Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szkoła, która umacnia wiarę

Święto Patrona Szkoły w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju miało w tym roku wyjątkowy charakter.

2021-11-09 08:59

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

dzień patrona

Joanna Ferens

Przy relikwiach patrona szkoły

Przy relikwiach patrona szkoły

Myślą przewodnią podczas uroczystości w jedynej katolickiej szkole średniej w diecezji zamojsko-lubaczowskiej były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi”.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia nowej figury Matki Bożej Fatimskiej. Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.

Reklama

Biskupa powitali przedstawiciele uczniów i nauczycieli. – Jesteśmy dumni, że katolickie liceum stanowi wspólnotę, która daje nam siłę i umacnia naszą wiarę. Dziękujemy za obecność wśród nas i wspólną modlitwę, która jest dla nas wyjątkowym przeżyciem. Z wdzięcznością przyjmujemy fakt, iż ksiądz biskup uświetnił swoją obecnością ślubowanie klas pierwszych. Zwracamy się z prośbą o błogosławieństwo oraz pamięć w modlitwie, abyśmy gorliwie pielęgnowali miłość oraz pozostali wiernymi wartościom wpisanym w naukę Kościoła oraz Patrona naszej szkoły – witała wychowawczyni jednej z klas pierwszych, Ewa Fiedurek.

Razem z Panem Bogiem

Ze słowami powitania zwrócił się także dyrektor szkoły, ks. Witold Batycki. – Piękną tradycją naszej szkoły jest to, że co roku chcemy uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Staropolskie przysłowie głosi, że „bez Boga ani do proga”, dlatego chcemy ten próg przekroczyć z Panem Bogiem i ze św. Janem Pawłem II, naszym patronem. Dlatego bardzo się cieszę i serdecznie witam wśród nas bp. Mariana Rojka, dziękuję, że zechciał ten rok szkolny z nami uroczyście rozpocząć. Proszę o słowo pokrzepienia dla nas wszystkich, szczególnie dla uczniów klas pierwszych, a także o modlitwę i błogosławieństwo – powiedział.

Pasterz diecezji życzył całej społeczności szkolnej, a szczególnie uczniom klas pierwszych rozwijania swoich pasji i talentów oraz budowania w szkole atmosfery jedności i wspólnoty. – Życzę wam pięknej atmosfery w waszej szkole. Wznoście się jak te ptaki do góry, ze swoimi umiejętnościami, talentami i zdolnościami, ucząc się od nich pewnych zasad, życia we wspólnocie, wzajemnej wrażliwości na siebie i wspomagania siebie. Niech to będzie wasza radość, wasz młodzieńczy duch, niech ta radość będzie także udziałem waszych rodziców, nauczycieli i wychowawców. I dawajcie piękne świadectwo o tej szkole, która tak wiele dobra i piękna proponuje dla całej naszej diecezji – zaznaczał.

Ślubujemy!

Reklama

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ślubowali na sztandar szkoły, rozwijać swe zdolności intelektualne i wartości moralne, kierując się nauką Kościoła przekazywaną nieomylnie przez Ojca Świętego; przyczyniać się swą postawą i wiedzą do powiększania dobra powszechnego naszej Ojczyzny oraz kształtować kulturę ludzi wolnych i ofiarnych w wierności wartościom: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Głośnym i zdecydowanym „Ślubujemy!” potwierdzili swoją wiarę, przynależność do Kościoła oraz stali się pełnoprawnymi uczniami katolickiego liceum.

Radość i duma

Oliwia, jedna z uczennic klas pierwszych, podkreśliła, że towarzyszy jej duma i radość, że może uczyć się w szkole, której patronem jest św. Jan Paweł II. – Jestem dumna z tego, że mogę uczyć się właśnie w tej szkole i już dzisiaj wiem, że wybór tej szkoły był bardzo dobry. To właśnie tutaj już dużo się dowiedziałam o papieżu Polaku, zobaczyłam też, że nasi nauczyciele rzeczywiście z wielkimi emocjami i wzruszeniem wspominają swoje spotkania z nim. To dla mnie taka żywa lekcja o człowieku, który żył jeszcze niedawno, który był na naszej ziemi, który zostawił nam wspaniałą naukę, a którą w katolickim liceum nauczyciele przekazują nam każdego dnia. Dzień Patrona i dzień naszego ślubowania na pewno na długo zapamiętam – wyjaśniała.

Konkurs i sztuka teatralna

Następnie ks. biskup i ks. dyrektor Witold Batycki wręczyli nagrody zwycięzcom szkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie klas pierwszych. Konkurs wygrała Paulina Zając, drugie miejsce zajęła Karina Budzyńska a trzecie Zuzanna Garbacz. Na zakończenie obchodów Dnia Patrona członkowie Grupy Teatralnej Katolickiego Liceum przedstawili spektakl pt.: “Z miłością o miłości” oparty na dziele Karola Wojtyły “Przed sklepem jubilera” z przesłaniem, że miłość jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka i dzięki niej on szlachetnieje i pięknieje.

Na zakończenie uroczystości uczniowie wraz z księdzem biskupem, dyrekcją i nauczycielami ustawili się do pamiątkowej fotografii przy relikwiach św. Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kameralna uroczystość

Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym obchodziła dzień patrona szkoły. Uroczystościz wiadomych względów miały inny wymiar.

Świętowanie rozpoczęto od Mszy św., którą w intencji patronki szkoły oraz całej szkolnej społeczności sprawował wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, ks. Adrian Borowski. W rozmowie przyznał, że choć sytuacja nie pozwoliła na zorganizowanie uroczystości w tradycyjnym wymiarze, to najważniejsza jest jedność i pamięć. – Pomimo okoliczności, w których się znaleźliśmy, ważna jest pamięć i nasza jedność. Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać i wspólnie pomodlić o życie wieczne dla patronki naszej szkoły, tym samym dziękując jej za wszystko, co zrobiła dla naszej społeczności, gdyż dobro, które tutaj zaszczepiła, jej społeczna praca owocuje do dzisiaj i z pewnością będzie procentować na kolejne pokolenia. Tym bardziej cieszę się, że mimo tych trudnych okoliczności stanowimy jedno, pamiętamy i przede wszystkim chcemy żyć według tego wzoru, który zostawiła nam Zofia Krawiecka – wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Neurolog: najmłodszy pacjent z udarem po przebyciu COVID-19 miał kilkanaście miesięcy

2021-12-03 11:30

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

SilentObserver / Foter / CC BY

SARS-CoV-2 ma działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu po przebyciu COVID-19 zdarzają się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem miał kilkanaście miesięcy, dwoje kolejnych - 2 i 3 lata - mówi neurolog dr Łukasz Przysło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

"Wirus Sars-CoV-2 ma w swojej naturze działanie prozakrzepowe, dlatego udary niedokrwienne mózgu mogą zdarzać się również u dzieci. Nasz najmłodszy pacjent z udarem niedokrwiennym po przebytym COVID-19 miał zaledwie kilkanaście miesięcy, poza nim mieliśmy jeszcze dwa przypadki udaru pocovidowego u 2- i 3-latka. Wszystkie te trzy historie miały happy end, ale już sam incydent ostrego naczyniowego zaburzenia w obrębie mózgu każe nam myśleć o tej chorobie - w perspektywie dzieci - w zupełnie inny sposób" - powiedział PAP dr Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję