Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, która swoją nazwę zawdzięcza japońskiemu chirurgowi, który opisał ją po raz pierwszy w 1912 r., zrobiła medialną karierę.

Często pojawia się na blogach, piszą o niej dotknięte nią celebrytki. Celebrytki, ponieważ hashimoto, podobnie jak inne schorzenia tarczycy, dużo częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najkrócej ujmując temat – choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (AZT). Autoimmunologiczne, czyli takie, w którym układ odpornościowy pacjenta wytwarza przeciwciała wobec samego siebie, w tym przypadku – własnej tarczycy. W wyniku tej agresji w tarczycy powstaje przewlekły stan zapalny.

Na początku choroby tarczyca może ulec powiększeniu, ale w dalszym stadium się zmniejsza, ponieważ gruczoł jest stopniowo niszczony. Malejąca jednocześnie produkcja hormonów tarczycy prowadzi do jej niedoczynności. Objawy choroby, takie jak: uczucie zimna i zmęczenia, nastroje depresyjne, zwiększenie masy ciała, zaparcia, sucha skóra i suche włosy rozwijają się powoli. Chociaż są dokuczliwe, mogą być przypisywane także innym chorobom. Hashimoto często występuje u pacjentów cierpiących na inne choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy czy stwardnienie rozsiane. Badania w kierunku czynności tarczycy powinny wykonać osoby, u których ta choroba wystąpiła w rodzinie, a także kobiety planujące ciążę, ponieważ niedobór hormonów może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Diagnostyka choroby rozpoczyna się od badań laboratoryjnych, oznaczenia poziomu TSH oraz stężenia wolnych hormonów: FT3 i FT4. Może być konieczne zbadanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych: anty-TPO i anty-TG. Ważnym badaniem jest USG tarczycy, które pozwala lekarzowi ocenić stan gruczołu i e stwierdzić, czy jest to wczesna, czy zaawansowana postać choroby. Leczenie w przypadku Hashimoto polega na przyjmowaniu indywidualnie ustalonej dawki hormonu. Dla prawidłowego działania leku trzeba go przyjmować codziennie, co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem, i popijać wodą. Wraz z lekiem nie przyjmujemy innych leków ani suplementów. Warunkiem stabilizacji poziomu hormonów i powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta jest regularne przyjmowanie leku. Konieczne jest też okresowe – początkowo co kilka tygodni, a później co kilka miesięcy – wykonywanie badań sprawdzających stężenie hormonów.

W internetowych dyskusjach często pojawia się wątek stosowania w chorobie Hashimoto odpowiedniej diety, zwłaszcza bezglutenowej. Publikacji na ten temat jest tak wiele, że wyjaśnieniem sprawy zajęło się na swojej stronie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia). Podkreślono tam, że stosowanie diety bezglutenowej jest niezbędne u pacjentów ze stwierdzoną celiakią. Szacuje się, że z uwagi na wspólne podłoże choroba Hashimoto i celiakia mogą występować jednocześnie u 5-9% chorych. Oznacza to jednak, że ponad 90% chorych takiej diety stosować nie musi i nie powinno. „Długotrwałe stosowanie diety bezglutenowej, podobnie jak innych diet eliminacyjnych, w przypadku złego zbilansowania również wiąże się z ryzykiem powstania niedoborów pokarmowych. Ponadto eliminacja glutenu u osób bez wskazań medycznych może mieć niekorzystne następstwa zdrowotne, takie jak hiperglikemia, hiperlipidemia, choroba niedokrwienna serca. Dlatego wprowadzenie diety bezglutenowej należy traktować z dużą ostrożnością i stosować ją wyłącznie u osób ze zdiagnozowaną celiakią lub inną formą nadwrażliwości na gluten” – ostrzega na swojej stronie NCEŻ i zaleca, by w przypadku osób cierpiących na choroby tarczycy o podłożu autoimmunologicznym przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku celiakii.

2021-11-16 11:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję