Reklama

Głos z Torunia

Doświadczenie miłości

O rodzinie, powołaniu, wartościach i tęsknocie za niebem rozmyślali uczestnicy Dni z Janem Pawłem II.

2021-11-09 08:59

Niedziela toruńska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Dni z Janem Pawłem II

Katarzyna Cegielska

Przed sanktuarium stanął pomnik rodziny Wojtyłów

Przed sanktuarium stanął pomnik rodziny Wojtyłów

Tygodniowe obchody odpustowe ku czci świętego papieża zgromadziły przy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rzesze wiernych, którzy przybyli nie tylko z Torunia, ale także z różnych stron Polski.

Kulminacyjnym wydarzeniem była Eucharystia sprawowana w dniu kolejnej rocznicy inauguracji pontyfikatu papieża Polaka oraz jego liturgicznego wspomnienia, które na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ma rangę uroczystości.

Ewangelia miłości

Reklama

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia odbyła się także uroczysta inauguracja roku akademickiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski. – Święty Jan Paweł II w duchu Ewangelii miłości wzywał nas i świat do budowania cywilizacji miłości, kładąc nacisk na prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci; stając zawsze po stronie ubogich, chorych i prześladowanych. Papież dążył poprzez dostępne środki do zażegnania konfliktów zbrojnych, a także wskazywał na nowe kierunki utrwalania pokoju – mówił Ksiądz Biskup. Wskazał, że papież Polak, „podobnie jak św. Piotr, również przybył do Rzymu z dalekiego i uciemiężonego kraju. Podobnie długo trwał też jego pontyfikat w stolicy Włoch i wreszcie podobnie doświadczył ogromnego cierpienia, gdy dosięgła go kula zamachowca na placu św. Piotra”.

Po Mszy św. bp Andrzej Suski poświęcił pomnik rodziny Wojtyłów będących w drodze do nieba znajdujący się przed sanktuarium.

W ciągu tygodnia w świątyni modlili się m.in. alumni Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, mężczyźni, leśnicy, pracownicy służby zdrowia, chorzy i niepełnosprawni oraz małżonkowie. Wprowadzono też relikwie św. Klemensa Hofbauera.

Rodzinna spuścizna

Reklama

Centralnym obchodom przewodniczył ks. prał. Sławomir Oder. W homilii skupił się na przykładzie rodziny, z jakiej wyszedł Karol Wojtyła. – To właśnie w rodzinie człowiek poznaje swoje powołanie i rozpoczyna drogę do świętości. To tu uczy się odpowiadać na Chrystusowe pytanie: „Czy Mnie miłujesz?”. Odpowiedź może zrodzić się tylko z doświadczenia miłości – podkreślił kaznodzieja. Zaznaczył, że św. Jan Paweł II zawsze nosił w sercu wdzięczność wobec swojej rodziny. – Choć swoich najbliższych miał krótko, to jednak właśnie rodzina ukształtowała jego system wartości, sposób myślenia. To od matki i ojca nauczył się wszystkiego, z czym poszedł w dorosłe życie. Spuścizną, którą otrzymał po rodzicach, było świadectwo ich miłości wzajemnej i wiary w Boga. To właśnie jego rodzina stała się pierwszą szkołą świętości – mówił ksiądz prałat.

Zaapelował też, byśmy wszyscy odnowili w naszych sercach pragnienie świętości. Ważne jest, by na nowo podejmować w naszych rodzinach wysiłek codziennego dochowywania wiary Chrystusowi. „Niech przykład świętej rodziny, w której zrodziło się i dojrzewało pragnienie świętości Jana Pawła II, zachęca i nas, aby trwać mocno przy Chrystusie, aby On trwał w nas. Nie pozwólmy, aby w naszych sercach, ojców i matek, synów i córek, zagasło światło świętości i miłości Boga. Niech blask tego światła kształtuje przyszłe pokolenia świętych na chwałę Bożego imienia”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: 11 grudnia nabożeństwo rozesłania Betlejemskiego Światła Pokoju

2021-12-07 16:52

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Austria

Karol Porwich /Niedziela

W najbliższą sobotę 11 grudnia w katedrze w Salzburgu będzie sprawowane nabożeństwo ekumeniczne połączone z rozesłaniem przez austriackich skautów Betlejemskiego Światła Pokoju. Hasło tegorocznych uroczystości brzmi: „Siać pokój – zbierać sprawiedliwość”.

Ze względu na sytuację pandemiczną i obowiązujący w Austrii lockdown, uroczystość nie będzie mogła się odbyć z udziałem licznych delegacji skautów z kraju i zagranicy. Podobnie jak w ubiegłym już roku, w nabożeństwie w Salzburgu będzie uczestniczyć tylko niewielka grupa osób. Zostaną też przekazane wideopozdrowienia zagranicznych organizacji skautowskich. Podczas ceremonii za każdy kraju uczestniczący w akcji, zostanie zapalona świeca. Całość będzie transmitowana w internecie (pod adresem https://www.salzburger-dom.at/live/live-video).

CZYTAJ DALEJ

USA: Nowy Jork wprowadza obowiązek szczepień w szkołach prywatnych i wyznaniowych

2021-12-07 08:49

[ TEMATY ]

USA

szczepienie

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Nowego Jorku zobowiązały wszystkich nauczycieli i pracowników szkół prywatnych i wyznaniowych, aby do 20 grudnia zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Najludniejsza metropolia Stanów Zjednoczonych zareagowała w ten sposób na rosnące zagrożenie nowym wariantem koronawirusa – omikronem, uzasadnił podjętą decyzję 6 grudnia burmistrz miasta Bill de Blasio. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszych uczniów i personel szkolny” – podkreślił.

Niektóre szkoły wyznaniowe i niepubliczne skrytykowały tę decyzję. Szczepienie jest sprawą, która „najlepiej powinno się pozostawić osobistemu wyborowi”, tłumaczyli swoje zastrzeżenia członkowie „Commitee of NYC Religious and Independent School Officials”.

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie żłóbki

2021-12-07 19:19

[ TEMATY ]

Watykan

Boże Narodzenie

żłóbek

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Szopka w Bazylice św. Piotra

Szopka w Bazylice św. Piotra

W tych dniach w Watykanie trwają prace przy wznoszeniu żłóbków, które są nieodzownym elementem świąt Bożego Narodzenia. Na placu św. Piotra, przy olbrzymiej choince pochodzącej z północnych Włoch i egipskim obelisku ustawiana jest szopka, która w tym roku pochodzi z Ameryki Łacińskiej, a dokładnie z Peru, z andyjskiej wioski Chopcca – składa się z 30 figur wykonanych przez pięciu regionalnych artystów.

Uroczystość inauguracji żłóbka i zapalenie choinki odbędzie się 10 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję