Reklama

Niedziela Wrocławska

WROCŁAW

Organista z Notre Dame

Profesor Philippe Lefebvre, jeden z trzech tytularnych organistów gotyckiej archikatedry w Paryżu, przybył z gościnną wizytą.

Niedziela wrocławska 46/2021, str. II

[ TEMATY ]

organista

katedra Notre‑Dame

Jakub Zawadzki

Profesor przy organach w parafii św. Ignacego Loyoli

Profesor przy organach w parafii św. Ignacego Loyoli

Poprowadził kurs pt. „Zastosowanie improwizacji organowej w liturgii Kościoła Zachodniego”. Zajęcia odbywały się przy organach w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki, w sali koncertowej Szkoły Muzycznej przy ul. Piłsudskiego oraz w kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja.

W zajęciach uczestniczyła grupa czynny i biernych – organistów, studentów i uczniów. Na zakończenie kursu odbyło się okolicznościowe spotkanie w Atelier Organmistrzowskim Andrzeja Kriese przy ul. Sokolniczej, podczas którego wręczono uczestnikom pamiątkowe certyfikaty.

– Zaprosiłem prof. Lefebvre`a do parafii przy ul. Stysia, aby ocenił brzmienie i stan techniczny naszych organów oraz zaproponował swoją wizję uzupełnienia brakujących głosów. Instrument został oceniony bardzo pozytywnie, profesor zalecił jedynie kosmetyczne poprawki intonacji niektórych głosów, wymianę wysokobrzmiącej mikstury w Schwellwerku na nową, niskobrzmiącą. Był bardzo pozytywnie zaskoczony techniczną sprawnością organów – relacjonuje Jakub Zawadzki, organista z kościoła jezuitów.

Reklama

Philippe Lefebvre podczas wizyty we Wrocławiu wykonał koncert organowy w sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki. Bardzo licznie zgromadzeni słuchacze mieli okazję usłyszeć znakomite interpretacje utworów francuskich mistrzów, a na zakończenie koncertu znakomitej improwizacji na temat polskiej pieśni patriotycznej Szara piechota.

Wizytę profesora we Wrocławiu zainicjował i zorganizował dr Tomasz Głuchowski, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego i organista kościoła oo. dominikanów św. Wojciecha we Wrocławiu.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prał. Chauvet: odbudowa katedry Notre-Dame jeszcze się nie zaczęła

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Odbudowa katedry Notre-Dame jeszcze się nie zaczęła, na razie prowadzone są prace zabezpieczające - przypomina rektor głównej świątyni Paryża, prał. Patrick Chauvet. Ma on nadzieję, że po dwóch tygodniach zawieszenia robót z powodu skażenia budowli ołowiem, co było niebezpieczne dla pracujących tam robotników, wrócą oni do pracy na początku przyszłego tygodnia.

Duchowny zwrócił uwagę, że są bardzo pilne prace do wykonania, gdyż kościół wciąż nie jest zabezpieczony przed zawaleniem się. - Jeśli runie rusztowanie [na dachu - KAI], spadnie ono na katedrę, a ona nie jest wystarczająco silna, by to znieść. Katedra jeszcze nie jest ocalona, na razie znajduje się w małym uśpieniu - stwierdził prał. Chauvet.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję