Reklama

Aspekty

Zawsze za mną jest Jezus

Z wykształcenia nauczyciel, z zamiłowania od ponad 30 lat grafik komputerowy. Do tego – trener, szkoleniowiec i założyciel Akademii Droningu. Dariusz Golczyk ma wiele pasji i zainteresowań, jednak na pierwszym miejscu stawia Pana Boga i rodzinę.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 52/2021, str. VII

[ TEMATY ]

akolitat

Archiwum Dariusza Golczyka

W posłudze wspiera akolitę małżonka Renata

W posłudze wspiera akolitę małżonka Renata

Akolita należy do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie. Podobnie jak jego koledzy, swoją posługę przy ołtarzu rozpoczął wówczas, gdy proboszczem w parafii był śp. ks. Michał Zielonka. Przez wiele lat posługiwał jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej. – To było dla mnie zarówno wyzwanie, jak i wyróżnienie, i niezwykła droga formacji. Ksiądz Michał włożył naprawdę dużo serca i zdrowia, żeby nas jako szafarzy formować w parafii, w której służyliśmy – mówi Dariusz Golczyk.

– Kiedy proboszczem został ks. Mariusz Dudka, zaproponował, aby pójść krok dalej. Uczyniłem to po wewnętrznym rozeznaniu i ku większej chwale Bożej – dodaje. Akolita, pomimo wielu obowiązków związanych z pracą i rodziną, zawsze znajduje czas na to, by służyć pomocą proboszczowi przy ołtarzu.

We wszystkim wspiera go rodzina. – Mam dużą rodzinę, czasami brakuje czasu, ale zawsze staram się, by moje obowiązki akolity były na pierwszym miejscu. Mam czterech synów. Dwóch już jest dorosłych, wcześniej byli ministrantami i lektorami. Dwóch jest młodszych i oni są jeszcze ministrantami. Z kolei żona jest katechetką w Szkole Specjalnej w Zielonej Górze, więc żyjemy wiarą na co dzień. Tata zawsze był przy ołtarzu, oni są przy ołtarzu, więc rodzina nie była zaskoczona, przyjęła moją posługę naturalnie. Moja posługa to dla mnie wielka łaska, cieszę się, że mogę być tak blisko Pana Boga, dzięki temu mogę spokojnie poruszać się w dzisiejszym świecie, wiedząc, że zawsze za mną jest tabernakulum, jest ze mną Jezus – kończy akolita.

2021-12-20 20:05

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posługi lektoratu i akolitatu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2019, str. I

[ TEMATY ]

lektorat

akolitat

al. Łukasz Knapkiewicz

Nowi lektorzy i nowi akolici archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Nowi lektorzy i nowi akolici archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

Podczas niedzielnej Eucharystii, 27 stycznia br., sprawowanej w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie pod przewodnictwem bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza, trzech braci trzeciego roku studiów przyjęło posługę lektoratu: Marek Kuligowski, Jakub Sierociński i Jakub Kozłowski, a pięciu starszych kleryków przyjęło posługę akolitatu: Dariusz Haraf, Adam Bliźniuk, Andrzej Kapuściński, Andrey Mescherykov i Karol Dąbrowski.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję