Reklama

Niedziela Lubelska

Orędzie miłości i pokoju

W Boże Narodzenie abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem lubelskiej kapituły archikatedralnej.

Niedziela lubelska 2/2022, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Boże Narodzenie

Paweł Wysoki

W okresie Bożego Narodzenia główny ołtarz w katedrze zdobi wyzłocona płaskorzeźba przedstawiająca stajenkę betlejemską

W okresie Bożego Narodzenia główny ołtarz w katedrze zdobi wyzłocona płaskorzeźba przedstawiająca stajenkę betlejemską

Podczas liturgii wybrzmiało orędzie miłości i pokoju, których dawcą jest Bóg. – Razem z pasterzami biegniemy w duchu do Betlejem, aby oddać pokłon Temu, który się narodził, aby nas pojednać z Bogiem i między sobą, aby wprowadzić pokój w serca, do naszych domów, ojczyzny i świata. Jakże podobni jesteśmy do pasterzy, których ogarnęła światłość, którzy uwierzyli najradośniejszej nowinie, jaka kiedykolwiek była zwiastowana człowiekowi: narodził się Zbawiciel – powiedział abp Budzik. Wskazując na spieszących do Betlejem pasterzy i mędrców, podkreślił, że ci którzy w pokorze staną przed Nowonarodzonym, pojmą mowę betlejemskich znaków i wielką prawdę, że „Bóg przychodzi do nas jako dziecko, by nam powiedzieć, jak wielki jest człowiek”.

– Wiele osób przyklęka przed Dzieciątkiem, pojednanych z Bogiem i bliźnimi; mimo trudnej codzienności przynosi dary na miarę swoich możliwości. Idziemy do Boga, który z miłości stał się człowiekiem, niesiemy Mu nasze rozczarowania i problemy współczesności. Zauważamy, jak bardzo ta niezwykła atmosfera radosnego święta kontrastuje z brutalną rzeczywistością świata, w którym brakuje miejsca dla Boga, a w konsekwencji dla człowieka. Przynosimy zagrożenia pokoju w skali świata, ojczyzny i rodzin, ograniczenia ludzkiej egzystencji, obawy tych którzy w czasie pandemii martwią się o zdrowie i życie bliskich, opłakują zmarłych; niesiemy troski tych którzy zapewniają bezpieczeństwo granicom, ale i rozpacz tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny i szukania dachu nad głową. Przynosimy dzieci i młodzież, troskę o przyszłość świata, Kościoła i ojczyzny. Także tych, którzy z różnych przyczyn nie zdążają do Betlejem, uważając, że sami sobie wystarczą – wyliczał ksiądz arcybiskup. Jak podkreślił, Emmanuel, Bóg z nami, przemienia oblicze świata, wyzwala wiele dobra, pozwala przezwyciężać egoizm i napełnia serca ufnością. – Stając w Betlejem z trudnym bagażem rzeczywistości, błagajmy o światło i przyjmujmy Jezusa jako prawdę, która nigdy nie zawodzi – zaapelował abp Budzik.

2022-01-04 18:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znajdź męża i żonę – Msza św. dla singli

[ TEMATY ]

Msza św.

Tomasz Lewandowski

Do miast, w których odprawiane są Msze św. dla osób poszukujących męża czy żony dołącza Częstochowa. W parafii p.w. Bożego Miłosierdzia pierwsza taka Eucharystia sprawowana będzie w sobotę, 31 stycznia o godz. 18.00. Kolejne zaplanowane są na każdą ostatnią sobotę miesiąca. Każdorazowo po wspólnej modlitwie odbędzie się spotkanie integracyjne w salce parafialnej.

„Na wielu katolickich stronach internetowych możemy wyczytać o szczęśliwych małżeństwach, które poznały się w kościele. Czemu w naszym mieście nie stworzyć ku temu okazji? - zastanawiają się organizatorzy. Okazuje się, że w Częstochowie jest wcale niemało ludzi, którzy zakładają swoje profile na katolickich portalach dla singli, np. www.przeznaczeni.pl i www.zapisanisobie.pl. „Chcemy stworzyć kolejną okazję do spotkania się w realu” – deklarują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję