Reklama

Niedziela Rzeszowska

Duszpasterstwo przez media

O roli i zadaniach mediów w duszpasterstwie parafialnym z ks. Jakubem Oczkowiczem rozmawia ks. Jakub Nagi.

Ks. Jakub Nagi: 24 stycznia w liturgii Kościoła wspominamy św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, pisarzy, mediów i komunikacji. Ksiądz będąc wikariuszem w parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie, obok posługi sakramentalnej i pracy w szkole, zajmuje się także medialną stroną duszpasterstwa parafialnego. Na czym to polega?

Ks. Jakub Oczkowicz: Medialna strona duszpasterstwa parafialnego, w tym również social media, to współczesny standard. Moim zadaniem jest prowadzenie profilu parafii na portalach społecznościowych, obsługa strony internetowej, opracowywanie artykułów relacjonujących wydarzenia parafialne, redagowanie gazetki parafialnej. W ostatnim czasie – to dla mnie nowość, zajmuję się tworzeniem grafiki, która służy do informowania o bieżących wydarzeniach z życia parafii i Kościoła. Wszystko, co możemy nazwać kontaktem z „e-parafianami” to moje zadanie. Oczywiście duszpasterstwo internetowe nie jest celem, a jedynie środkiem.

„Gazetka parafialna”, czy to nie brzmi zbyt archaicznie?

Gazetka parafialna… tak, brzmi to jak z „poprzedniej epoki”. Ale paradoksalnie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że taki sposób przekazu informacji, czy komunikacji odszedł do lamusa, jest to forma nadal popularna. Obecnie gazetka Michael wydawana jest w nakładzie blisko 700 egzemplarzy, dzięki czemu jesteśmy obecni w połowie mieszkań naszej parafii. W ubiegłym roku ukazał się jej tysięczny numer! Zdarza się, że cały nakład wyczerpuje się w niedzielę już przed południem.

Wraz z upływem lat zmieniają się odbiorcy, formy przekazu. Jak zmieniała się gazetka?

W ponad 30-letniej historii gazetki przewinęło się kilkunastu parafian i kilkanaście parafianek piszących do biuletynu. Na przestrzeni lat zmieniała się jej szata graficzna, logo i nakład. Od kilku lat gazetka ukazuje się również w formie elektronicznej na stronie internetowej parafii. Zaryzykuję stwierdzenie, że żyje ona i dorasta wraz z jej odbiorcami. Dlatego konieczne są co pewien czas małe zmiany. W bieżącym roku parafia przeżywa jubileusz 40-lecia istnienia. Cztery dekady to konkretny kawałek życia, życia naszych odbiorców, których stanowią zarówno osoby w wieku średnim, jak i „ciut” starsze.

Reklama

Trzeba przypomnieć, że nie byłoby naszej gazetki, gdyby nie ówczesny proboszcz – ks. prał. Stanisław Potera, który we współpracy z wikariuszem – ks. Tadeuszem Pindarą zainicjował jej powstanie. Warto także podziękować wikariuszom, którzy pomagali w redagowaniu pisma, a także wszystkim parafianom, którzy tworzyli zespół redakcyjny, bądź w obecnym czasie piszą artykuły.

Czy strona parafialna, media społecznościowe powinny działać w każdej parafii?

Uważam, że tak. Oczywiście, kontakt bezpośredni jest na pierwszym miejscu – tego nie zastąpi żaden komunikator, to już doskonale wiemy po czasie pracy zdalnej. Jedną z przykrych konsekwencji komunikowania się na odległość jest brak lub pogorszenie się relacji. Mamy mnóstwo narzędzi, sposobów komunikacji, ale… nie mamy relacji. Wracając do pytania. Ponieważ internet jest dziś tak powszechnym sposobem komunikacji, powiedziałbym, że nawet drugim (jak nie pierwszym) wymiarem życia, nie może tam zabraknąć Kościoła.

Spójrzmy na statystyki. Nasz profil na FB obserwuje blisko 2 tysiące odbiorów (polubień fanpage nieco ponad 1600). Publikowane posty – może nie są to rekordy popularności, ale mają zasięg ok. 2 tysięcy. I teraz, to jest ważne, wśród odbiorców publikowanych treści zdecydowana większość to mieszkańcy Rzeszowa.

Posługuje Ksiądz również w Katolickim Radiu Via prowadząc w każdą środę katechezy. Docierają do Księdza informacje zwrotne dotyczące ewangelizacji w eterze?

Słowo Boże nie działa tylko w jednym przypadku – kiedy nie jest głoszone. Wiara rodzi się ze słuchania, napisał św. Paweł w Liście do Rzymian. A w radiu przecież o słuchanie głównie chodzi. Ważne jest słowo. Wiele razy mogłem usłyszeć Radio Via, czy to w małym sklepie, zakładzie fryzjerskim, urzędzie, czy jadąc autobusem.

Reklama

Każdego roku Ojciec Święty pisze orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Orędzie na rok 2022 nosi tytuł: „Słuchajcie!”. Dlaczego słuchanie dzisiaj jest ważne?

Nasz wywiad nie byłby możliwy do przeprowadzenia, jeśli nie słuchałbym zadawanych pytań. Mógłbym odpowiadać w ciemno, ale miałbym raczej nikłe szanse na trafienie w postawione pytania. Zdobywanie informacji, wiedzy, każda rozmowa, żeby nie była monologiem wymaga słuchania. Bez słuchania możemy udzielać odpowiedzi na pytania, które nie padają, pozostaniemy w miejscu, nie zdobędziemy informacji, nie nauczymy się czegoś nowego. Bez słuchania się nie rozwiniemy. Jezus zapytany o najważniejsze przykazanie, zanim przywołał przykazanie Miłości Boga i bliźniego, powiedział: pierwsze jest, słuchaj. Prosi nas, byśmy zwracali uwagę na to, jak słuchamy. Ciekawe, że z ludźmi, których lubimy żegnamy się słowami: Do usłyszenia! Dziękuję za rozmowę i do usłyszenia!

Ks. Jakub Oczkowicz wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie, redaktor Katolickiego Radia Via

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Realizuje program Prawa i Sprawiedliwości

Niedziela Ogólnopolska 46/2017, str. 42-43

[ TEMATY ]

wywiad

Artur Stelmasiak

Odpowiedzialność polityka polega na tym, aby mądrze troszczyć się o to, co zostało mu powierzone – mówi min. Jan Szyszko

Odpowiedzialność polityka polega na tym, aby mądrze troszczyć się o to, co zostało mu powierzone – mówi min. Jan Szyszko

ARTUR STELMASIAK: – Dlaczego Pan Minister jest tak mocno atakowany?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję