Reklama

Niedziela Rzeszowska

Konsekracja – wielki dzień

26 grudnia 2021 r w parafii Świętej Rodziny w Ropczycach odbyła się najważniejsza w jej dziejach uroczystość – konsekracja kościoła.

Niedziela rzeszowska 3/2022, str. III

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

Stanisław Fic

Bp Jan Wątroba namaszcza ołtarz

Bp Jan Wątroba namaszcza ołtarz

Dla niewielkiej parafii położonej w najbardziej uprzemysłowionej części miasta – w Ropczycach na Czekaju – było to wyjątkowe i podwójne święto, bowiem w tym dniu parafialna wspólnota świętowała również swój doroczny odpust ku czci Świętej Rodziny z Nazaretu.

Trochę historii

Uroczystość odbyła się w czterdziestą rocznicę wmurowania kamienia węgielnego przez bp. Jerzego Ablewicza, który uczynił to 10 października 1981 r. oraz w dwudziestą rocznicę erygowania parafii, co miało miejsce 26 sierpnia 2001 r. Kolejni księża rektorzy, począwszy od budowniczego kościoła ks. Czesława Konwenta, aż do obecnego proboszcza wraz z parafianami czekajskimi troszczyli się o piękno kościoła i jego wyposażenie. Ostatnie kilka lat to czas odnawiania wnętrza świątyni wraz z płaskorzeźbą Świętej Rodziny, wykonania elewacji zewnętrznej, budowy wieżyczki kościelnej oraz zagospodarowania obejścia kościoła wraz z nowym parkingiem.

Misje i katechezy

Przygotowania do konsekracji trwały także w wymiarze duchowym przez modlitwę, kazania okolicznościowe, a w ostatnim roku przez misje parafialne. Na tydzień przed uroczystością odbyły się katechezy mistagogiczne wyjaśniające poszczególne obrzędy konsekracji wygłoszone przez ks. dr. Sławomira Jeziorskiego, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i głównego liturgistę diecezji.

Niezapomniany dzień

Reklama

Konsekracji kościoła na Czekaju dokonał ordynariusz diecezji bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali kapłani z dekanatu, ks. Jacek Pasela, tutejszy rodak oraz ks. Marek Łopatka, krewny śp. ks. Mariana Łopatki. W uroczystości uczestniczyło wielu parafian i mieszkańców sąsiednich miejscowości, którzy radowali się i dziękowali Panu Bogu za Jego dobroć i miłosierdzie.

W naszych sercach jest wielka radość, bo Pan na zawsze zamieszkał pośród nas w tym domu modlitwy. Niech Jego Imię będzie uwielbione na wieki. Niech ten kościół poświęcony Panu Bogu na własność będzie miejscem spotkania Pana ze swoim ludem i miejscem uświęcania przez Słowo Boże i sakramenty święte. Wyrażam wielką wdzięczność i powierzam w modlitwie wszystkich budowniczych, ofiarodawców i wszystkich parafian. Niech Święta Rodzina z Nazaretu opiekuje się każdą naszą rodziną.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dedykacja świątyni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

konsekracja kościoła

Archiwum parafii

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga

W Szczecinie miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny Kowalskiej w parafii jej dedykowanej, w dekanacie Szczecin-Żelechowa.

Bukowo to część miasta i osiedle administracyjne Szczecina – mówi ks. kan. Adam Bocheński – będąca jednostką pomocniczą miasta, położoną w rejonie północ, na południowo-wschodniej części Wzgórz Warszewskich w bliskości Golęcina. Od wielu lat rozpoczęto tutaj budowę zarówno osiedli, jak i domów jednorodzinnych, przez co zaistniała ogromna potrzeba budowy także świątyni. Po spełnieniu wielu formalności wyznaczono teren przy ul. Ogrodniczej i w ten sposób zaczęła się pisać historia parafii św. Faustyny Kowalskiej, która oficjalnie została erygowana dekretem abp. Zygmunta Kamińskiego 1 stycznia 2001 r.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja/ Ks. Rafał Działak: dobrze pamiętam moment wypadku

2022-08-08 08:24

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Dobrze pamiętam moment wypadku. Gdy autokar zjechał z drogi powiedziałem sobie: jedziemy w pole, zaraz będziemy fruwać! Okazało się, że trafiliśmy prosto w wybetonowany rów – powiedział w niedzielę PAP ks. Rafał Działak, jeden z poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji.

W wyniku wypadku, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji zginęło 12 osób. 32 osoby zostały ranne, 19 z nich jest w ciężkim stanie. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję