Reklama

Niedziela Wrocławska

Kandydatura i Obłóczyny

Siedmiu alumnów III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu, a także otrzymali strój duchowny.

Niedziela wrocławska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

Wrocław

obłóczyny

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Obłóczeni alumni III roku

Obłóczeni alumni III roku

Do grona kleryków III roku należą: kl. Eryk Cichocki, kl. Dawid Gola; kl. Maciej Kornalski; kl. Marcin Krawczak; kl. Hubert Małysiak; kl. Michał Poniewierski; kl. Wojciech Wiącek.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. W skierowanym słowie do alumnów hierarcha odniósł się do zadań, jakie Kościół stawia sobie i wiernym. – Jesteśmy posłani, aby odnajdywać takiego człowieka, który chowa się w swoim smutku i rozpaczy. Jeśli my do tych ludzi nie wyjdziemy, oni nigdy do nas nie przyjdą. Jako cały Kościół mamy być Kościołem wychodzącym do ludzi i przychodzącym do Chrystusa. Wychodzący w chrystusowym pokoju, posłanym w imię Chrystusa, aby głosić zwycięstwo, które dokonuje się w Jezusie – powiedział bp Kiciński. Podczas homilii biskup wskazał na powody odejścia od Boga. – Jeśli człowiek przestaje kochać, staje się „ziemią niczyją”, a na takiej ziemi bardzo szybko zaczynają rosnąć chwasty. Nie pozwólcie, by tak się stało w waszym życiu, bo inaczej łatwo można stracić powołanie. Jeśli człowiek nie kocha, nie pielęgnuje, nie dogląda i nie czuwa, zawsze będzie pokusa skierowania się ku drzewu poznania dobra i zła. Pokusa własnego myślenia, własnej wizji kapłaństwa i pokusa własnej wizji duszpasterstwa. Gdy idziemy do kapłaństwa, musimy patrzeć na Jezusowy styl duszpasterstwa i kapłaństwa. Patrzmy na Maryję, jej słowa „Oto ja służebnica Pańska” wskazują – „Oto ja jestem do twojej dyspozycji. Maryja uczy, że na pierwszym miejscu trzeba słuchać, na drugim rozważać, a później usłyszane i rozważone słowo należy wprowadzać w życie codzienne – podsumował bp Kiciński.

Dzień później alumni otrzymali strój duchowny. Klerycy przygotowywali się do tego dnia poprzez nowennę, a także w wakacje odbyli pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Mszy św., gdy alumni otrzymali strój duchowny, przewodniczył ks. rektor Kacper Radzki. Kapłan w homilii mówił m.in. o ideale i wzorze kapłaństwa, który każdy z kleryków posiada i jest dla niego punktem odniesienia, a przez to wie, jakim księdzem chciałby być. – Wyróżnikiem kandydata do święceń diakonatu i prezbiteratu jest sutanna. Od dziś możecie używać tego stroju, jako stroju codziennego. Sutanna oznacza, że chcecie być duchownymi – mówił ks. Radzki.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Chłopczyk w oknie życia

[ TEMATY ]

okno życia

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Alarm zadzwonił w niedzielę ok. 17.40. W oknie życia siostry boromeuszki znalazły chłopca owiniętego w pieluszkę.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję