Reklama

Niedziela Częstochowska

Bóg tęskni za nami

W adwentowej ciemności zalegającej w świecie przebija się do nas światło, które jest znakiem miłości Boga i wpatrujemy się w postać Maryi Niepokalanej – powiedział abp Wacław Depo 8 grudnia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie.

Niedziela częstochowska 51/2021, str. VI

[ TEMATY ]

adwent

Janów

Studio Fotografii Mariola Knysak

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi – przyznał ks. Gołuchowski

Metropolita częstochowski przewodniczył Sumie odpustowej, udzielił sakramentu bierzmowania 25 osobom i poświęcił nowy tryptyk z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej.

Zapisani w Sercu Boga

W homilii przypomniał, że „to Bóg wybrał Maryję na mocy uprzednich zasług swojego Syna i wprowadził Ją w świat, aby przez Nią dokonała się tajemnica nie tylko zjednoczenia człowieka z Bogiem, ale również zbawienia człowieka przez Boga w Jezusie Chrystusie”. – Bóg zapisał nasze imiona w swoim Sercu i to jest dzisiaj podstawa naszej radości i godności jako ludzi wierzących – podkreślił.

Tęsknota za obecnością

Komentując dramat grzechu pierwszych ludzi na początku stworzenia i pytanie z Księgi Rodzaju: „Gdzie jesteś?”, zacytował słowa poety Romana Brandstaettera: „Człowiek pewien, który był ojczyzną Boga/Skazał Go na wygnanie. Bóg pochyliwszy smutnie głowę/Odszedł bez słowa/Ale zawsze tęsknił za powrotem do człowieka, który był Jego ojczyzną”. – Czym jest ta tęsknota Boga za człowiekiem? Wołaniem Boga, żeby człowiek odpowiedział Mu na Jego miłość. Tęsknota jest wołaniem o obecność Boga w naszym życiu. Pierwszy człowiek skazał Boga na wygnanie ze swojego życia i chciał swoje życie układać po swojemu, wbrew Bogu, poza Bogiem, bo tak mu podpowiedział Szatan: „Będziecie jako bogowie”. Będziecie decydować o dobru, złu, o wszelkich granicach – przypomniał abp Depo. – Trzeba nam wracać do tego początku, żebyśmy nie popełniali tych samych błędów. Tęsknota Boga za człowiekiem jest pragnieniem zbawienia człowieka – wyjaśnił.

Z ufnością do Niewiasty

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Bóg wybrał Niewiastę do dzieła zbawienia” i przypomniał, że słowo „niewiasta” pojawia się już w Księdze Rodzaju, a także na kartach Ewangelii w wydarzeniu z Kany Galilejskiej. – To słowo Zbawiciel wypowiedział z wysokości krzyża. Niewiasta pojawia się również w Apokalipsie św. Jana. Maryja jest tą zwycięską Niewiastą pokonującą Szatana, dlatego my tak ufnie idziemy do Niej – mówił.

Reklama

Psychologia grobu

Arcybiskup zacytował również słowa papieża Franciszka, który napisał: „Żyjemy w społeczeństwie informatycznym, dostarczającym nam chaotycznie danych, wszystkich na tym samym poziomie, i w końcu prowadzi to nas do straszliwej powierzchowności w chwili postawienia kwestii moralnych. (...) Rozwija się psychologia grobu, która stopniowo zamienia chrześcijan w muzealne mumie. Rozczarowani rzeczywistością, Kościołem i samymi sobą, przeżywamy nieustanną pokusę przywiązania do słodkawego smutku, bez nadziei, który opanowuje serce jako «najtęższy z eliksirów złego ducha»”. – Dlatego jest nam wciąż potrzebna edukacja w wierze. Nie pozwólmy okraść się z radości Ewangelii, nie pozwólmy okraść się z nadziei, którą daje Chrystus – zakończył abp Depo.

Maryjna parafia

Na ogromną duchowość maryjną wspólnoty w Janowie zwrócił uwagę w rozmowie z Niedzielą ks. Szymon Gołuchowski, proboszcz parafii. – Niepokalana opiekuje się tutaj wiernymi. Naszym darem dla Maryi jest wiele róż różańcowych. W zeszłym roku powstała również róża św. Jana Pawła II – modlitwy różańcowej rodziców za dzieci. Wiernie pielęgnujemy również pierwsze soboty miesiąca – przyznał kapłan.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Leon Kuchta – janowski męczennik Auschwitz

Jakże wielu uważa, że wszystko zaczyna się od nich samych. Nie mają pokory, aby dostrzec wkład poprzednich pokoleń, na których przecież budują swoją teraźniejszość i snują plany przyszłości. Jesteśmy ich dłużnikami.

Postaciami, do których warto wrócić i które swoim cierpieniem i krwią wpisały się na trwale w naszą historię, są mieszkańcy Janowa rozstrzelani przez Niemców 4 września 1939 r. To także nasi męczennicy niemieckiego obozu Auschwitz – janowski proboszcz ks. Leon Kuchta i organista Władysław Misterko.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję