Reklama

Głos z Torunia

Synodalne nadzieje

S. Paulina Klejny, terezjanka

Obecny synod zaprasza nas przede wszystkim do wzajemnego spotkania się w Kościele. Daje nam szansę stania się Kościołem słuchania i bliskości. Wierzę, że otworzymy się na działanie Ducha Świętego i zaczniemy słuchać, że wykorzystamy szansę i dotrzemy do osób oddalonych, żyjących na peryferiach naszego Kościoła, że odnowimy wspólnotowość w naszych parafiach.

Dk. Tomasz, kleryk WSD w Toruniu

Synod jest dla mnie czasem słuchania siebie nawzajem, a z tym mamy dzisiaj problem. Wydaje mi się, że nie jest najważniejsze wyrażanie opinii, ale przede wszystkim otwarcie na drugiego. Mam nadzieję, że synod pomoże nam słuchać się nawzajem, a dzięki temu wsłuchiwać się w Słowo Boże jako jedna wspólnota. Słuchanie otwiera przed nami podwójny horyzont: pionowy, bo chcemy słuchać Boga, ale także poziomy, bo chcemy słuchać siebie nawzajem.

Angelika i Jacek, Domowy Kościół

Z naszej perspektywy synod jest narzędziem, podczas którego możemy podzielić się tym, co dostrzegamy w Kościele. Jest to możliwość wskazania jego dobrych i mocnych stron, które należy z całą stanowczością umacniać, powielać i pielęgnować. Jako świeccy możemy także powiedzieć to, co nas boli, co byśmy chcieli zmienić, ulepszyć, jakie nowe rozwiązania wprowadzić. Wszystko po to, aby Kościół mógł prowadzić ludzi do zbawienia drogą, która będzie bezpieczniejsza oraz dostępna dla każdego – jak to zaznaczył nasz biskup Wiesław.

Każdy głos jest ważny i powinien być wzięty pod uwagę, dlatego podchodzimy do udziału w synodzie z ogromną ufnością i nadzieją. Dziś właśnie jest ten czas, kiedy zamiast narzekania możemy konstruktywnie wpłynąć na cały Kościół. Jako odpowiedzialni katolicy pragniemy aktywnie włączyć się w przebieg synodu. Nasz udział planujemy zrealizować przez przedyskutowanie zagadnień synodalnych zarówno w naszym domu, wraz z dziećmi, jak i we wspólnocie Domowego Kościoła, do której należymy, i na tej podstawie udzielić odpowiedzi na postawione pytania w ankiecie. Wszystko z wiarą w obecność i działanie Ducha Świętego.

Reklama

Marianna, Wspólnota „Słowo Życia”

Mam nadzieję, że na synodzie wybrzmi głos świeckich. Dzięki ankiecie synodalnej, którą możemy wypełniać w grupie czy nawet samemu, możemy jako świeccy wskazać, jakie problemy i zadania współczesnego Kościoła są dla nas istotne; kto według nas może czuć się wykluczony czy na marginesie. We wspólnocie, do której należę, postanowiliśmy razem wypełnić ankietę synodalną. Było to okazją nie tylko do refleksji na temat Kościoła lokalnego i naszej przynależności do niego, ale także dało nam przyczynek do dyskusji na temat tego, jak wygląda nasza wspólnota.

2021-11-30 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas słuchania

Niedziela lubelska 48/2021, str. V

[ TEMATY ]

archidiecezja lubelska

synod2021

Ks. Marek Kuś

Każdy głos jest na wagę złota

Każdy głos jest na wagę złota

Do historii przeszła pierwsza sesja plenarna III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

Po uroczystej inauguracji, jaka miała miejsce we wrześniu w archikatedrze lubelskiej, rozpoczęły się obrady plenarne. 13 listopada w auli Domu Nadziei Caritas zgromadziło się ponad 200 zaprzysiężonych członków, którzy podjęli dyskusję nad aktualną sytuacją w Kościele w Lublinie. Pierwsza sesja poświęcona była tematom dyskutowanym przez komisje „Duchowość i posługa kapłana” oraz „Kościół w dialogu z kulturą”. – Jesteśmy na etapie wielkiego słuchania. Robimy to, do czego zachęca nas papież Franciszek: uważnie słuchamy – powiedział abp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję