Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Natchniony z Patmos

Tradycja zachodnia nazywa św. Jana umiłowanym uczniem Pana. Przez Kościół Wschodni nazywany jest on „Teologiem”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Jan był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego. Z Ewangelii wiemy, że początkowo był uczniem Jana Chrzciciela, ale potem razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem. Wiemy również, że pracował jako rybak. O jego zamożności świadczy to, że miał własną łódź i sieci. Ewangelia odnotowuje obecność Jana Apostoła podczas Przemienienia na górze Tabor, przy wskrzeszeniu córki Jaira oraz w czasie konania i aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. W czwartej Ewangelii podczas Ostatniej Wieczerzy opiera głowę na piersi Mistrza jako Jego umiłowany uczeń, znajduje się u stóp krzyża razem z Matką Jezusa i świadczy o pustym grobie oraz o obecności Zmartwychwstałego. Dzieje Apostolskie ukazują go jako nieodłącznego towarzysza św. Piotra.

Jan przez wiele lat przebywał w Jerozolimie, potem prawdopodobnie w Samarii, a następnie w Efezie. Napisał Ewangelię, Apokalipsę i trzy listy apostolskie. Kierował niektórymi gminami chrześcijańskimi w Małej Azji. Z Apokalipsy dowiadujemy się, że były to: Efez, Smyrna, Pergamon, Tiatyra, Sardes, Filadelfia i Laodycea (1, 11).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tradycji wczesnochrześcijańskiej postać św. Jana jest bardzo żywa. Święty Papiasz (ok. 80 – 116) i Polikarp (ok. 70 – 166) szczycą się tym, że byli uczniami św. Jana. Za cesarza Domicjana (81-96) św. Jan został zesłany na wyspę Patmos. „Możemy go nazwać również «Natchnionym z Patmos», gdyż jego postać związana jest z nazwą tej wyspy na Morzu Egejskim. Tam, według świadectwa jego samego, znajdował się jako zesłaniec «z powodu słowa Bożego i świadectwa Jezusa» (Ap 1, 9). Właśnie na Patmos, doznawszy «zachwycenia w dzień Pański» (Ap 1, 10), Jan miał jedno z wielkich widzeń i usłyszał nadzwyczajne przesłania, które będą miały niemały wpływ na historię Kościoła i całą chrześcijańską kulturę” – powiedział w jednej z katechez Benedykt XVI (2006 r.).

Reklama

Po śmierci cesarza Jan Apostoł powrócił do Efezu i tutaj, za panowania Trajana (98 – 117), zakończył życie jako prawie stuletni starzec. Potwierdzają to św. Ireneusz i Polikrates, biskup Efezu (ok. 190 r.).

Jak powiedział kiedyś ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Atenagoras: „Jan jest u korzeni naszej najwyższej duchowości. Ludzie milczący, tak jak on, znają ową tajemniczą wymianę serc. Przywołują obecność Jana i ich serca zaczynają pałać”. Dlatego też jednym z najbardziej znanych atrybutów św. Jana jest orzeł w locie.

2021-12-20 20:02

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyjemy dla nieba

2023-11-20 09:45

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 21, 29-33.

Piątek, 1 grudnia

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara w Boga daje mi prawdziwe szczęście?

2023-11-30 21:00

[ TEMATY ]

adwent

#NiezbędnikAdwentowy2023

Kosciół Nawiedzenia w Ain Karim/fot. Grażyna Kołek

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

Maryja weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Stan zdrowia papieża poprawia się

2023-12-02 15:40

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia papieża Franciszka poprawia się; nie ma gorączki i kontynuuje terapię - poinformował w sobotę Watykan. Zapowiedziano, że podobnie jak przed tygodniem papież odmówi w niedzielę modlitwę Anioł Pański w kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że papież nie pojawi się w południe w oknie Pałacu Apostolskiego, by uniknąć ryzyka narażenia się na zmiany temperatur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję