Reklama

Niedziela Przemyska

III Forum Wychowawcze

W jarosławskim „Katoliku” odbyło się III Forum Wychowawcze. Tegoroczne motto tego cyklicznego wydarzenia zostało zaczerpnięte z tekstu znanej piosenki religijnej: „Przyjaźń to największy dar…”.

Niedziela przemyska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

konkurs literacki

Forum Wychowawcze

Archiwum szkoły

Ksiądz dyrektor liceum z laureatami konkursu literackiego

Ksiądz dyrektor liceum z laureatami konkursu literackiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz dr Grzegorz Delmanowicz – dyrektor szkoły, wprowadzając uczestników w tematykę forum i jego program, podkreślił, że dla Anny Jenke, która od 10 czerwca patronuje całej społeczności liceum, przyjaźń była ogromnie ważną sferą codziennego życia. W ocenie Służebnicy Bożej, Bóg powinien być naszym najlepszym przyjacielem. Jemu mamy się zwierzać ze swoich zmartwień i radości. Jej zdaniem czasu ziemskiego życia nie należy mierzyć stoperami czy zegarami, lecz gestami przyjaźni. Ks. prał. Marian Bocho – proboszcz parafii Bożego Ciała przy kolegiacie w Jarosławiu zwrócił uwagę, że przyjaźń jest zwykle definiowana jako serdeczne stosunki oparte na wzajemnej życzliwości, które nadają życiu ludzkiemu lepszy smak i głębszy sens.

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Przysietnicy mgr. Wiesława Pałki pt. „Znaczenie i rola przyjaźni w budowaniu relacji w rodzinie, klasie i szkole”. Prelegent rozpoczął swoją refleksję od postawienia dwóch pytań: Czym jest przyjaźń? Kiedy możemy kogoś nazwać swoim przyjacielem? Wyjaśnił, że dla każdego człowieka odpowiedź na te pytania może oznaczać zupełnie coś innego. Następnie opisał warunki, w których przyjaźń się rodzi, rozwija i wzrasta. Prelegent podkreślił, że przyjaźń powinna wyrastać z obustronnej doskonałości i takich wysokich wartości moralnych, jak cierpliwość łagodność, wrażliwość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończeniu prelekcji młodzież wzięła udział w warsztatach służących budowaniu wzajemnej integracji. Zajęcia te były prowadzone przez wychowawców i nauczycieli jarosławskiego „Katolika”. Uczestnicy wykonali plakaty, które zawieszone w holu szkoły jeszcze przez jakiś czas przypominać będą, jak ważna jest w życiu przyjaźń i jak należy ją rozwijać. Jedna z grup zauważyła, że przyjaźń daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że to co trudne, łatwiej jest dźwigać wspólnie. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, gdzie izolacja i osamotnienie to główny problem młodzieży.

Reklama

Czwartym punktem III Forum Wychowawczego był koncert Zespołu Bankruci. Zespół powstał w 2014 r. Tworzy go 10 młodych muzyków. Jego założycielem, przewodnikiem i menadżerem jest ks. Mateusz Rutkowski. Bankruci inspirują się brzmieniami pop, soul, gospel i prais&worship. Zespół jest znany z mocnych brzmień gitarowych i niemal mistycznych wariacji na flecie.

Ostatnim akordem tegorocznego forum było ogłoszenie wyników Konkursu poetyckiego pt. „Przyjaźń niech będzie przez nas realizowana na co dzień”, który miał przybliżyć uczniom szkół podstawowych powiatu jarosławskiego i przeworskiego postać służebnicy Bożej Anny Jenke oraz zachęcić ich do refleksji nad wartością i znaczeniem przyjaźni w podejściu do Boga i drugiego człowieka. Konkurs został przygotowany przez nauczyciela języka polskiego mgr Beatę Bałendo.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rządzący chcą wprowadzić tzw. związki partnerskie

2024-06-17 22:07

[ TEMATY ]

związki partnerskie

PAP/Paweł Supernak

Lewica kieruje pod obrady rządu projekt ustawy, która wprowadzi tzw. związki partnerskie. Na tym partia się jednak nie zatrzyma. Ostatecznym celem jest wprowadzenie tzw. małżeństw jednopłciowych i zgoda na adoptowanie przez nie dzieci.

– W tym tygodniu podjęłam decyzję o skierowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów do wykazu prac legislacyjnych dotyczących rządowego projektu o związkach partnerskich – poinformowała podczas sobotniego Marszu Równości w Warszawie minister ds. równości, Katarzyna Kotula.

CZYTAJ DALEJ

Czy pragnę prawdziwej miłości i czy dzielę ją bezinteresownie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 43-48.

Wtorek, 18 czerwca

CZYTAJ DALEJ

Łódź: imieniny abp. Władysława Ziółka i bp. Ireneusza Pękalskiego

2024-06-18 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tradycyjnie, pod koniec czerwca, gdy w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Władysława i św. Ireneusza, którzy są patronami arcybiskupa seniora Władysława Ziółka i biskupa Ireneusza Pękalskiego, w domu biskupów łódzkich odbyło się spotkanie imieninowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję