Reklama

Niedziela Sandomierska

Stalowa Wola

Jubileusz kresowiaków

Jubileusz 30-lecia działalności świętował Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Niedziela sandomierska 49/2021, str. II

[ TEMATY ]

spotkanie

kresowiacy

Piotr Jackowski

Miłośnicy dawnych Kresów Wschodnich RP wraz z ks. Władysławem Gieńcem

Miłośnicy dawnych Kresów Wschodnich RP wraz z ks. Władysławem Gieńcem

Wielu mieszkańców Stalowej Woli interesuje się historią dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W niektórych przypadkach owo zainteresowanie wynika z tego, że właśnie tam się urodzili i stale powracają myślami do rodzinnych stron. Takich osób jest coraz mniej, lecz więzi łączące ich są bardzo mocne. Wyrazem tego jest działalność stalowowolskiego Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego członkowie odbywają spotkania, podczas których oddają się wspomnieniom, dyskusjom historycznym, wygłaszają prelekcje, oglądają filmy o tematyce kresowej, śpiewają lwowskie piosenki. Kresowiacy, sybiracy, ich potomkowie i sympatycy spotykają się od czasu do czasu na wspólnej modlitwie za tych spośród nich, którzy już odeszli do wieczności. 20 listopada uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w bazylice Matki Bożej Królowej Polski z okazji jubileuszu 30-lecia powstania Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południwo--Wschodnich w Stalowej Woli. Eucharystii przewodniczył ks. Wacław Gieniec – proboszcz parafii św. Floriana. Kapłan wyraził przybyłym wdzięczność za pielęgnowanie pamięci i kontynuowanie kresowych tradycji, zachęcił również do modlitwy w intencji środowisk kresowych i ojczyzny. Po Eucharystii odbyło się jubileuszowe spotkanie.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Utracona ojczyzna

Niedziela wrocławska 23/2021, str. VI

[ TEMATY ]

kresy

kresowiacy

Marzena Cyfert/Niedziela

Laszanie przed kościołem św. Józefa Oblubieńca NMP w Pasikurowicach, 2020 r.

Laszanie przed kościołem św. Józefa Oblubieńca NMP w Pasikurowicach, 2020 r.

W bieżącym roku mija 75 lat od wysiedlenia mieszkańców Laszek Murowanych w powiecie Sambor pod Lwowem, które to tereny przed wojną należały do Rzeczypospolitej.

Grupa wysiedlonych wiosną 1946 r. trafiła do Pasikurowic.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy my uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla mam

2022-12-07 07:12

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

Fundacja Edueko

ks. Rafał Mocny

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Fundacja Edueko zorganizowała kolejne spotkanie w ramach projektu „Łączymy to, co najważniejsze”.

Spotkanie odbyło się w Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach. Były to kolejne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję