Reklama

Edytorial

Pośpiesz się i żyj...

Adwent sprzyja nowemu spojrzeniu na życie.

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. d3

[ TEMATY ]

Senior+

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Życie człowieka jest darem od Boga, a jednocześnie jest zadaniem do wypełnienia. Ale warunkiem koniecznym, by trwało, jest ciągły rozwój. Rozwijają się wszystkie organizmy żywe, np. rośliny... Nic nie powstrzyma ich rozwoju – są tak uparte, że skruszą nawet skałę, jeśli ta stanie im na drodze. Podobnie zwierzęta – ich rozwój nie przekracza jednak ram natury. To wyłącznie kwestia biologii. Jedynie człowiek ma potencjał, by świadomie rozwijać się fizycznie, psychicznie i duchowo. Jego rozwój może nawet przekroczyć granice ludzkiej natury. Kiedy do rozwoju fizycznego dodamy siłę woli oraz moc łaski Bożej, wówczas możemy osiągnąć stan pełnej odnowy. Mówi o tym Pismo święte. W rozmowie z Nikodemem Jezus zaznacza: „Jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego” (J 3, 3). To „narodzić się powtórnie” dotyczy doczesności, naszego tu i teraz. Podstawowe pytanie brzmi: czy pragniesz, drogi Czytelniku, takiej odnowy?

Niezależnie od tego, czy jesteś przed sześćdziesiątką, czy masz 60+, zapewniamy: nigdy nie jest za późno na odnowę fizyczną i duchową. Ma rację mądry Seneka, starożytny rzymski filozof, który zachęcał: „Pośpiesz się i żyj! Traktuj każdy dzień jak całe życie”.

Zainspirowani tymi słowami oddajemy w Państwa ręce specjalne, tematyczne i bezpłatne wydanie Niedzieli Aktywni 60+, w którym chcemy spojrzeć na ten okres życia z nieco innej perspektywy. Nie tylko zachęcamy, byście nie rezygnowali z aktywnego życia, ale też radzimy, jak omijać rozmaite wyboje, które czyhają na tym etapie życia. Poprosiliśmy specjalistów – m.in. trenera personalnego, fizjoterapeutę czy dietetyka – by odpowiedzieli na najczęstsze pytania osób w wieku 60+. Wyszedł z tego w pełni profesjonalny poradnik, który – mam nadzieję – stanie się inspiracją dla nowoczesnych osób „w pewnym wieku”, które nie chcą zniknąć z życia społecznego, kulturalnego czy kościelnego.

Czas ukazania się Niedzieli Aktywni 60+ także nie jest przypadkowy. Adwent sprzyja nowemu spojrzeniu na życie. Czas wzmożonego oczekiwania na Boże Narodzenie przypomina również, że całe nasze życie jest oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem. Ważne jest to, jak ten czas wykorzystamy, zarówno przed przejściem na emeryturę, jak i wtedy, gdy już na niej jesteśmy. W żadnym razie nie należy biernie poddawać się upływowi czasu ani żyć przeszłością, stale oglądać się za siebie. Pamiętajmy, że z Panem Bogiem zawsze jest nadzieja na więcej – trzeba tylko umieć dostrzec w swoim życiu szansę na taką przemianę.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seniorze, Twój ruch energią dla wszystkich

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Senior+

Adobe Stock

Eksperci zajmujący się zdrowiem powtarzają regularnie, że podstawą działań profilaktyczno-leczniczych wśród seniorów jest regularna aktywność ruchowa.

Jednak jak wynika z badań, osoby starsze ograniczają swoją działalność ruchową do minimum. Najczęstsze przyczyny to brak motywacji, obawa o stan zdrowia, czy brak nawyku aktywnego spędzania czasu.
Zapraszamy Cię drogi Seniorze do podjęcia minimalnego ruchu. Film, który dla Was przygotowaliśmy pomoże wzbudzić w sobie motywację. Do dzieła.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

[ TEMATY ]

młodzież

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. "Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu +essa+. Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu" – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję