Reklama

Wiara

Świecka kobieta na ołtarze

Jak poinformował Gaëtan Boucharlat de Chazotte, sekretarz generalny Papieskich Dzieł Misyjnych we Francji, uroczystość beatyfikacyjna Pauliny Jaricot odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 r.

Niedziela Ogólnopolska 45/2021, str. 20

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wikipedia.org

Paulina Jaricot

Paulina Jaricot

Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z którą związane są Papieskie Dzieła Misyjne – kard. Luis Antonio Tagle.

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji w rodzinie bogatego przemysłowca. Otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat zapragnęła służyć Bogu i złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła również odwiedzać biedne lyońskie rodziny, którym rozdawała jałmużnę. Wielką czcią otaczała Najświętszy Sakrament; wraz z gronem swoich rówieśnic założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie adorowały one Jezusa Eucharystycznego.

Gdy z korespondencji m.in. ze swoim bratem, który uczył się w seminarium duchownym w Paryżu, Paulina dowiedziała się o bardzo trudnej sytuacji finansowej na misjach i umierających z głodu dzieciach w Chinach, zaczęła szukać pomocy. Utworzyła koła, w które zaangażowały się robotnice zakładu przemysłowego. Odkładały one drobne sumy z tygodniowych zarobków. W krótkim czasie z dziesiątek kół wyłaniały się nowe i rosły w setki, a to doprowadziło do utworzenia funduszu na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewianie wiary. Kiedy Paulina miała zaledwie 23 lata, jej szybko rozwijające się dzieło przeszło pod zarząd Specjalnej Rady (od 1922 r. ma ono status Dzieł Papieskich i dzisiaj obecne jest w 144 krajach całego świata). Wówczas podjęła ona inną, duchową formę wspierania dzieła. Otoczyła je modlitwą różańcową i dała w ten sposób początek Żywemu Różańcowi.

Reklama

W związku z pogarszającą się sytuacją społeczną we Francji Jaricot zaczęła szukać pomocy dla zubożałych rodzin robotniczych. Cały swój majątek zainwestowała wówczas w budowę gmachu, który miał być ośrodkiem przemysłowym, gdzie robotnicy z rodzinami mieli się cieszyć dobrze zarządzaną i sprawiedliwie wynagradzaną pracą. Inwestycja jednak upadła wskutek oszustwa nieuczciwych ludzi, a Paulina do końca życia spłacała długi, pogrążona w ubóstwie, chorobie i całkowitym opuszczeniu.

Zmarła 9 stycznia 1862 r. Proces beatyfikacyjny Pauliny rozpoczął Pius XI w 1926 r., a doprowadził do uznania jej heroiczności cnót Jan XXIII w 1963 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych 27 maja 2020 r. ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.

2021-11-02 13:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość z sąsiedztwa

Niedziela Ogólnopolska 20/2019, str. 24-25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Archiwum Opus Dei

Guadalupe Ortiz de Landázuri

Guadalupe Ortiz de Landázuri

Głębokie życie duchowe połączone z pasją zawodową, zaangażowaniem społecznym i stałą troską o innych – to wszystko zaprowadziło świecką kobietę na ołtarze. Guadalupe Ortiz de Landázuri jest dla ludzi XXI wieku inspirującym przykładem tego, jak być przyjacielem Boga w codziennym życiu

Święci i błogosławieni wydają się nam czasem ludźmi odległymi, których trudno jest naśladować. Współczesna służebnica Boża Guadalupe Ortiz de Landázuri przełamuje ten stereotyp. Jest przykładem „świętości z sąsiedztwa”, o której pisze papież Franciszek w adhortacji „Gaudete et exsultate” (nr 7). Ta hiszpańska nauczycielka chemii i naukowiec, zmarła w 1975 r., zostanie ogłoszona błogosławioną 18 maja 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję