Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W kręgu muzyki

Reprezentacyjna orkiestra Sosnowca ma nowego opiekuna duchowego, został nim ks. Gerard Małodobry.

Niedziela sosnowiecka 45/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kapelan

orkiestra

Piotr Lorenc/Niedziela

Spotkanie nowego kapelana z muzykami w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury

Spotkanie nowego kapelana z muzykami w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury

Decyzją bp. Grzegorza Kaszaka ks. Gerard Małodobry – proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu będzie pełnił posługę kapelana Sosnowieckiej Orkiestry Dętej po zmarłym ks. Stefanie Wyporskim. – Jestem zaszczycony, że mogę z państwem współpracować. Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Wywołuje intensywne i głębokie emocje, a swoją harmonią wywiera ogromny wpływ na każdego człowieka. Cieszę że, będę mógł towarzyszyć tak zacnemu gronu muzyków i wyrażam gotowość do pomocy państwu w kwestiach wiary – powiedział podczas pierwszego spotkania z orkiestrą w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu ks. Gerard Małodobry.

Historia orkiestry zaczęła się w 2017 r. Jej powołanie wpisuje się w tradycję istniejących wcześniej w naszym regionie orkiestr górniczych, hutniczych czy też strażackich. W 2017 r. władze samorządowe Sosnowca postanowiły powołać nową formację muzyczną. Orkiestrze udostępniono pomieszczenia do ćwiczeń w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury. Orkiestra liczy 44 muzyków. Są to muzycy wywodzący się z Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej i Katowic, uczniowie i absolwenci szkół muzycznych, bądź studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Nie brakuje też w szeregach orkiestry tzw. amatorów muzycznych, którzy chcą rozwijać swój talent i umiejętności.

– Celem naszej orkiestry jest upowszechnianie ruchu amatorskiego kultury muzycznej w mieście poprzez koncerty na rzecz miasta, wzbogacanie uroczystości przez uczestnictwo w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, miejskich, kościelnych, jubileuszowych i konkursach. Dla orkiestry zakupiono specjalnie zaprojektowane stroje i uszyto nowe mundury miejskie z herbem Sosnowca. Dyrygentem orkiestry jest Konstanty Janiak – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, puzonista, aranżer i kompozytor – powiedział Michał Góral, dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu, którego sekcję stanowi właśnie orkiestra.

Reklama

W klubie muzycy spotykają się raz w miesiącu, by szlifować umiejętności i poszerzać repertuar. W repertuarze mają utwory muzyki klasycznej i filmowej oraz przeboje muzyki rozrywkowej.

Jednym z największych sukcesów orkiestry był występ w 2018 r. – z repertuarem zaczerpniętym z dorobku artystycznego mistrza Jana Kiepury – podczas 16. edycji Polskiego Balu Wiosny w Palais Ferstel w Wiedniu.

– To było dla nas ogromne przeżycie i spore wyróżnienie, gdyż Polskie Bale Wiosny weszły do kalendarza tego typu imprez w Wiedniu, są jego stałym elementem, podkreślającym naturalną i wielowiekową obecność Polaków w Austrii. Wyjątkowość tego corocznego przedsięwzięcia stanowi szczytny cel – dochód z każdego balu przeznaczany jest na cele charytatywne – powiedział Michał Góral.

Zasadniczo oprawę muzyczną balu zapewniła orkiestra Salonenseble z Wiednia, a polskim mocnym akcentem był występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

– Nasza orkiestra wystąpiła w dwóch blokach muzycznych. W pierwszym, klasycznym, zagrała walce wiedeńskie, repertuar Jana Kiepury oraz specjalnie zaaranżowany utwór Jacka Cygana pt. Czas nas uczy pogody. Z Sosnowiecką Orkiestrą Dętą zaśpiewał światowej klasy tenor Aleksander Piderak. Solista na co dzień związany jest już od 1996 r. z Wiener Staatsoper i Filharmonią Wiedeńską. W drugim wejściu Sosnowiecka Orkiestra Dęta przygotowała utwory światowej muzyki rozrywkowej. Kilka utworów zaśpiewał sam dyrygent przy akompaniamencie orkiestry. Parkiet od pierwszego utworu wypełnił się po brzegi, a owacji zgromadzonej publiczności nie było końca – wspomina dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapelani na telefon

Niedziela świdnicka 23/2020, str. V

[ TEMATY ]

szpital

kapelan

Polanica‑Zdrój

Parafia WNMP Polanica-Zdrój

Msza św. w polanickim szpitalu

Msza św. w polanickim szpitalu

Pandemia koronawirusa zmieniła zwyczaje duszpasterskie w polanickim szpitalu.

Księża kapelani są świadkami walki lekarzy o życie i zdrowie człowieka. Towarzyszą chorym w ich cierpieniu, a personelowi w jego pracy na różnych szpitalnych oddziałach.

CZYTAJ DALEJ

12-14 czerwca: 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim

2023-06-02 14:38

[ TEMATY ]

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Miziński przyznał, że na miejsce obrad biskupów został wybrany Lidzbark Warmiński z uwagi na to, że w tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. „Jest to Rok Mikołaja Kopernika w naszej Ojczyźnie, w związku z tym arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński zaprosił członków Konferencji Episkopatu Polski na to zebranie i na celebracje, które będą upamiętniać te wydarzenia” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: możliwości Polski są nieograniczone

2023-06-02 19:37

[ TEMATY ]

NASA

lot w kosmos

PAP/Chema Moya

Szef NASA Bill Nelson

Szef NASA Bill Nelson

Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i coraz aktywniej z nią współpracuje – powiedział szef NASA Bill Nelson podczas wizyty w Polsce. Odniósł się także do ewentualnych planów wysłania Sławosza Uznańskiego w kosmos w ramach misji NASA. Nelson ujawnił także najbliższe plany NASA związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i misjami na Księżyc i Marsa.

Pytany o to, czy rząd polski prowadzi rozmowy z NASA, by umożliwić polskiemu astronaucie Sławoszowi Uznańskiemu udział w jednej z misji NASA odparł, że obecnie nie są prowadzone negocjacje w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję