Reklama

Polska

Weź udział w projekcie miłosierdzia!

[ TEMATY ]

miłosierdzie

ŚDM w Krakowie

tashatuvango/pl.fotolia.com

Ciepłe skarpety dla bezdomnych. Krew dla potrzebujących. Opatrunki dla szpitali misyjnych w Afryce. A co Ty zrobisz? W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie rozpoczynamy nowy projekt: Młodzi Misjonarze Miłosierdzia.

Kim są Młodzi Misjonarze

Reklama

Nazwa projektu nawiązuje do zapowiedzi papieża Franciszka związanej z ogłoszonym Rokiem Miłosierdzia. Papież zamierza w Wielkim Poście wysyłać Misjonarzy Miłosierdzia – kapłanów, którzy otrzymają od niego władzę odpuszczania grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Ich działanie ma być „żywym znakiem tego, jak Ojciec przygarnia tych, którzy szukają Jego przebaczenia”.

Podobne zadanie – bycie żywym znakiem nadziei i miłości – stoi przed Młodymi Misjonarzami Miłosierdzia. Zauważając potrzeby tych, którzy są blisko nas – samotnych, chorych, ubogich i smutnych – i odpowiadając na nie, stajemy się świadkami miłosiernej miłości Boga. Jednocześnie pokazujemy, że jesteśmy zdolni do prawdziwej miłości –wbrew temu, co sądzi się o młodzieży.

Kto może zostać Młodym Misjonarzem Miłosierdzia?

Reklama

Najprościej mówiąc: każdy, komu jest bliska idea miłosierdzia. Projekt skierowany jest zwłaszcza do młodych Polaków, którzy czują się zaproszeni do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Młodym Misjonarzem Miłosierdzia może więc zostać każdy z nas. Wystarczy, że otworzymy oczy i zauważymy realne problemy i potrzeby ludzi, z którymi spotykamy się na co dzień. Misję możemy realizować wszędzie: w szkole, parafii, wspólnocie, duszpasterstwie, w stowarzyszeniu, rodzinie i grupie przyjaciół. W każdym środowisku zjednoczonym ideą miłosierdzia.

Jak działać?

Kiedy już zauważymy, czego potrzeba naszym bliskim, sąsiadom, znajomym – czas na zastanowienie się, jak można im pomóc. Zastanawiając się, na modlitwie zapytajmy o radę Ojca. Później po prostu zrealizujmy nasz projekt. Z radością, zaangażowaniem, entuzjazmem, którymi zachęcimy do działania innych. Potem zobaczmy, co dobrego stało się w naszym życiu, w naszym otoczeniu. Co zmienił wykonany przez nas gest miłosierdzia. I pokażmy to. W tekście, filmie, zdjęciach – każdej formie.

Zróbmy prezent papieżowi

Multimedialne świadectwa realizacji misji miłosierdzia będą prezentowane na stronie internetowej ŚDM, publikowane w mediach społecznościowych, a następnie zebrane i ofiarowane w darze papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

- Chcemy, by wieść o tych dziełach niosła się szeroko i pobudzała kolejne środowiska, zarażając je pozytywnymi przykładami młodzieńczego entuzjazmu w niesieniu pomocy potrzebującym. – podkreśla biskup Muskus.

Co, gdzie, kiedy

13 maja 2015 – ogłoszenie projektu podczas konferencji prasowej w Sanktuarium św. Jana Pawła II. 13 maja to kolejna rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Papież, przebaczając zamachowcowi, zadziwił świat i jasno pokazał drogę miłosierdzia wobec drugiego człowieka. Dlatego to właśnie św. Jan Paweł II jest patronem Młodych Misjonarzy Miłosierdzia.

8 grudnia 2015 – oficjalna inauguracja projektu. W tym dniu papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, inaugurując w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Będzie to także początek przyjmowania multimedialnych świadectw Młodych Misjonarzy Miłosierdzia.

26-31 lipca 2016 – Wielki Finał projektu: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Multimedialna księga świadectw Młodych Misjonarzy Miłosierdzia będzie naszym darem dla młodych świata, dla papieża Franciszka, dla Kościoła w Polsce i na świecie.

Świadectwa miłosierdzia będzie można przysyłać na adres: misjonarze@krakow2016.com.

2015-05-13 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fenomen kultu Bożego Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Mazur/episkopat.pl

Kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach

Kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach

Setki tysięcy świadectw życia i nawrócenia, prośby i podziękowania płynące codziennie z całego świata oraz ilość pielgrzymów przybywających do Łagiewnik ukazują fenomen kultu Bożego Miłosierdzia i stanowią potwierdzenie tego, jak wielkie zmiany dokonują się w życiu milionów wierzących i niewierzących na całym świecie.

Dla wielu ludzi fenomen Bożego Miłosierdzia i postać św. s. Faustyny, skromnej zakonnicy, której Jezus powierzył konkretne zadania dotyczące kultu Bożego Miłosierdzia jest zadziwiający, a mistyczne aspekty jej życia mogą wydawać się niezrozumiałe i trudne. - Bóg przez s. Faustynę przekazał nam bardzo proste przesłanie. Siostra Faustyna pokazuje światu oblicze Boga miłosiernego i ukazuje ludziom na czym polega miłość miłosierna, czyli to czego współczesny człowiek najbardziej potrzebuje – podkreśliła s. Elżbieta Siepak ZMBM, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dodała, że Boże Miłosierdzie jest dzisiaj ratunkiem dla współczesnego, niespokojnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję