwie za zmarłych oraz o pociechę dla przeżywających stratę najbliższych, był jednocześnie początkiem obchodów odpustu. Tego dnia odprawiono Drogę Krzyżową ulicami Boleszyna.

Uroczystość odpustowa rozpoczęła się Koronką do Bożego Miłosierdzia, później nastąpiło przeniesienie obrazu Matki Bożej Boleszyńskiej na plac do kaplicy pielgrzymów i odbył się koncert Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który śpiewał również na Mszy św.

Eucharystia była sprawowana pod przewodnictwem pod przewodnictwem bp. Olega Butkiewicza z Białorusi, a biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Mering wygłosił homilię. Po Mszy św. odbyła się procesja światła z cudownym obrazem, następnie odnowiono Śluby Boleszyńskie. Na zakończenie proboszcz parafii św. Marcina Biskupa dokonał symbolicznego gestu – zapalenia światła wiary na nowe stulecie i ofiarowania się Maryi.

Duchowe umocnienie

Reklama

Tak zakończył się Rok Jubileuszowy 300-lecia kościoła. Przygotowania do jego obchodów zostały zainicjowane dziesięć lat temu. Przez ten czas ks. kan. Piotr Nowak podjął się wielu działań. W ciągu kilku ostatnich lat świątynia niemal w całości została odrestaurowana, ksiądz proboszcz zadbał także o otoczenie kościoła. Powstały m.in. Aleja Kapłańska, Ogród Różany, kamienna pieta, wybudowano drewniany ołtarz polowy, dodano blasku cudownemu obrazowi Matki Bożej Bolesnej przez przygotowanie nowych szat oraz koron pobłogosławionych przez Ojca Świętego Franciszka. Proboszcz szczególnie zatroszczył się o stronę duchową wspólnoty. Wprowadził m.in. adorację Najświętszego Sakramentu, która w Roku Jubileuszowym, a wcześniej w Roku Miłosierdzia, trwała przez całą dobę. Na jeden dzień każdy dom w parafii nawiedziły krzyż i Biblia, przy których dana rodzina się modliła. Przed rozpoczęciem obchodów przez dziewięć miesięcy trwała nowenna. Ogromnym przywilejem był odpust zupełny, który można było zyskać przez cały Rok Jubileuszowy.

Czas wdzięczności

Zapalona na zakończenie jubileuszu świeca ma każdego dnia przypominać parafianom o umocnionej wierze i o tym, by ją godnie przekazywać następnym pokoleniom. Pamiątkami 300-lecia kościoła są specjalnie na tę okoliczność wydane różańce z wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej, świeczniki, modlitewniki, a także płyta CD Dziękuję Ci, Matko.

Za przygotowanie obchodów Roku Jubileuszowego księdzu proboszczowi należą się słowa wdzięczności. Udało się to wszystko dzięki pomocy wielu ludzi, którzy w przeróżny sposób wspierali jego działania. W czasie Roku Jubileuszowego najbardziej zasłużonym osobom z parafii i spoza niej zostały wręczone pamiątkowe medale wykute na okoliczność 300-lecia kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka od życiowych burz

Niedziela toruńska 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Boleszyn

maryjność

Ks. Paweł Borowski

Wierni w procesji ze świecami zawierzali swoje życie Maryi

Wierni w procesji ze świecami zawierzali swoje życie Maryi

Niewielki Boleszyn, leżący na styku historycznych ziem: lubawskiej, chełmińskiej i michałowskiej, od XVIII wieku jaśnieje szczególnym blaskiem maryjnej obecności.

Początki parafii sięgają XIII stulecia. Obecny kościół, który jest sercem tej niewielkiej miejscowości, przeżywa w tym roku 300-lecie istnienia. Mniej więcej tyle samo czasu upłynęło od cudownych wydarzeń za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej czczonej w świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym

2021-10-18 19:33

[ TEMATY ]

synod

arcybiskup

flickr.com/archidiecezjakrakow

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, otwartym przed tygodniem przez papieża Franciszka, a w miniony weekend we wszystkich diecezjach świata. Na stronie internetowej tej niewielkiej, liczącej niespełna 30 tys. katolików, archidiecezji wyraził obawę, że ta „złożona i czasem skomplikowana procedura” mogłaby przybrać ideologiczną postać.

Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi. – Intelektualna i duchowa wymiana była więc i jest zawsze możliwa – przekonuje 73-letni abp Haas.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kobiety kobietom #1

2021-10-20 13:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi rozpoczęła się niezwykle ciekawa inicjatywa dla kobiet, której gościem była s. Anna Maria Pudełko AP – psychopedagog powołań, autorka książek dla kobiet, w których porusza temat relacji międzyludzkich i relacji z Bogiem.

Spotkanie rozpoczęła wspólna wieczorna Eucharystia, po której licznie zgromadzone uczestniczki miały okazję wysłuchać konferencji zaproszonej prelegentki. Nie zabrakło czasu na dyskusję, gdzie uczestniczki mogły zabrać głos i podzielić się przemyśleniami dotyczącymi poruszanych zagadnień z obszaru sfery emocjonalnej zarówno kobiet jak i mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję