Reklama

Poznań

W nowe czasy z Maryją

Z ks. Krystianem Sammlerem o peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej rozmawia Jolanta Marszałek.

Niedziela Plus 2/2022, str. II-III

[ TEMATY ]

Maryja

archpoznan.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jolanta Marszałek: 9 stycznia zakończy się w archidiecezji poznańskiej peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Trwała niemal 3 lata, choć plany były inne...

Ks. Krystian Sammler: Planowaliśmy, że rozpoczniemy peregrynację 18 maja 2019 r., a 26 września 2020 r. ją zakończymy. I jak to zwykle z planami bywa, musiały się zmienić. Tym razem powodem była pandemia. Peregrynacja została przerwana dwa razy ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie wiernych i księży. W marcu 2020 r. wstrzymano nawiedzenie, które wznowiono 1 września, by ponownie zawiesić je 14 października. W pierwszym etapie zawierzenia obraz Matki Bożej przebywał „na kwarantannie” – jak żartowaliśmy – u sióstr klarysek w Pniewach, a potem został przewieziony do klasztoru sióstr elżbietanek w Poznaniu. Później przez te dni, kiedy nie był w trasie, zatrzymywał się w domu Sióstr Karmelitanek w Poznaniu.

Były też radosne powody zmiany trasy nawiedzenia. Peregrynujący obraz został przywieziony do Warszawy.

Tak, z archidiecezji poznańskiej kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej została przewieziona na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Czackiej do Świątyni Opatrzności Bożej. Wcześniej – 9 i 10 września kopia Ikony Jasnogórskiej nawiedziła kościół zakonny ojców franciszkanów Zwiastowania Pańskiego w podpoznańskich Wronkach. Potem na weekend została przewieziona do Warszawy. Po uroczystościach beatyfikacyjnych wróciła do Wielkopolski, do Otorowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego właśnie ten obraz został wybrany na beatyfikację kard. Wyszyńskiego?

Ikona jest wierną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry (w skali 1:1), wykonaną na prośbę Prymasa Tysiąclecia w 1957 r. Została poświęcona w Watykanie przez papieża Piusa XII. W ramach przygotowań do obchodów 1000-lecia chrztu Polski kard. Wyszyński zainicjował m.in. peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ta ikona to ważny świadek życia i prymasostwa kard. Wyszyńskiego, który uczestniczył w przewożeniu obrazu z diecezji do diecezji w czasie Wielkiej Nowenny.

Reklama

Ale i w archidiecezji poznańskiej peregrynacja nawiązywała do wcześniejszych odwiedzin Matki Bożej.

Tak, rozpoczęła się w Poznaniu w miejscu szczególnym – w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ratajach. To kościół wotum za pierwsze nawiedzenie obrazu Matki Bożej sprzed 43 lat. Kościół symbol wybudowany dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców powstającej wówczas nowej części miasta.

Ile parafii archidiecezji odwiedziła Matka Boża?

Obraz Matki Bożej odwiedził wszystkie 415 kościołów parafialnych, a także kościoły rektoralne, domy zakonne męskie i żeńskie na terenie Poznania i całej archidiecezji. W sumie – ponad pół tysiąca miejsc stacyjnych, gdzie Matka Boża zatrzymywała się na dobę nawiedzenia.

W jaki sposób ikona jest przewożona?

Obraz waży ok. 100 kg. Przewożony jest w specjalnie do tego celu przystosowanym samochodzie-kaplicy. Peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koordynują ojcowie paulini z Jasnej Góry, dlatego też Matce Bożej towarzyszy kustosz, specjalnie wyznaczony przez generała zakonu.

Ile osób spotkało się z Maryją?

To jest nie do oszacowania. W samym powitaniu Matki Bożej wzięło udział ok. 8 tys. ludzi. W każdej parafii były tłumy wiernych. Bardzo wielu proboszczów po nawiedzeniu mówiło: nie widziałem nigdy tylu osób razem w tym kościele. Matka Boża przyciąga ludzi w najróżniejszym wieku – młodszych i starszych, młode małżeństwa i dzieci.

Z czym ludzie przychodzili do Matki Bożej?

Przynosili najróżniejsze sprawy: prośby o zdrowie, o namacalny cud, o poczęcie dziecka. Z rozmów z ludźmi, którzy dostąpili łask, mogę powiedzieć, że działy się wielkie znaki i cuda. Przez wstawiennictwo Matki Bożej upraszano upragnione potomstwo po latach niemocy poczęcia; zgodę w rodzinie po 16 latach nierozmawiania; uzdrowienie z nowotworów; łagodny przebieg leczenia w czasie terapii onkologicznych. Ostatnio jeden z młodych mężczyzn wyznał: – Modliłem się o dobrą żonę, która będzie pobożna, uszanuje moje wartości. Pan Bóg postawił taką osobę na mojej drodze życia, teraz się poznajemy, chcemy ślubować... Świadectwa pokazują, że młodzi ludzie zostawiali narkotyki, alkohol. Przez wstawiennictwo Maryi w czasie nawiedzenia mogli doznać tych łask. Chcemy zebrać i opublikować te świadectwa czasu nawiedzenia.

Reklama

A czym peregrynacja była dla diecezji?

Jako nadzwyczajny owoc nawiedzenia traktujemy to, że do poznańskiego seminarium zgłosiło się dwunastu kandydatów w tym trudnym do rozeznania i przyjęcia Bożego powołania czasie. Peregrynacji towarzyszyła bowiem głęboka modlitwa o dar nowych powołań. O północy w każdej parafii została odprawiona Msza św. – nazywaliśmy ją Pasterką Maryjną. Na tę Mszę św. proboszczowie zapraszali kapłanów pochodzących z danej parafii, którzy pracowali przez minione lata w tej parafii oraz siostry zakonne. To była wielka modlitwa w intencji nowych powołań i o zachowanie powołanych w świętości.

Co dla Księdza jako koordynatora zostało po tych prawie 3 latach?

Pozostał mi obraz oczu skupionych na Matce Bożej, rozmodlonych serc i łez płynących po policzkach ludzi. Wzruszenie, kiedy ikona Matki Bożej była uroczyście wnoszona do świątyni, ustawiana na podeście zwanym tronem. Kiedy śpiewano Maryjo, witam Cię. Najdłużej w moim sercu zostanie widok młodych małżeństw i rodzin z dziećmi na rękach, które podchodziły do wizerunku i ofiarowywały Matce Bożej siebie i swoje dzieci. Prowadziłem też wiele rekolekcji w parafiach przygotowujących się do nawiedzenia.

Reklama

Pan Bóg uczy nas pokory – to było wyraźnie widać w czasie nawiedzenia. Przypadł on na trudny czas pandemii, gdy wielu ludzi nie wróciło do kościoła, do realnego uczestnictwa we Mszy św. Ale na spotkanie z Maryją przyszły rzesze. Dla mnie jako pastoralisty jest to wielkie zadanie, abyśmy umieli duszpastersko wykorzystać tę wielką szansę i tych ludzi nie stracić. Wszystkie ręce na pokład!

Hasłem nawiedzenia były słowa: „Z Maryją w nowe czasy”. Gdy to hasło zostało podane, nikt się nie spodziewał, że będzie ono prorocze. Pandemia przyniosła nam nowe czasy. Idziemy w nie z Maryją, a Ona nigdy nie idzie sama, tylko z Panem Jezusem. Wymiernymi owocami nawiedzenia mają być w każdej parafii raz w tygodniu godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji nowych licznych i świętych powołań; ożywienie w parafiach działalności grup świeckich, zwłaszcza maryjnych, oraz większe zaangażowanie świeckich, tak aby parafia stawała się domem.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalana Maryja

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2005

[ TEMATY ]

Maryja

Niepokalana

Artur Stelmasiak/Niedziela

Prawda wiary o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny jest zawarta pośrednio, ale wyraźnie w Objawieniu Bożym. W chwili zwiastowania anioł Gabriel powiedział do Maryi: „Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami” (Łk 1, 28).

CZYTAJ DALEJ

Stop łamaniu praw ks. Michała. Podpisz petycję

2024-07-13 22:06

[ TEMATY ]

petycja

Ks. Michał Olszewski

Fundacja Grupa Proelio

Politycy i media przedstawiają go w sposób, który ma go ośmieszyć i obrzydzić. Na podstawie niefortunnej wypowiedzi sprzed kilkunastu lat budują obraz kapłana – oszołoma.

PODPISZ PETYCJĘ: proelio.pl

CZYTAJ DALEJ

Europosłowie za wsparciem Ukrainy. Jedno z pierwszych głosowań w PE za nami

2024-07-17 16:39

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

wsparcie

parlament europejski

Viktor Orbán

rezolucja

Łukasz Brodzik

Parlament Europejski

Parlament Europejski

W obliczu trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, Parlament potwierdził w środę swoje przekonanie, że UE musi nadal wspierać Kijów tak długo, jak będzie to konieczne do zwycięstwa.

- UE musi aktywnie działać na rzecz utrzymania międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję