Reklama

Niedziela Legnicka

Biskupia wizyta

Diecezja Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odwiedził Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze.

2021-11-03 07:09

Niedziela legnicka 45/2021, str. II

[ TEMATY ]

wizyta

bp Andrzej Siemieniewski

Archiwum Ośrodka

Spotkanie z Zarządem Ośrodka

Spotkanie z Zarządem Ośrodka

Towarzyszyli mu: ks. dr Jarosław Kowalczyk – moderator Legnickiej Kurii Biskupiej oraz ks. proboszcz Aleksander Siemiński – kapelan.

Reklama

Wizyta 22 października, we wspomnienie św. Jana Pawła II, rozpoczęła się od spotkania z Zarządem DCR. Pan Prezes Artur Mazur przedstawił zgromadzonych, a następnie opowiedział o funkcjonowaniu placówki i jej ofercie medycznej. Kolejnym punktem odwiedzin było spotkanie z chorymi w kaplicy. Po wspólnej modlitwie i śpiewie, bp Siemieniewski skierował słowo do zebranych, w którym odwołał się do wspomnień z niedawnej wizyty Ad limina Apostolorum. Przywołał spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz użyte przez Papieża sformułowanie „okno nadziei” (finestra della speranza) w odniesieniu do misji Kościoła.

Podkreślił przy tym, że w życiu człowieka – obok chwil radosnych i przyjemnych – przychodzą także trudne doświadczenia. I wówczas ważne jest, żeby nie zwątpić i spoglądać przez „okno nadziei”. Dla człowieka wierzącego taką kartą chrześcijańskiego optymizmu pozostaje perspektywa zbawienia wiecznego w Jezusie Chrystusie. Na zakończenie spotkania biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa zarządowi, personelowi oraz pacjentom DCR oraz rozdał pamiątkowe obrazki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska konferencja prasowa podczas powrotu z Armenii

[ TEMATY ]

papież

wizyta

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kwestie dotyczące sytuacji w Europie po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię, sytuacja kobiety czy osób homoseksualnych w Kościele, znaczenie słów o ludobójstwie Ormian ale także kwestie związane ze zbliżającą się pielgrzymką do Polski poruszył Ojciec Święty podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu powracającego z Armenii do Rzymu. Papież nie pominął kwestii relacji ekumenicznych z prawosławiem i protestantyzmem.

Oto pełny tekst konferencji prasowej papieża Franciszka na pokładzie samolotu z Erwania do Rzymu w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł mistrz Robert Pożarski, „najpiękniejszy głos w polskim Kościele”

2021-12-03 10:04

[ TEMATY ]

muzyka

śmierć

śpiew

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

29 listopada 2021 w wieku 56 lat zmarł Robert Pożarski, w środowisku znawców i praktyków muzyki liturgicznej niekwestionowany mistrz. Pogrzeb odbędzie się dziś, 3 grudnia, na warszawskich Bielanach, pochówek w Teresinie. Publikujemy wspomnienia o Robercik Pożarskim oraz informacje biograficzne.

Ks. prałat Jan Sikorski był proboszczem Roberta Pożarskiego. „Był moim młodym parafianinem, brał udział w scholi parafialnej, przy ołtarzu służył jako lektor. Podziwiałem bardzo jego ogromne zaangażowanie, postawę godną i odpowiedzialną. I oczywiście jego piękny głos, którym służył w kościele podczas liturgii. Lata później znowu się zetknęliśmy, przy okazji celebrowany Mszy tradycyjnych, „trydenckich”, gdzie słyszałem jego przepiękne wykonanie chorału. Był bardzo oddany sprawie muzyki kościelnej. Miałem nawet wrażenie, że jego osobiste sprawy jakby nie istniały, był cały oddany chorałowy, który też bardzo kocham, ale do miłości, jaką tę muzykę liturgiczną darzył Robert Pożarski, daleko mi jeszcze. Bardzo mi imponował tym, że bez reszty oddawał się tej służbie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję