Reklama

Niedziela Małopolska

Listopad z Józefem

O listopadowej polsko-holenderskiej akcji modlitewnej, do której może dołączyć każda parafia, wspólnota czy klasztor, opowiada dr Dominika Krupińska, prezes Stowarzyszenia Brandsma.

Anna Bandura: Od czterech lat w listopadzie organizujecie międzynarodową modlitwę w konkretnych intencjach. Tym razem patronuje wam św. Józef... Na czym polega tegoroczna akcja i jak można do niej dołączyć?

Dominika Krupińska: Zachęcamy, aby w listopadzie codziennie, najlepiej z całą rodziną, odmawiać Litanię do św. Józefa w intencji: „za rodziny chrześcijańskie, aby mogły się rozwijać, a ich dzieci mogły bez przeszkód wzrastać w wierze i mądrości”. Zachęcamy czytelników do podejmowania tej modlitwy np. podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w parafiach. Pojawi się też możliwość wspólnej modlitwy.

Czy wiadomo już, na kiedy i gdzie została zaplanowana modlitwa wspólnotowa?

Zapraszam wszystkich mieszkańców Krakowa i okolic do bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu na Nieszpory eucharystyczne (tzw. Nieszpory ludowe) w czwartek 4 listopada o godz. 17.30. Będziemy się modlić w intencji naszej akcji. Z kolei 19 listopada o godz. 12 w bazylice Bożego Ciała zostanie w tej intencji odprawiona Msza św. przy ołtarzu św. Józefa. O kolejnych propozycjach poinformujemy na stronie www.adoptkhol.blogspot.com i na profilu Adoptuj kościół w Holandii na Facebooku.

Wyruszacie też na krakowską minipielgrzymkę: od Józefa do Józefa...

W sobotę 20 listopada chcemy nawiedzić ważne miejsca związane z osobą świętego. Zaczniemy od Mszy św. o godz. 10 w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej – jest tam sanktuarium św. Józefa. Celem pielgrzymki będzie zaś drugie sanktuarium św. Józefa, w Podgórzu. Po drodze wstąpimy do kolejnego sanktuarium św. Józefa przy ul. Poselskiej, przy którym mieszkają siostry bernardynki.

Co skłoniło Panią do zorganizowania tej akcji?

W Roku św. Józefa chcemy go prosić o opiekę nad naszymi rodzinami. Dwa lata temu modliliśmy się o powołania dla Kościoła polskiego i holenderskiego, i modlitwa w intencji rodzin miała być kolejną inicjatywą, bo to w rodzinie rodzą się powołania. Ale przyszła pandemia koronawirusa, więc modliliśmy się o jej ustanie, a modlitwę za rodziny przełożyliśmy na ten rok. Wrogie życiu i rodzinie ideologie próbują zawłaszczyć każdy obszar naszego życia, a pandemia i związana z nią izolacja pogłębiła kryzys rodziny. Potrzeba gorliwej i wytrwałej modlitwy.

Reklama

Akcja łączy siły polskie i holenderskie. Skąd międzynarodowy wymiar inicjatywy?

Cztery lata temu podjęliśmy modlitwę o nawrócenie Holandii, widząc, jak szybko kurczy się tam Kościół i jak niszczeje dziedzictwo chrześcijańskie, a rozwijają się prądy wrogie chrześcijaństwu. Świątynie są zamykane i sprzedawane na różne cele, czasem zupełnie niegodne. Niestety wkrótce okazało się, że agresywne prądy liberalne, które znałam z Holandii, dotarły też do Polski. Dlatego obecnie modlimy się wspólnie za oba nasze kraje – Holendrzy (niewielka, ale aktywna grupa katolików) i Polacy. Nasza akcja otrzymała błogosławieństwo ordynariusza haarlemsko-amsterdamskiego bp. Jana Hendriksa i ordynariusza kaliskiego bp. Damiana Bryla. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do modlitwy.

Zaproszenie

Organizatorzy zapraszają też do udziału w pielgrzymce do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 13 listopada. Tego dnia o godz. 12 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodzin chrześcijańskich, aby mogły się rozwijać, a ich dzieci mogły bez przeszkód wzrastać w wierze i mądrości. Dojazd własny. Więcej informacji: tel. 604 721 465 lub e-mail: kontakt@brandsma.pl

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła ogólnopolska rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

Aż 13 500 wolontariuszy zamierzają w tym roku zaangażować w swoje działania Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. To oferta dla tych, którzy chcą nie tylko pomagać, ale także rozwijać się i mieć wpływ na rzeczywistość. By się zgłosić, wystarczy wypełnić formularz na www.superw.pl

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości – znanych w całej Polsce wolontariatów organizowanych przez Stowarzyszenie WIOSNA. Pomysłodawcą projektów jest ks. Jacek Stryczek. – Do pomagania i wolontariatu podchodzimy kompleksowo – mówi. – Bo wolontariat w Paczce i Akademii nie jest poświęcaniem się, tylko rozwijaniem siebie. To jest taki wolontariat jak Harvard - kiedy go skończysz, jesteś już innym człowiekiem. Liczy się to, czego się nauczyłeś, jak się rozwinąłeś i jakich poznałeś ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję