Reklama

Niedziela Podlaska

Dar serca

Po raz czwarty Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży podjęło ogólnopolską akcję „Polak z sercem!”.

Niedziela podlaska 47/2021, str. VII

[ TEMATY ]

KSM

Drohiczyn

Polak z sercem

Archiwum KSM DD

W pomoc Polakom na Wschodzie po raz kolejny włączyło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

W pomoc Polakom na Wschodzie po raz kolejny włączyło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej

Skierowana jest ona do potrzebujących Polaków mieszkających na kresach: Białorusi, Ukrainy i Litwie. Akcja jest też dobrą okazją do spotkania, wsparcia, a przy okazji wymiany doświadczeń związanych z polską kulturą, tradycjami i historią. Chociaż rodacy mieszkają poza granicami państwa polskiego, to duch polskości i patriotyzmu jest w nich bardzo silny.

Wsparcie rodaków

W poprzedniej edycji akcji do Polaków mieszkających za wschodnią granicą trafiło ponad 100 tys. zł, za które zakupiono żywność, przybory szkolne i środki czystości. Zebrane pieniądze wsparły setki rodzin oraz umożliwiły wydanie tysięcy gorących posiłków w stołówkach dla ubogich.

Z każdą edycją poszerzane są formy wsparcia, a także zostają one urozmaicane. W akcji udział bierze wielu nowych wolontariuszy, którzy nadają świeżość i pomagają rozpowszechnić akcję, żeby dotarła ona do jak największej liczby osób. Dzięki ich pracy coraz więcej ludzi dowiaduje się o możliwości wsparcia rodaków. W związki z tym, iż jest to już czwarta edycja, odbyło się kilkaset spotkań z potrzebującymi oraz z osobami niosącymi pomoc. Po rozpoznaniu potrzeb rodzin mieszkających na kresach, postanowiliśmy naszą formę pomocy dopasować do tego, czego oni najbardziej potrzebują i postawić na konkretne produkty.

Konkretne formy pomocy

Akcja tradycyjnie rozpoczyna się 11 listopada w święto Odzyskania Niepodległości i będzie podzielona na kilka etapów. Jednym z nich jest wsparcie charytatywnym SMS-em o treści KRESY pod numer 72052. Kolejnym jest platforma internetowa eDaromat, dzięki której środki finansowe będzie można przekazać na konkretne produkty potrzebne rodakom – znaleźć go można na stronie internetowej polakzsercem.pl. Oba etapy swój finał będą miały 15 stycznia 2022 r. Ponadto w tym roku również ogłoszona została zbiórka publiczna, którą w poszczególnych parafiach i innych miejscach na terenie całej Polski przeprowadzą koordynatorzy diecezjalni wraz ze współpracującymi sztabami wolontariuszy. Odbędzie się ona w dniach 11-21 listopada.

Reklama

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej również bierze czynny udział w tej akcji. Wiemy już, że na terenie naszej diecezji, w poszczególnych miejscowościach, będą także zorganizowane zbiórki publiczne. Koordynatorem akcji jest druhna Natalia Zielińska, członek delegat zarządu diecezjalnego KSM DD. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem tej akcji u siebie, proszone są o kontakt z biurem KSM DD pod nr tel. 85 307 06 03, mailowo: ksm@ksm-drohiczyn.pl, bądź osobiście przyjeżdżając do Drohiczyna na ul. Kościelną 10.

Inicjatywę można także wesprzeć przekazując darowiznę. Z powodu pandemii koronawirusa zbiórka tradycyjnej żywności, jaka miała miejsce przy każdej z kolejnej edycji, w tym roku została przełożona.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: KSM zorganizowało „Grę patriotyczną”

[ TEMATY ]

KSM

Bożena Sztajner/ Niedziela

Osiemdziesiąt osób wzięło udział w „Grze patriotycznej”, zorganizowanej już po raz dziewiąty przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W tym roku w święto niepodległości dziewięć drużyn poszerzało swoją wiedzę na temat historii Polski za Andegawenów i Jagiellonów.

Tegoroczna gra rozpoczęła się w parku Chopina w Poznaniu, a zakończyła w Auli im. Abp. Antoniego Baraniaka na Ostrowie Tumskim. Gracze odwiedzili też m.in. os. Jagiellońskie w Poznaniu.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję