Reklama

Niedziela Lubelska

Wigilia Miłosierdzia

Organizowana przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wigilia Miłosierdzia odbędzie się aż w trzech miejscach.

Niedziela lubelska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Paweł Wysoki

Świąteczne paczki z żywnością są wielką pomocą, ale bezcenną wartością jest obecność drugiego człowieka

Świąteczne paczki z żywnością są wielką pomocą, ale bezcenną wartością jest obecność drugiego człowieka

Trudna sytuacja związana z pandemią zdaje się nie mieć końca. Dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych szczególnie dotkliwe są szalejące podwyżki oraz wciąż utrzymujące się ograniczenia sanitarne. Brak podstawowych środków, przede wszystkim żywności, idący w parze z brakiem normalnych kontaktów i spotkań z drugim człowiekiem, odbiera radość życia i świętowania. Tym bardziej potrzebne są liczne działania pomocowe, które rozpalą serca i przywrócą nadzieję.

Lubelska Caritas, korzystając z doświadczeń minionego roku, ponownie przygotowuje Wigilię Miłosierdzia. 24 grudnia, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, setki osób spotkają się nie przy stołach, ale pod wielkim dachem nieba. W godzinach przedpołudniowych przy centrali CAL przy ul. Unii Lubelskiej w Lublinie, i po raz pierwszy przy kościołach Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie i Miłosierdzia Bożego w Puławach, zabrzmią wspólnie śpiewane kolędy. – Bóg stał się człowiekiem, abyśmy Go mogli spotkać w człowieku, stąd piękna tradycja naszych spotkań wigilijnych. Nie możemy usiąść przy wspólnym stole, ale możemy spotkać się, a spotykając człowieka napełnić się Bogiem, pokojem, radością – to słowa abp. Stanisława Budzika z ubiegłorocznej Wigilii Miłosierdzia, wciąż aktualne. – Spodziewamy się, że w Wigilii Miłosierdzia weźmie udział niemal tysiąc osób, ok. 500 w Lublinie i drugie tyle w Chełmie i w Puławach. Osoby ubogie otrzymają ciepłe dania wigilijne i paczki z żywnością, by mogły godnie przeżyć czas świąt Bożego Narodzenia – mówi ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor CAL. Nad przygotowaniem spotkania czuwają pracownicy i wolontariusze z parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas, wspomagani przez rzeszę darczyńców. – W dn. 3-4 grudnia w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak, Pomagam!” w naszej diecezji na terenie niemal 50 sklepów udało się zebrać ponad 7 ton żywności, co przełoży się na ok. 1000 paczek dla osób potrzebujących pomocy – informuje Joanna Bańczerowska, rzecznik CAL. Potrzeby są znacznie większe, stąd apel Caritas do ludzi dobrej woli o otwarte serca.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy krok w nowy szkolny rok

Niedziela łódzka 35/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Syria

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Cały czas można włączyć się w pomoc dla syryjskich dzieci

Cały czas można włączyć się w pomoc dla syryjskich dzieci

Niestabilna sytuacja militarna i gospodarcza w Syrii, pogłębiona dodatkowo przez epidemię koronawirusa, najbardziej dotyka najmłodszych Syryjczyków.

Dostęp do edukacji jest ograniczony nie tylko ze względów sanitarnych, ale przede wszystkim z uwagi na rosnące opłaty w szkołach. W obliczu takiego zagrożenia łódzka Caritas i Stowarzyszenie „Dom Wschodni” od roku prowadzą program stypendialny, dzięki któremu w roku szkolnym 2020/2021 312 uczniów ze szkół w Aleppo w Syrii otrzymało wsparcie edukacji.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję