Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ekumeniczne czytanie Apokalipsy

Ostatnia z biblijnych ksiąg będzie lekturą w Ekumenicznym Maratonie Biblijnym.

Po raz kolejny słowa Pisma Świętego odczytywać będą publicznie duchowni różnych wyznań, na czele z katolickim biskupem Romanem Pindlem i bp. Adrianem Korczago – zwierzchnikiem wspólnoty ewangelicko-augsburskiej, ponadto przedstawiciele władz samorządowych i różnych środowisk życia społecznego Podbeskidzia.

Księga nadziei

– Powodów, dla których wybraliśmy ostatnią księgę Pisma Świętego, jest kilka. Pierwszy związany jest z faktem, że materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan AD 2022 opracowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu. To zaś przyniosło skojarzenie z listami do 7 Kościołów Azji, które z natchnienia Bożego zapisał św. Jan – tłumaczą organizatorzy ekumenicznego przedsięwzięcia. Drugim powodem jest niełatwa w ogóle sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. „Teraz samo istnienie małej chrześcijańskiej wspólnoty jest zagrożone, gdyż wiele osób jest zmuszonych do szukania bezpieczniejszego i spokojniejszego życia gdzie indziej. Podobnie jak Światłu świata - Dzieciątku Jezus zagrażało okrucieństwo Heroda, tak światłu chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu coraz bardziej w tych trudnych czasach zagraża prześladowanie przez nowych Herodów” – czytamy we wspomnianych materiałach. – Księga Apokalipsy jest Bożym orędziem, głoszącym że mimo ucisku, mimo prześladowań wyznawcy Chrystusa osiągają zwycięstwo właśnie przez wierność Bogu. Apokalipsa jest księgą nadziei, że ostatnie słowo historii nie należy do potęg świata lecz do Boga, który jest Panem. Po trzecie dziś często uderza się w apokaliptyczne nuty. Mamy kryzys pandemiczny, ekonomiczny, moralny, duchowy. Wielu ludzi pyta, jaki sens ma to wszystko, czego doświadczmy. Wydaje się, że sięgnięcie po tekst Apokalipsy św. Jana będzie bardzo interesującym doświadczeniem. Odczytanie słowa Bożego w takim kontekście może być bardzo owocne – wyjaśniają organizatorzy.

Maraton biblijny

Ekumeniczny Maraton Biblijny to wspólna inicjatywa Książnicy Beskidzkiej i oraz Radia Anioł Beskidów. W poprzednich edycjach odczytywano m.in. teksty Ewangelii św. Łukasza, św. Marka, List do Rzymian, fragmenty Dziejów Apostolskich, Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, 3. Księgi Machabejskiej, Księgi Jozuego. Wieloletnia tradycja spotkania ekumenicznego została zaburzona w ubiegłym roku pandemicznymi ograniczeniami. Wtedy to Maraton Biblijny wyemitowano w internecie w Niedzielę Słowa Bożego. /PB

19 stycznia o godz. 10.00 w Książnicy Beskidzkiej oraz na falach diecezjalnego Radia Anioł Beskidów wybrzmi tekst pierwszych dwunastu rozdziałów Apokalipsy św. Jana Apostoła. Oczywiście, jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczne czytanie

2023-01-31 15:04

Niedziela bielsko-żywiecka 6/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ekumeniczny Maraton Biblijny

PB

Bp Piotr Greger odczytuje pierwsze wersety Mateuszowej Ewangelii

Bp Piotr Greger odczytuje pierwsze wersety Mateuszowej Ewangelii

Ewangelia św. Mateusza była lekturą 15. Ekumenicznego Maratonu Biblijnego w Bielsku-Białej.

Słowa Pisma Świętego odczytywali przedstawiciele duchowieństwa, wierni różnych kościołów chrześcijańskich, politycy, samorządowcy, społecznicy, ludzie nauki, kultury. Ekumeniczne wydarzenie 19 stycznia zainaugurowali biskupi Piotr Greger z Kościoła katolickiego oraz Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego. Pasterz naszej diecezji podkreślił, że przez wieki Ewangelia Mateuszowa była nazywana „Dobrą Nowiną Kościoła”, ponieważ jest najbardziej eklezjalną z wszystkich czterech ewangelicznych przekazów. Z kolei zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego zauważył, że czytane słowo Boże musi znaleźć odzwierciedlenie w naszym życiu.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję