Reklama

Niedziela Podlaska

Gaudeamus Igitur w Drohiczynie

Wasze chodzenie w świetle Bożego słowa niech wam przypomina, że trzeba ciągle szukać reformy własnego serca, by reformować świat i ludzi prowadzić do Boga – zwrócił się do alumnów bp Piotr Sawczuk podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym.

Niedziela podlaska 43/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Drohiczyn

inauguracja roku akademickiego

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Druga część inauguracji 65. roku akademickiego miała miejsce w auli drohiczyńskiego seminarium

Druga część inauguracji 65. roku akademickiego miała miejsce w auli drohiczyńskiego seminarium

Inaugurację nowego roku akademickiego rozpoczęła 14 października Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. Pasterz diecezji w nawiązaniu do fragmentu Ewangelii zauważył w homilii, że również dzisiaj możemy spotkać ludzi, który mają wypaczoną wizję Boga. Ona – zdaniem pasterza diecezji – uniemożliwia im dotarcie do prawdy ewangelicznej i zrozumienie jej sensu. – Tacy ludzie uciekają w bardzo sugestywne opowieści o sposobach na uzyskanie zbawienia, obrzędach i formułach, dających – według nich – gwarancję przychylności Pana Boga – wskazał biskup. Dodał, że dla uwiarygodnienia swoich twierdzeń powołują się czasem na prywatne objawienia, interpretowane w oderwaniu od tradycji kościoła. – Są to zawsze ludzkie próby podrabiania klucza do nieba – spuentował.

Teksty czytań na Inaugurację Roku Akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie pokazują, nad czym trzeba pochylić się w trudzie formacyjnym, w pracy wewnętrznej, co tu jest podstawowe. – Mamy żyć z wiary, mamy być ludźmi wiary – podkreślił. – Czas spędzony w seminarium jest czasem zdobywania wiedzy i formowania serca, dostrajania go do rytmu Serca Chrystusowego – wskazał biskup. Następnie wyraził chęć rozpoczęcia tego roku akademickiego z nadzieją i radością, choć niemało jest też powodów do niepokoju. Na zakończenie zwrócił do alumnów: – Modlimy się, by Pan dał wam łaskę dobrego wykorzystania darowanego czasu. A wasze chodzenie w świetle Bożego słowa niech wam przypomina, że trzeba ciągle szukać reformy własnego serca, by reformować świat i ludzi prowadzić do Boga.

Druga część inauguracji miała miejsce w auli seminaryjnej, gdzie dostojnych gości powitał rektor WSD w Drohiczynie ks. prof. Tadeusz Syczewski. Na inauguracji obecni byli kapłani na czele z bp. Piotrem Sawczukiem, bp. Antonim Dydyczem, siostry zakonne, alumni, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich. Swoją obecnością zaszczycili także ludzie świata kultury oraz nauki.

Reklama

Zgromadzeni mieli okazję wysłuchać sprawozdania za miniony rok akademicki, które zaprezentował nowo mianowany prefekt seminarium ks. Łukasz Borzęcki. Natomiast, ustępującemu z funkcji prefekta ks. Marcinowi Szymanikowi, podziękowano za oddaną pracę w seminarium i życzono wiele dobra i błogosławieństwa Bożego w roli sekretarza biskupa.

Nie zabrakło także przedstawiciela Akademii Katolickiej ks. dr. Marcina Falkowskiego, który na ręce ks. rektora podziękował za dotychczasową współpracę i życzył u progu nowego roku akademickiego, aby z gorliwością podejmować wszelkie trudy. Istotnym punktem uroczystości akademickiej jest wykład inauguracyjny, który w tym roku wygłosił ks. prof. Jacek Nowak. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie omówił temat: Nowenna do Miłosierdzia Bożego w kontekście liturgii paschalnej. Po słowach bp. Sawczuka, wszyscy zaśpiewali Gaudeamus Igitur na znak, że kolejny rok akademicki został rozpoczęty.

Mszę św., jak i część naukową uświetnił Chór Kameralny KOE z Sokołowa Podlaskiego pod dyrekcją Anety Mroczek. Czas zmagań naukowych oraz formację duchową i osobowościową rozpoczęło w 65. roku akademickim 9 alumnów.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UKSW uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki

[ TEMATY ]

UKSW

inauguracja roku akademickiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć będziemy w stanie budować przyszłość i wspierać człowieka w jego integralnym rozwoju – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, rektorzy uczelni z całej Polski oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW i biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów było Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne. Poprowadzili je znani w kręgach katolickich muzycy: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Marcin Wasilewski-Kruk z Krakowa i o. Dawid Kusz, dominikanin z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję