Reklama

Niedziela Przemyska

Święto patronalne Akcji Katolickiej

Do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu przybyli członkowie AK i KSM, aby modlić się podczas święta patronalnego.

Niedziela przemyska 49/2021, str. V

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum KSMAP

Przyrzeczenie nowych zastępowych

Przyrzeczenie nowych zastępowych

Eucharystii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. W homilii wygłoszonej w przededniu uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita przemyski przypomniał zebranym w bazylice archikatedralnej w Przemyślu członkom Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży postać nowego błogosławionego Kościoła katolickiego – kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który związany był z terenem archidiecezji przemyskiej. – Nie tylko przez pobyt w Komańczy w charakterze więźnia, ale też liczne inne spotkania – powiedział abp Adam Szal.

Arcybiskup metropolita przemyski wskazał także na szczególne pole działania członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej archidiecezji, jakim jest parafia. – Przecież w waszych założeniach jest życie w parafii. Istotą naszego życia chrześcijańskiego obok rodziny jest przecież parafia. Nasza działalność ma prowadzić do ożywienia życia parafialnego. Oby w tym życiu pojawiło się dużo miłości, sprawiedliwości i pokoju – powiedział hierarcha.

Kolejną dziedziną aktywności jest lokalne społeczeństwo, Ojczyzna, archidiecezja przemyska. – Bardzo ważnym wyzwaniem dla członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest nasze zaangażowanie w prace synodu biskupów o synodalności. Z troską i miłością wobec Kościoła dzielmy się swoimi przemyśleniami dotyczącymi Kościoła – zachęcał metropolita przemyski abp Adam Szal.

Zwracając się do młodzieży życzył, aby w tym trudnym czasie potrafili dobrze przejść przez życie. – Budujcie w swoim sercu, w swojej rodzinie, we wspólnocie, w parafiach, w klasie królestwo Boże. Dobrze by było, i to jest marzenie biskupa, żeby ci, którzy są już dorosłymi członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przeszli określony przez statuty wiek, zapragnęli włączyć się do Akcji Katolickiej – powiedział metropolita przemyski. – Byłby to może jeden z cudów bł. Stefana Wyszyńskiego, gdyby zawiązało się w naszej archidiecezji kilka parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej składających się z członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, zwanych seniorami – motywował abp Adam Szal. Na zakończenie przypomniał, że wszyscy są odpowiedzialni za Kościół, jako wspólnotę. – A więc powtarzajmy to, co mówią członkowie Akcji Katolickiej, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ministranci: Króluj nam Chryste! – zaapelował.

Reklama

Podczas Mszy św. wręczono także nominacje członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na zastępowych. W tym roku odebrało ją wraz z błogosławieństwem z rąk metropolity przemyskiego abp. Adama Szala 17 młodych osób. Złożyli oni także uroczyste przyrzeczenie.

Uroczystą Eucharystię poprzedziło słowo wstępu i powitania ks. prał. Józefa Niżnika, diecezjalnego asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej oraz konferencja prof. Mieczysława Ryby o posłudze, misji, działaniu i oddziaływaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, które jest bardzo mocno związane z charyzmatem Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2021-11-30 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieło jest Boże

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Akcja Katolicka

Piotr Jaskólski

Urszula Furtak – nowa prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Urszula Furtak – nowa prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Z Urszulą Furtak, nową prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, rozmawia Katarzyna Jaskólska

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Jak odkryła Pani Akcję Katolicką?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję