Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Droga Kościoła

W archikatedrze 17 października odbyła się uroczysta inauguracja diecezjalnego etapu 16. Synodu Biskupów.

Papież Franciszek pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, zainicjował drogę synodalną całego ludu Bożego. Pierwszym etapem procesu synodalnego jest etap słuchania w Kościołach lokalnych. Zakłada dyskusje wśród parafii, ruchów świeckich, szkół i uniwersytetów, zgromadzeń zakonnych, wspólnot chrześcijańskich, ruchów ekumenicznych. Jak podczas inauguracji wyjaśnił abp Stanisław Budzik, 16. Synod Biskupów jest sesją zwyczajną, ale nietypową, bo „papież chce skonsultować cały lud Boży, a nie tylko biskupów”. W tym celu podzielił synod na trzy fazy: diecezjalną, kontynentalną i powszechną. – To dla nas wielka radość, bo sami od ponad dwóch lat przygotowujemy i prowadzimy działania w ramach III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Teraz włączamy się także w prace synodu powszechnego. Mamy już powołane zespoły synodalne i wypracowane drogi kontaktu ze świeckimi, których papież chce słuchać i zaangażować, abyśmy razem wsłuchiwali się w to, co Duch Święty mówi do Kościoła – powiedział abp Budzik, zachęcając wszystkich do modlitwy w intencji synodu.

W homilii bp Adam Bab podkreślił, że chrześcijanie są ludźmi drogi. – Ojciec Święty Franciszek proponuje całemu Kościołowi namysł nad tym, jacy jesteśmy. A jesteśmy Kościołem synodalnym, wspólnotą w drodze, która ma być coraz bardziej zjednoczona i harmonijna, zapraszająca innych do siebie, do uczestnictwa w drodze Chrystusa. Jesteśmy Kościołem żywym, który wciąż chce odczytywać Bożą drogę. Trzeba tak żyć, by o nas nie myślano, że należymy do archiwalnych wydarzeń z historii, że jesteśmy przeterminowani. Jesteśmy wspólnotą z Chrystusem; jeśli droga Kościoła będzie dobrze przemyślana i atrakcyjna, to inni do niej dołączą – powiedział ksiądz biskup. Pasterz zachęcał do wsłuchiwania się w Słowo Boże i w natchnienia Ducha Świętego, a nie w zwodnicze i prowadzące do rozłamów podpowiedzi świata. – Jeśli chcemy mieć pewność, że idzie z nami Pan, że kroczy wśród nas przez dzieje, to przyjmując pokornie wezwanie do przeanalizowania tego, jak jest między nami, będziemy słuchać, co Pan chce powiedzieć nam o tym, jak ma być. Nie od świata chcemy to usłyszeć, ale od Ducha Świętego – podkreślił. Jak zapewnił, przez sakrament chrztu świętego każdy, a nie tylko biskupi i kapłani, jest wyposażony w „odpowiedni radar, by usłyszeć głos Ducha Świętego”. – Kroczenie synodalne Kościoła przez dzieje to umiejętność wyłapywania wśród nas tych, którzy są najbardziej zasłuchani w głos Ducha Świętego – powiedział bp Bab, wskazując osobę Jana Tyranowskiego, skromnego krawca, który zakochany w Bogu pociągnął ku Niemu innych, m.in. św. Jana Pawła II. /buk

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: odpowiedzialni za media kościelne o Synodzie Biskupów nt. rodziny

[ TEMATY ]

synod

Synod o rodzinie

Bożena Sztajner/Niedziela

Zbliżające się Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone problematyce rodziny, specyfika komunikacji obecnego pontyfikatu, a także sytuacja międzynarodowa i aktualne problemy polityczne oraz ekumeniczne w Bośni-Hercegowinie oraz na Ukrainie, to główne tematy, nad jakimi dyskutują w Lizbonie odpowiedzialni za media w europejskich konferencjach biskupów. Spotkanie, której potrwa do 14 czerwca, zorganizowała Rada Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE). Na jej zakończenie uczestnicy udadzą się do maryjnego sanktuarium w Fatimie.

O przygotowaniach do zgromadzenia Synodu Biskupów poinformował jego sekretarz generalny, kard. Lorenzo Baldisseri. Oczekiwany z wielkim zainteresowaniem Synod zwołał papież Franciszek na 5-19 października, a przebiegać on będzie pod hasłem „Wyzwania duszpasterstwa rodzin w kontekście nowej ewangelizacji”.

CZYTAJ DALEJ

Każdy ma jakąś pustynię

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie wizyty papieża Franciszka w Grecji

2021-12-06 14:32

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/THANASSIS STAVRAKIS / POOL

Papież Franciszek zakończył dziś trzydniową wizytę w Grecji. W dniach 4-6 grudnia odwiedził stołeczne Ateny oraz wyspę Lesbos. Jego przemówienia skupione były wokół tematyki migracyjnej, rozumienia demokracji, jedności chrześcijan oraz umocnienia niewielkiej miejscowej wspólnoty katolickiej.

Migranci: przezwyciężajmy obojętność

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję