Reklama

Niedziela Częstochowska

O starej Częstochowie

„Opowieści Starego Rynku” – pod tym tytułem Muzeum Częstochowskie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych po raz pierwszy zorganizowały powiatowy konkurs dla dzieci i młodzieży.

Niedziela częstochowska 51/2021, str. VII

[ TEMATY ]

konkurs literacki

Marian Florek/Niedziela

W oczekiwaniu na rozdanie nagród

W oczekiwaniu na rozdanie nagród

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematyka prac jest związana ze Starym Miastem w Częstochowie, a w szczególności ze Starym Ratuszem, którego relikty są eksponowane na Starym Rynku. Konkurs został przeprowadzony w kategoriach: fotografia, plastyka, literatura i historia.

Puścić wodze

– Chcieliśmy skłonić uczniów do poszukiwań źródeł naszej częstochowskiej tożsamości, a także do fantazjowania. Było to najbardziej widoczne w konkursie literackim, gdzie uczniowska wyobraźnia kreowała wydarzenia z historii naszego miasta, ale kreacja ich żywej wyobraźni niejednokrotnie była też mocno oparta na faktach. Pojawił się np. wątek stacjonującego na Starym Rynku Napoleona Bonapartego – mówiła Anita Grobelak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, przewodnicząca jury. Przyznała, że jury miało problem z przyznaniem pierwszej nagrody w kategorii „literatura”. – Oscylowaliśmy między opowieścią o cesarzu Francuzów a opowieścią detektywistyczną, w której uczniowie mają wykonać konkretne zadanie polecone przez nauczyciela. W tym celu udają się na poddasze starej kamienicy, gdzie odnajdują stare rodzinne dokumenty i w tym momencie zaczyna się intrygująca historia – zwierzała się ze swoich odczuć jurorskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Można oglądać

Radości ze zrealizowanego projektu nie kryła Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego. – Bardzo się cieszymy, że udało się nam przeprowadzić konkurs i że było tak duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży. Nagrodzone prace w kategorii „plastyka” i „fotografia” już można oglądać na Starym Rynku – podkreśliła. – Chciałabym zwrócić uwagę na konkurs historyczny. Polegał on na przygotowaniu prezentacji multimedialnej, która byłaby przewodnikiem po wystawie stałej. Nie było to zadanie łatwe, nawet dla doświadczonego muzealnika, ale młodzież dobrze sobie z nim poradziła – dodała.

Wyzwanie

Bardzo popularną formą konkursową wśród uczestników okazała się fotografia. Ciekawym spostrzeżeniem dotyczącym tej kategorii podzieliła się Anita Grobelak: – Fotografia przy dzisiejszej dostępnej technologii nie powinna sprawić większych trudności, ale zrobić zdjęcie w konkursie, tak aby ono nie było banalne i wyróżniało się z ogromnej liczby nadesłanych prac, jest dużym wyzwaniem. Pokuszę się o stwierdzenie, że fotograficzne prace tych najmłodszych moglibyśmy bez szkody zestawić z tymi, które wykonali uczniowie szkół średnich.

Reklama

Inspirujący Częstoch

Hubert Fornal ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie zajął III miejsce w kategorii „fotografia” za pracę Kadr ze Starego Rynku. – Obiekt, który mnie zainspirował to postać Częstocha – powiedział. Hubert dużo fotografuje, ale nie zawsze jest zadowolony ze swoich ujęć. – Najbardziej interesują mnie obiekty historyczne. Zastanawiam się nad przyszłością fotografika, ale jeszcze nie wiem, czy te plany się ziszczą – stwierdził.

Nagrodzeni

Michał Arendt ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Częstochowie (opiekun: Dorota Przystalska) zajął I miejsce w kategorii literackiej za pracę Legenda o Częstochu. W kategorii „plastyka” zwyciężyła Lena Kwarciak ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie (opiekun: Anna Langier), autorka pracy Mój Stary Rynek. Amelia Zembik ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie (opiekun: Beata Bednarczyk) była najlepsza w kategorii „fotografia” dzięki wykonaniu Zwierciadła Starego Rynku.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wał-Ruda: Konkurs literacko-plastyczny - zainspiruj się bł. Karoliną!

Bł. Karolina inspiruje dzieci, młodych i starszych, świadczy o tym każdego roku duże zainteresowanie Ogólnopolskim Konkursem Poetycko – Plastycznym „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”. Szesnasta edycja odbywa się pod hasłem „Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. To propozycja dla osób, które lubią malować, rysować i pisać wiersze. Celem konkursu jest poznanie życia i przesłania bł. Karoliny – dziewicy i męczennicy.

Dla ułatwienia interpretacji tematu, organizatorzy podali zagadnienia, które mają być inspiracją dla uczestników. Można więc pokazać, że ludzkość nie ma przyszłości bez rodziny, a także rodzinę jako kolebkę wartości. Ponadto uczestnicy mogą zainspirować się tematami: „Być razem to być dla siebie nawzajem”, „Odczytujmy znaki czasu w świetle Ewangelii”, "Boże, wskaż mi drogę, określ kierunek, wyznacz granicę, a trafię do Ciebie” oraz „Bóg, Ojczyzna w naszych sercach”. Prace należy dostarczyć do 7 stycznia 2019 r. na adres Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał –Ruda. Szczegóły są na stronie http://www.zspwolaradlowska.pl

CZYTAJ DALEJ

Św. Antoni

[ TEMATY ]

św. Antoni

Karol Porwich/Niedziela

Podobno głosił kazania, siedząc w konarach orzechowego drzewa w pobliżu Padwy, gdzie dziś znajduje się niewielki kościółek Sant’Antonio di Noce. 13 czerwca Kościół katolicki wspomina w liturgii św. Antoniego Padewskiego – doktora Kościoła, jednego z najpopularniejszych świętych, patrona „od zagubionych osób i rzeczy” oraz ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus osią życia

Ormianie. Potomkowie Noego. Depozytariusze jego arki. Naród, który oddycha dwoma płucami chrześcijaństwa. O historii Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, prowadzonym dialogu teologicznym oraz o pielgrzymce Jana Pawła II w Armenii z arcybiskupem Chażagiem Barsamianem, Legatem Patriarchalnym Europy Zachodniej i przedstawicielem Katolikosa Wszystkich Ormian w Watykanie rozmawia Andrzej Sosnowski.

Jak pisaliśmy w artykule Czy Bogu potrzebny jest tłumacz? Historia dwóch płuc ormiańskiego chrześcijaństwa, rok temu, na Wawelu miała miejsce ekumeniczna modlitwa z okazji ​​​​obchodów 655–lecia utworzenia Arcybiskupstwa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję