Reklama

Niedziela Lubelska

Srebrny jubileusz

Międzynarodowy Festiwal Organowy od 25 lat odbywa się w parafii Świętej Rodziny w Lublinie.

Niedziela lubelska 2/2022, str. IV

[ TEMATY ]

25‑lecie

festiwal organowy

Archiwum parafii

Pamiątkowe zdjęcie osób związanych z festiwalem na Czubach

Pamiątkowe zdjęcie osób związanych z festiwalem na Czubach

Uroczystości odpustowe w parafii na Czubach, gdzie w 1987 r. Mszę św. dla milionowej rzeszy wiernych sprawował św. Jan Paweł II, upłynęły pod znakiem srebrnego jubileuszu. Koncerty, inspirowane dziedzictwem papieża Polaka, to autorski pomysł Roberta Grudnia i proboszcza ks. kan. Ryszarda Juraka, kontynuowany przez jago następcę ks. prał. Tadeusza Pajurka. Pierwszy festiwal odbył się w1997 r., w 10. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego do Lublina. Dzięki współpracy artysty i kapłanów, rokrocznie mieszkańcy Lublina i goście mają możliwość uczestnictwa w wyjątkowych wieczorach muzycznych, gdzie piękne dźwięki przeplatają się z wartościowymi słowami. Interpretacji znanych i nowych dzieł podejmowali się wybitni artyści, znani z muzycznych scen świata, jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Wiesław Ochman, Małgorzata Walewska, Teresa Żylis-Gara, Alicja Węgorzewska, Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Bogdan Kierejsza, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Poznańskie Słowiki. 26 grudnia, podczas jubileuszowej gali transmitowanej przez TVP3 Lublin, z koncertem kolęd wystąpili: Maciej Miecznikowski, Elżbieta Branicka, Natalia Kozub i Robert Grudzień oraz stypendystka funduszu Centrum Jana Pawła II Maria Kopińska.

Czas wdzięczności

– Dziękujemy Świętej Rodzinie za opiekę i prosimy o łaski potrzebne dla naszej wspólnoty parafialnej i festiwalowej, a także dla Ojczyzny. Dziękując Bogu za 25 lat festiwalu, wyrażamy uznanie dla jego organizatorów i wykonawców – powiedział ks. Tadeusz Pajurek. Podczas gali osoby zasłużone dla festiwalu otrzymały wyjątkowe nagrody. Robert Grudzień za realizację autorskiego pomysłu został uhonorowany archidiecezjalnym medalem „Lumen mundi”. Wyróżnienie przyznawane przez metropolitę lubelskiego świeckim zaangażowanym w życie Kościoła otrzymały także osoby od 25 lat związane z MFO: Irena Szumlak – przewodnicząca Rady Duszpasterskiej przy parafii Świętej Rodziny w Lublinie, zawodowo skarbnik miasta; Krystyna Czuchryta – zaangażowana w życie kulturalne parafii, odpowiedzialna za dokumentację finansową festiwalu oraz Stanisław Sadowski, parafianin i fotograf dokumentujący wszystkie koncerty. Ponadto prezydent Krzysztof Żuk odznaczył medalem „Zasłużony dla miasta Lublin” ks. Ryszarda Juraka i Roberta Grudnia. Nagrody zostały przyznane w podziękowaniu za organizację festiwalu, za promocję wydarzeń i postaci związanych z narodem i historią Polski, za zasługi na rzecz upowszechniania muzyki sakralnej oraz za nieoceniony wkład w życie społeczno-kulturalne Lublina i służbę Kościołowi.

Drogowskaz na życie

Robert Grudzień, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Lublinie, znany jest z projektów muzyczno-poetyckich związanych z wydarzeniami z życia Kościoła i narodu, np. w minionym roku zrealizował cykl koncertów poświęconych pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z naszej polskiej ziemi”. W rozmowie z Niedzielą podkreślił, że jest „wierzącym i praktykującym katolikiem, należy do Pokolenia JPII”. – Pontyfikat Jana Pawła II ukształtował moje wybory jako dorosłego człowieka. Jego słowa tak głęboko zapadły w pamięć i serce, że stały się drogowskazem na całe życie i wytyczyły działalność artystyczną. Większość moich koncertów jest związanych z Ojcem Świętym. Jako artysta często odwołuję się do jego dziedzictwa, które promuję w Polsce i za granicą. Staram się skupiać grono silnych moralnie osób: twórców, wykonawców, organizatorów, i wraz z nimi realizować przesłanie św. Jana Pawła II – powiedział Robert Grudzień.

2022-01-04 18:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jędrzejów: muzyka Stanisława Moniuszki motywem przewodnim festiwalu organowego u cystersów

[ TEMATY ]

festiwal organowy

Stanisław Moniuszko/Wikipedia

Stanisław Moniuszko jest uważany za twórcę polskiego stylu narodowego w operze i pieśni. Przeszedł do historii kultury przede wszystkim jako autor oper

Stanisław Moniuszko
jest uważany za twórcę
polskiego stylu narodowego
w operze i pieśni.
Przeszedł do historii kultury
przede wszystkim jako autor oper

6 lipca rusza XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w klasztorze oo. Cystersów – podczas lipcowych i sierpniowych koncertów melomani będą mogli usłyszeć arie z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, które zabrzmią w klasztornym kościele w archiopactwie cysterskim.

- To nasze najważniejsze wydarzenie kulturalno –religijne w te wakacje – informuje w rozmowie z KAI o. Jakub Zawadzki, cysters i proboszcz cysterskiej parafii w Jędrzejowie. Przypomina, że wykorzystywane są wówczas jedne z najcenniejszych organów w Polsce oraz że artystyczne wydarzenie gromadzi melomanów z różnych zakątków kraju. Kościół jest wtedy zawsze pełen, a uczestnicy koncertów nawiedzają także konfesję bł. Wincentego Kadłubka, który został pochowany w Jędrzejowie. Tutaj mieści się jego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję