Reklama

Niedziela Podlaska

Pomaga żyć według Bożego zamysłu

O tym czym jest teologia i czy przeznaczona jest ona wyłącznie dla osób duchownych z ks. dr. Jarosławem Rzymskim, wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie, rozmawia Monika Kanabrodzka.

Niedziela podlaska 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wywiad

teologia

Archiwum autora

Ks. dr Jarosław Rzymski

Ks. dr Jarosław Rzymski

Monika Kanabrodzka: Proszę o wyjaśnienie słowa teologia i wskazanie, kim jest obecnie teolog.

Ks. Jarosław Rzymski: Pojęcie to pochodzi ze złożenia greckich słów Theos – Bóg oraz logos – słowo, pojęcie, nauka. Teologia oznacza zatem naukę o Bogu, ale także o wszystkim, co z Nim jest związane. Stąd teolog, oprócz Misterium Boga Trójjedynego, rozważa też świat – od jego stworzenia z człowiekiem na czele, aż po jego dopełnienie na końcu czasów i eschatologię, czyli po rzeczy ostateczne. Szczególne miejsce zajmuje historia zbawienia, tj. wszystko, co Bóg uczynił dla zbawienia człowieka, ze szczytowym punktem w wydarzeniach paschalnych. Teolog podejmuje także refleksję nad Biblią, Maryją, sakramentami, łaską, wiarą Kościoła, a także nad aplikacją prawd wiary w życie moralne chrześcijanina. Zadaniem teologa jest nie tyle podać wiedzę o Bogu, ile odczytując poszczególne prawdy teologiczne, dążyć do Boga, służąc innym swoją wiedzą, ale przede wszystkim przykładem życia.

Skąd możemy pozyskiwać wiedzę teologiczną i jakie ma ona znaczenie w formacji chrześcijańskiej?

Pierwszym i podstawowym źródłem jest Biblia. Sięgać możemy do nauczania soborów, papieży i biskupów. Dziś jest ono łatwo dostępne nie tylko w księgarniach, ale i w prasie, choćby na łamach Niedzieli, czy też w internecie. Zachęcam do wsłuchiwania się w teksty modlitw liturgicznych, zwłaszcza mszalnych, które są bogatym źródłem wiedzy teologicznej. Prosper z Akwitanii nie bez powodu sformułował zasadę lex orandi – lex credendi, czyli prawo modlitwy prawem wiary, albo inaczej: jak wierzysz, tak się modlisz. W formacji chrześcijańskiej wiedza teologiczna mówi nam o Bogu, ale i o świecie, i o człowieku, z prawdą najważniejszą, że Bóg pragnie naszego zbawienia. Nie tylko je zapowiedział, ale i we Wcielonym Synu zrealizował. Ten dar domaga się naszej odpowiedzi, stąd do lex orandi – lex credendi można by dodać kolejny element – lex vivendi. Jak się modlę i jak wierzę ma wpływać na to jak żyję. Wiedza teologiczna ma pomagać w życiu według Bożego zamysłu.

Reklama

Dlaczego warto studiować teologię? Czy jej zgłębianie zarezerwowane jest wyłącznie dla duchownych?

Studiowanie teologii, choć nie należy zawężać go jedynie do studiów uniwersyteckich, jest poznawaniem wiedzy. Z drugiej strony prawdą jest, że sama wiedza nie zbawia. Studia teologiczne nie są jedynie zaznajamianiem się ze zbiorem prawd wiary, ale przede wszystkim są poznawaniem Boga, które prowadzi do wiary. W pojęciu wiary zawarte są dwa momenty: wierzyć w prawdy o Bogu i wierzyć Bogu. Studia teologiczne łączą te dwa elementy, które powinny być pożądane przez wszystkich, dlatego zgłębianie teologii nie jest zastrzeżone jedynie dla duchownych. Widać to zwłaszcza na uniwersyteckich korytarzach, gdzie obecnie znaczną grupę stanowią świeccy profesorowie i studenci.

Wspomnienie znanego m.in. z gorliwego poszukiwania prawdy św. Tomasza z Akwinu przypada 28 stycznia. Co współczesny człowiek może zaczerpnąć z jego spuścizny?

W dzisiejszym świecie, stawiającym wiarę i rozum po przeciwnych stronach barykady, chcącym rozumem wyśmiać i obalić wiarę, aktualne pozostaje jego przesłanie, że wiara i rozum, ale traktowane łącznie, jako pomocne sobie wzajemnie, mogą doprowadzić do poznania prawdy, której ostatecznym celem jest poznanie Boga. Doktor anielski, mimo nieprzeciętnego umysłu, pozostał ufnym Bogu dzieckiem, kochał modlitwę, zwłaszcza adorację Najświętszego Sakramentu. Po prawie ośmiuset latach od jego narodzin nadal pozostaje wzorem łączenia spraw codziennych ze sprawami Bożymi.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promują teologię

Dobro trzeba promować, zło samo w sobie jest medialne – ta myśl zdaje się przyświecać władzom Wydziału Teologicznego UKSW, zachęcającemu młodych ludzi do studiowania właśnie tu

Dodatkowa, jesienna rekrutacja to coś, co od kilku lat znają wszystkie uczelnie w Warszawie i w całym kraju. To skutek niżu demograficznego i fatalnych wyników matur, która wyeliminowała z wyścigu o indeks na początku lata co trzeciego maturzystę.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję