Reklama

Niedziela Świdnicka

Remont żołnierskich kwater

Na cmentarzu komunalnym w Strzegomiu przy ul. Olszowej rozpoczęły się prace rewitalizacyjne w żołnierskiej kwaterze ofiar I wojny światowej.

Niedziela świdnicka 45/2021, str. I

[ TEMATY ]

cmentarz

Strzegom

rewitalizacja

Krystyna Smerd

W ramach prowadzonych prac zostaną odrestaurowane pomniki z tablicami pamiątkowymi, epitafia oraz zostaną zamontowane tablice informacyjne

W ramach prowadzonych prac zostaną odrestaurowane pomniki z tablicami pamiątkowymi, epitafia oraz zostaną zamontowane tablice informacyjne

Znajduje się tu około 100 żołnierskich grobów, rozłożonych wokół symbolicznego pomnika z wizerunkiem śpiącego snem wiecznym żołnierza z bronią przy boku. Dookoła pomnika w kwaterze znajdują się, ustawione w wojskowym porządku, kamienne tablice epitafijne z nazwiskami spoczywających tu żołnierzy w różnym wieku, z dwóch stron frontu – niemieckich i rosyjskich – zmarłych podczas działań wojennych na przestrzeni lat 1914-18 r. Pośród grobów żołnierzy niemieckich uważny przechodzień dostrzeże co najmniej kilka tablic z epitafiami żołnierzy, którzy byli Polakami, o czym świadczą ich polskie nazwiska. Nie może to dziwić, wszak zaborcy niemieccy, a także austriaccy, czy rosyjscy, gdy Polska była w niewoli, ochoczo korzystali z polskiego rekruta i nie było od tego odwołania. Pomnikiem szczególnej pamięci o poległych żołnierzach jest wielki dąb, górujący nad całością tego planistycznego założenia.

Na czym polega zmiana?

W przypadku prowadzonych prac chodzi wyłącznie o odnowienie miejsca z pełnym zachowaniem jego dotychczasowego charakteru. Rewitalizacji poddane zostaną wszystkie tablice epitafijne. Podobnym zabiegom poddany będzie centralnie ustawiony cokół z pomnikiem żołnierza, granitowe ławeczki, łańcuchowe ogrodzenie. Wokół kwatery założone będą nowe krawężniki i odnowione alejki, które zgodnie z wymogiem konserwatora zabytków, będą miały, jak poprzednio, nawierzchnię szutrową, a jedynie stare betonowe krawężniki zostaną zastąpione granitowymi.

Zleceniodawcą prac jest Urząd Miasta Strzegomia. Wartość całkowita zadania to ok. 610 tys. zł. Na ich prowadzenie gmina otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury oraz ze środków Unii Europejskiej. Prace rozpoczęły się w połowie października tego roku i prowadzone będą przez firmę kamieniarską z woj. świętokrzyskiego do wiosny przyszłego roku.

Z kart historii

Reklama

Warto przypomnieć, że w wyniku I wojny światowej zginęło ponad 14 milionów ludzi. Skutkiem prowadzonych zaciekłych walk były licznie powstające cmentarze wojenne, rozsiane wokół linii frontu. Miały one bardzo często charakter doraźny i przejściowy. Niemieckie i austro-węgierskie wojska grzebały swoich poległych w tymczasowych, prowizorycznych grobach masowych, zaś urządzenie godnego pochówku pozostawiano na później, odpowiednio oznaczając miejsce. Natomiast Rosjanie nie pozostawiali znaków pozwalających na odnalezienie grobów w przyszłości. Miejsca pochowków starali się zamaskować – wyjaśniają historycy.

W archiwach strzegomskiej parafii nie zachowały się księgi parafialne z tego okresu, które najprawdopodobniej zostały wywiezione do Niemiec. Dlatego niewiele można powiedzieć o spoczywających na cmentarzu ofiarach, a także o tym na jakich polach bitewnych ci żołnierze musieli walczyć i gdzie polegli.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddali cześć wszystkim świętym

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Strzegom

Krystyna Smerd

Świetlna aranżacja ołtarza głównego strzegomskiej bazyliki podczas „Nocy Świętych”

Świetlna aranżacja ołtarza głównego strzegomskiej bazyliki podczas „Nocy Świętych”

Po raz piąty w strzegomskiej bazylice odbyła się „Noc Świętych”, podczas której w tym roku kapłani i wierni modlili się o oddalenie pandemii koronawirusa.

- Oddając się w opiekę Twoją Panie Jezu Chryste i Twojej Matki oraz Wszystkich Świętych i Błogosławionych – chcemy trwać na wielkiej światowej modlitwie prosząc o oddalenie pandemii korona wirusa, o łaskę zdrowia i Twoje błogosławieństwo dla chorych, o łaskę dla całej służby medycznej w naszym kraju, a dla zmarłych - o dar życia wiecznego” - tym modlitewnym błaganiem wypowiedzianym przez ks. Adriana Fajkowskiego w bazylice strzegomskiej rozpoczęła się wigilia uroczystości Wszystkich Świętych pod nazwą „Noc Świętych”, którą już po raz piąty, przygotowała młodzież z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

2022-10-04 08:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję