Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nowe studia w Radiu Via

Od 27 lat Radio Via jest ważnym narzędziem ewangelizacji w diecezji rzeszowskiej i na Podkarpaciu.

Niedziela rzeszowska 49/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Radio Via

Piotr Szczepanik

Bp Jan Wątroba błogosławi nowe studia Radia Via

Bp Jan Wątroba błogosławi nowe studia Radia Via

Pierwszą audycję Katolickie Radio Via nadało 8 grudnia 1994 r. Natomiast 10 listopada br. bp Jan Wątroba pobłogosławił odnowione studia radiowe. W modlitwie błogosławieństwa, obok bp. Jana Wątroby, uczestniczyli: ks. Bogusław Babiarz, ekonom diecezji rzeszowskiej, ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie, ks. Janusz Miąso, wieloletni przewodniczący Rady Programowej Radia Via, ks. Tomasz Nowak i ks. Jakub Nagi, dyrektorzy radia oraz pracownicy i współpracownicy diecezjalnej rozgłośni.

Remont i pandemia

Na początku spotkania ks. Tomasz Nowak, dyrektor radia, przypomniał historię przebudowy. – W grudniu 2019 r., kiedy radio przeżywało 25-lecie działalności, ks. Witold Wójcik, dyrektor Radia Via, podjął się odważnego ekonomicznie działania związanego z przebudową najważniejszych pomieszczeń radiowych: reżyserki, studia emisyjnego i studia nagrań. Mówię o odwadze, ponieważ Radio Via ma ograniczone możliwości finansowe – tylko w części utrzymuje się z reklam i projektów medialnych, a w większości jest finansowane przez ofiary diecezjan. Trudności wiązały się także ze stanem epidemii. Umówione już prace budowlane na wiosnę 2020 r., opóźniły się o rok i rozpoczęły się dopiero w 2021 r. – powiedział ks. Nowak, wymieniając w dalszej części zakres wykonanych prac, które objęły m.in. przebudowę studiów, wymianę analogowej konsoli oraz oprogramowania.

Niech niesie wiarę

Przed modlitwą błogosławieństwa bp Jan Wątroba mówił o ewangelizacyjnej roli radia. – Radio Via jest dla nas ważnym narzędziem, dzięki któremu każdego dnia towarzyszymy wiernym przekazując Dobrą Nowinę, ale także wiadomości społeczne, kulturalne, sportowe – to wszystko co tworzy naszą codzienność. Mam nadzieję, że te działania wpisują się w polecenie Jezusa Chrystusa, aby głosić Ewangelię wszystkim narodom – powiedział hierarcha.

Również modlitwa błogosławieństwa koncentrowała się na głoszeniu Dobrej Nowiny. Modlono się słowami: „Niech praca dziennikarzy niesie słuchaczom wiarę, umacnia nadzieję i miłość oraz utwierdza pokój i dobro między ludźmi. Panie Boże, pomagaj wszystkim tworzącym radio przyczyniać się do szerzenia Twojego Królestwa, służąc prawdzie i sprawiedliwości”.

Reklama

Po błogosławieństwie Grzegorz Budak, prezenter i realizator radia, odczytał wezwania modlitwy wiernych, wśród nich modlitwę za zmarłych pracowników i współpracowników radia (m.in. za ks. Bogusława Przeklasę, dyrektora w latach 2000-13) oraz za wszystkich dobroczyńców radia. Podczas modlitwy Anioł Pański na radiowej antenie bp Jan Wątroba, razem z dyrektorami rozgłośni, podziękował wszystkim dobroczyńcom Radia Via, którzy wspierają je modlitwami i ofiarami.

Kartka z historii

Katolickie Radio Via zostało utworzone dekretem bp. Kazimierza Górnego 1 października 1994 r. Pierwszą dwugodzinną audycję nadano 8 grudnia 1994 r. ze studia w Malawie. Od 1998 r. radio rozpoczęło nadawanie programu całodobowo. Od 2000 r. studio emisyjne, studio nagrań i pomieszczenia biurowe mieszczą się w budynku Kurii Diecezjalnej przy ul. Zamkowej 4 w Rzeszowie. Sygnał z Rzeszowa jest wysyłany na górę Magdalenkę w Malawie (103,8 FM) oraz górę Liwocz k. Jasła (94,1 FM), a stamtąd rozchodzi się w promieniu prawie 150 km i dociera daleko poza granice województwa podkarpackiego.

Ofiary na Radio Via można wpłacać na konto: Bank Spółdzielczy w Lubeni: 89 9161 0001 0004 5623 2000 0010.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak realizować medialną misję?

Na pytanie, czy radio w klasycznej formie przetrwa, odpowiada ks. Tomasz Nowak, nowy dyrektor Katolickiego Radia Via.

Ks. Jakub Nagi: Już 27 lat, na Podkarpaciu i nie tylko, Katolickie Radio Via informuje, katechizuje i ewangelizuje, ale też daje rozrywkę i pokrzepia serca. Jest Ksiądz piątym dyrektorem diecezjalnej rozgłośni. Jak odbiera Ksiądz decyzję biskupa ordynariusza, by „wziąć radio w swoje ręce”?

Ks. Tomasz Nowak: W jeden dzień jestem pełen euforii, a w drugi bliski rozpaczy. I tak na przemian.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję