Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O świętość kapłanów

Dzień skupienia dla osób modlących się za kapłanów odbył się w kościele św. Brata Alberta w Zamościu.

2021-11-03 07:09

Niedziela zamojsko-lubaczowska 45/2021, str. I

[ TEMATY ]

dzień skupienia

www.zakaplanow.pl

Modlitwa w kościele Brata Alberta

Modlitwa w kościele Brata Alberta

Osoby modlące się za kapłanów przybyły do zamojskiej świątyni już po raz czwarty, a swoje skupienie przeżywali 24 października. Spotkanie rozpoczęło się w Godzinie Miłosierdzia. Po wspólnym odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia miała miejsce konferencja ascetyczna, którą wygłosił ks. dr Eugeniusz Derdziuk.

– Czym jest kapłaństwo, że – jak powie św. Paweł – w tych kruchych naczyniach naszych słabości jesteśmy z ludzi brani i dla ludzi ustanawiani, w sprawach odnoszących się do Boga – jak powie List do Hebrajczyków. Ale jednocześnie kruche, słabe naczynia, aby z Boga była owa przeogromna moc a nie z nas – powie św. Paweł w Liście do Koryntian. Jeśli „beze Mnie – mówi Pan Jezus – nic nie możecie uczynić, to co czynicie, to tylko Ja mogę w Was, to ze Mną wszystko” i to jest właśnie ta tajemnica istoty kapłaństwa. Św. Jan Maria Vianney, patron proboszczów, mówi do kapłanów: „gdybyśmy wiedzieli i zobaczyli, co się dokonuje w czasie Eucharystii, to byśmy umarli, nie ze strachu ale z miłości” – podkreślił ks. Derdziuk.

Reklama

– Jestem w margaretkach i modlimy się za kapłanów, bo są bardziej narażeni na ataki złego ducha. Przez modlitwę chcemy wyprosić dla nich ochronę. Prosimy Pana Boga dla nich o wytrwanie w kapłaństwie. Myślę, że modlitwa ta przynosi dobre owoce. Ja na przykład modlę się za kilku księży, jeden dzień w tygodniu za jednego kapłana. W margaretce jest siedem osób. W intencji jednego kapłana codziennie modli się inna osoba. Są osoby, które modlą się za siedmiu kapłanów, jest to bardzo owocna modlitwa – wskazał w rozmowie z Katolickim Radiem Zamość pan Edward z parafii w Łukowej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Marian Rojek. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowało kilku kapłanów, przybyłych na ten dzień z przedstawicielami swoich parafii.

– Dziękujemy Dobry Pasterzu, Jezusie Chrystusie za duchowieństwo, za naszych proboszczów, za wikariuszy, za biskupów, za katechetów, księży seniorów, kapłanów cierpiących i chorych, za diakonów i kleryków, także za zakonników i zakonnice. Pragniemy aby wszyscy byli gorliwi i całkowicie oddani służbie Bożej owczarni dla ratowania ludzkich dusz, by prowadzić wiernych do zbawienia oraz sprawując ze czcią święte sakramenty na czele z Eucharystią i z żarliwością głosząc Boże słowo, by byli przewodnikami dla wszystkich na drodze do świętości życia – podkreślił bp Rojek w modlitwie.

Na terenie nasze diecezji wierni modlący się za kapłanów należą do Apostolatu Złota Róża, Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów oraz Apostolatu Margaretek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostny dzień skupienia nauczycieli

Niedziela podlaska 12/2016, str. 1

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

W Drohiczynie 5 marca odbył się wielkopostny dzień skupienia nauczycieli. Spotkaniu, któremu przewodniczył diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. Robert Grzybowski, towarzyszyły słowa: „Ten, który nie przechodzi obojętnie”

Rekolektanci uczestniczyli w Mszy św. i wysłuchali trzech konferencji przygotowanych przez ks. Grzybowskiego. Rozważania rozpoczęto od przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, w której zwracano szczególną uwagą na grzech, na osobiste pobicia, z których tylko Bóg może wyzwolić. O słowach konferencji wiernym ma przypominać skrawek starego płótna, które każdy mógł zabrać ze sobą. Kolejnymi symbolami, jakimi kapłan posługiwał się, by utrwalić przekazywaną treść, były sól i wonny olejek. Te drobne rekwizyty wiązały się bezpośrednio z usłyszanym Słowem i – podobnie jak wygłoszone konferencje czy postawione pytania – mają służyć w dobrym przygotowaniu do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

2 grudnia Kościół wspomina w liturgii błogosławionego Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek spotkał się z Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego

2021-12-03 09:56

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

podróż apostolska

radiomaryja.pl

O pielęgnowanie więzi braterskich i pokorne pomaganie sobie nawzajem zaapelował papież Franciszek podczas spotkania ze Świętym Synodem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w katedrze pw. św. św. Jana Teologa i św. Jana Apostoła w Nikozji.

Witając Ojca Świętego zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, Chryzostom II przypomniał głębokie chrześcijańskie korzenie tego kraju, a także dramat podziału kraju, którego 38 proc. zaanektowała w 1974 orku Turcja. Na skutek tych wydarzeń 200 tys. chrześcijan zostało wypędzonych ze swych domów, zaś wiele świątyń uległo profanacji i zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję