Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzińska Wigilia

W sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu i jednocześnie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce odbyła się XVII Będzińska Wigilia.

Niedziela sosnowiecka 1/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wigilia

Polska Golgota Wschodu

Mikołaj Wójtowicz

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

Występ zagłębiowskich artystów na Będzińskiej Wigilii

Spotkanie z okazji tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zostało zorganizowane przez członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

– Bardzo serdecznie chciałem pogratulować Towarzystwu Przyjaciół Będzina za to, że nie ulegli trudnym i skomplikowanym czasom, w których nam przyszło żyć. Święty Jan Paweł II mówił „nie daj się zwyciężyć sytuacji zewnętrznej” i Towarzystwo Przyjaciół Będzina właśnie to uczyniło – powiedział podczas spotkania w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce pasterz Kościoła sosnowieckiego biskup Grzegorz Kaszak.

Na innej niż do tej pory Będzińskiej Wigilii obecni byli, oprócz Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka, także duszpasterze: dziekan dekanatu będzińskiego ks. kan. Andrzej Stępień, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Zygmunt Skipirzepa, przedstawiciele Rady Miasta Będzina i Sosnowca, a także wierni parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce. Do osób zgromadzonych we wnętrzu będzińskiej świątyni parafialnej – uczestników wigilii, płynące z serca życzenia skierował bp Grzegorz Kaszak. – Kiedy Boże Dziecię przyszło na świat, to wszyscy ci, którzy z Nim się spotkali, przemienili się wewnętrznie. Choć wrócili do swoich codziennych obowiązków i zajęć, to po spotkaniu z Dzieciątkiem wracali uradowani. Chciałem życzyć Państwu, aby te święta Bożego Narodzenia również przebiegły w atmosferze pełnej radości, pokoju i miłości. Niech Boża Dziecina wam błogosławi, wam i waszym bliskim. Nie tylko na te święta, ale niech dobry Bóg błogosławi nam także na nadchodzący Nowy Rok Pański 2022. Po to, aby pokonywać trudności z Jego pomocą. Rozwijacie dobro w sobie i na zewnątrz – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W tym roku spotkanie przebiegało w innej formie niż w latach ubiegłych. W części artystycznej odbyło się wspólne kolędowanie wraz z Sweet Voices Studio Art w Porębie.

Reklama

– Pierwsza Będzińska Wigilia odbyła się w roku 2004 na skwerze u podnóża kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Po niemal dekadzie przeniosła się na dwa lata do amfiteatru na Górze Zamkowej, by znaleźć dla siebie finalnie miejsce na placu przed kościołem pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Syberce – sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała trwającą od lat tradycję organizacji tego największego spotkania wigilijnego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo, obostrzenia i wymogi sanitarne związane z pandemią postanowiliśmy, że nie będziemy dzielić się opłatkiem, a zamiast ciepłego posiłku każdy uczestnik otrzyma na wigilijny stół dania na wynos – opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina Marcin Lazar.

Będzińska Wigilia to jedna z wielu inicjatyw organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Działa ono na rzecz miasta i jego mieszkańców nieprzerwanie od roku 1990. Przez trzydzieści lat tych aktywności przyświecał Towarzystwu Przyjaciół Będzina szczytny cel, zdefiniowany jeszcze w 1990 r. przez założycieli. W statucie Towarzystwa Przyjaciół Będzina zapisano wówczas, że działania te mają na celu „przywracanie historycznej godności królewskiemu miastu Będzin oraz rozsławiane jego dobrego imienia w kraju i na świecie”.

2021-12-28 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję