Reklama

Niedziela Legnicka

W intencji górniczej braci

We wspomnienie św. Barbary w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odprawiona została Msza św. w intencji górników polskiej miedzi i ich rodzin.

Niedziela legnicka 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

barbórka

Lubin

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Lubiński kościół jest miejscem dorocznej modlitwy górników i ich rodzin

Lubiński kościół jest miejscem dorocznej modlitwy górników i ich rodzin

Modlitwie przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, homilię natomiast wygłosił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Dziękczynienie i prośba

Wraz z biskupami Eucharystię sprawowali duszpasterze górniczej rodziny. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele zarządu KGHM, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych i oczywiście górnicy wraz z rodzinami. O sprawowanie Mszy św. w intencji górniczej braci prosił wiceprezes ds. produkcji Dariusz Świderski.

– Dziś, w naszych czasach, w sytuacji, w jakiej się znajdujemy, trzeba ewangelicznej odwagi, aby zaprosić do modlitwy, zaprosić na Mszę św. Stajemy więc w tej wielkiej rodzinie KGHM, w to patronalne i jubileuszowe święto, by podziękować za opiekę i wsparcie, chcemy też prosić, by Boża opatrzność, za wstawiennictwem św. Barbary, zachowywała wszystkich od niebezpieczeństw i tych fizycznych, i tych duchowych, które tak mocno dziś nam zagrażają – powiedział bp Tadeusz Lityński rozpoczynając Mszę św.

Boże światło

W homilii bp Andrzej Siemieniewski mówił o przezwyciężaniu ciemności, mroków, jakie pojawiają się w różnych sferach naszego życia, światłem Bożego Słowa. Tym szczególnym światłem jest Jezus Chrystus, na którego przyjście w czasie Adwentu się przygotowujemy. To On wnosi w nasze życie coraz więcej światła. – Jezus jest światłością świata, szczególnie dla tych, którzy pracują pod ziemią, zdobywając chleb codzienny swoją ciężką pracą. Jezus wszędzie chce rozświetlać codzienność ludzkiego życia – mówił bp Siemieniewski.

Przypomniał też wyjątkową naukę, jaką niemal 25 lat temu w Legnicy pozostawił Jan Paweł II, podczas swojej wizyty apostolskiej. Rzucił wtedy wiele światła na temat ludzkiej pracy. Mówił o jej godności, o przedsiębiorczości, o odpowiedzialności pracodawców i pracowników. Przypomniał, że przez pracę człowiek staje się współpracownikiem Boga w dziele stwarzania tego świata. Przez pracę człowiek pomnaża dobro wspólne.

Reklama

Biskup przywołał też postać św. Barbary, patronki górników. – Znaczące jest to, że już wieki temu górnicy obrali ją sobie za patronkę. Ona ma być obecna i tam, na dole i we wszystkich miejscach pracy. Ona była męczennicą, więc w jej życiu toczyła się walka między ciemnością a światłem. To zmaganie jest charakterystyczne i dla naszej codzienności, kiedy musimy walczyć z pokusą egoizmu, zniechęcenia, spoglądania bez nadziei w przyszłość. Trzeba przyjąć to światło, które płynie od świętych Kościoła, od św. Jana Pawła II, od św. Barbary. My, jako chrześcijanie przechodzimy z ciemności do światła – mówił. Zachęcił też wszystkich, aby to światło Chrystusa, które przyjmujemy, rozsiewać wokół siebie.

Uroczystość ku czci św. Barbary uświetniły poczty sztandarowe oraz orkiestra górnicza. Poświęcony został też nowy sztandar, Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz ikony św. Barbary.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: męczeństwo św. Barbary pokazuje, co najbardziej liczy się w życiu

Powracamy do świadectwa św. Barbary, aby pogłębić i umocnić naszą wiarę, a także powierzyć naszą pracę i obowiązki, nasze sprawy i problemy jej wstawiennictwu – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której przewodniczył w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Odprawił ją z okazji święta patronki górników i ludzi ciężkiej pracy.

W papieskim sanktuarium na Białych Morzach zgromadzili się pracownicy przedsiębiorstwa GAZ-SYSTEM. Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i patronki górników modlili się za wszystkich wykonujących pracę w trudnych warunkach, za górników, gazowników i ludzi o niebezpiecznych zawodach.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

2022-12-04 17:56

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Abedin Taherkenareh

1/8 finału: Francja - Polska 3:1 (1:0).

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (44), 2:0 Kylian Mbappe (74), 3:0 Kylian Mbappe (90+1), 3:1 Robert Lewandowski (90+9-karny).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję