Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomagają dzieciom, walczą ze stereotypami

W styczniu świętujemy 100. rocznicę zastosowania insuliny w leczeniu cukrzycy. O tym, jak ważne było to odkrycie, wiedzą chorzy i ich opiekunowie. Zwłaszcza, że dotyczy ona coraz młodszych pacjentów.

Niedziela warszawska 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

fundacja

cukrzyca

FdDzC

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą. Trzecia z lewej: Dagmara Staniszewska

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą. Trzecia z lewej: Dagmara Staniszewska

Wzrost świadomości społecznej o problemie, jakim jest cukrzyca, jest ogromny, a wynika niewątpliwie ze wzrostu zachorowań. W Warszawie od 28 lat działa Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, powstała z inicjatywy dr Anny Symonides-Ławeckiej oraz rodziców młodych pacjentów.

Większe bezpieczeństwo

Rozwój medycyny i technologii nieustająco daje diabetykom coraz lepszy komfort życia z chorobą. Niestety cały czas cukrzyca typu 1 pozostaje chorobą nieuleczalną. Diabetolodzy alarmują, że dzieci trafiają do szpitali w bardzo zaawansowanym stadium choroby.

– Odkrycie insuliny było przełomem nie tylko w leczeniu cukrzycy, ale ogromnym odkryciem dla całej medycyny – stwierdza lek. Emilia Kowalczyk-Korcz z Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii UCK WUM. – Podawana podskórnie nadal jest podstawą leczenia pacjentów z cukrzycą. Zmieniły się rodzaje używanych insulin, forma podaży ewoluowała ze szklano-metalowych strzykawek (wymagających gotowania po każdym użyciu wraz z wielorazową igłą), przez strzykawki insulinówki, peny, aż po obecnie stosowane pompy insulinowe – wskazuje lekarz.

Specjalista podkreśla, że współczesne metody leczenia pozwalają dostosować sposób leczenia do trybu życia pacjenta, a nie jak było nie tak dawno – życie do choroby. Dzięki tak zaawansowanym metodom leczenia jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom bezpieczeństwo, dobrą jakość życia oraz uniknąć groźnych powikłań choroby.

Z działań Fundacji korzystają dzieci, rodziny i dorośli z całej Polski. Jej aktywność koncentruje się na: edukacji, rehabilitacji, integracji, promocji zdrowego stylu życia, dostępie do nowych technologii oraz wsparciu finansowym. W ramach Fundacji można również założyć subkonto i dofinansowywać ze zgromadzonych na nim środków koszty prowadzenia choroby.

– Od lat staramy się o rozszerzenie grupy wiekowej pacjentów objętych refundacją – mówi prezes Fundacji.

Wyzwaniem dla organizacji jest także walka ze stereotypami dotyczącymi np. przyczyn zachorowalności na cukrzycę typu 1, która – w odróżnieniu typu 2 – jest chorobą autoimmunologiczną i diabetyk nie miał wpływu na jej wystąpienie. Tymczasem w świadomości wielu ludzi cukrzyk to osoba, która zachorowała, gdyż „jadła za dużo słodyczy i mało się ruszała”. – Taka stygmatyzacja dzieci jest dla nich krzywdząca – podkreśla Staniszewska.

Reklama

Kompleksowe wsparcie

Rodzice młodych pacjentów mogą liczyć na kompleksowe wsparcie Fundacji.

– Mogłam uzyskać pomoc, gdy zgubił się glukometr, otrzymać informację, gdzie i kiedy złożyć dokumenty na dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, jak znaleźć wsparcie przy finansowaniu opieki medycznej, leków i sprzętu medycznego dla dziecka – mówi Ewa Małolepsza, mama 13-letniego Józka z ct1. – Wiedząc, że syn może zostać w Fundacji ile tylko chce, wiem, że może zawsze liczyć na wsparcie. Jestem spokojniejsza o przyszłość – przyznaje zatroskana mama.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: Fundacja Jana Pawła II wspiera ukraińską młodzież

Fundacja Jana Pawła nie pozostaje obojętna na los młodych ludzi walczących w obronie dotkniętej wojną Ukrainy – stwierdził emerytowany metropolita krakowski i wieloletni sekretarz osobisty Ojca Świętego, kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślił, że młodzi stypendyści z Ukrainy poprzez ofiarne oddanie się sprawom swojej ojczyzny są żywym pomnikiem nauczania św. Jana Pawła II

Na zakończenie jubileuszowego sympozjum zorganizowanego z okazji 40-lecia działalności Fundacji Jana Pawła II ks. kard. Stanisław Dziwisz podziękował za przygotowanie spotkania i podkreślił, że jego celem było podjęcie refleksji nad aktualną kondycją Fundacji, a także nad kierunkami rozwoju i wyzwaniami, które stawia przed nią współczesność. Przypomniał, że Fundacja powstała dzięki ofiarności wielu osób, które od początku pontyfikatu Jana Pawła II wspierały go w posłudze Następcy św. Piotra i troszczyły się o to, by jego nauczanie było inspiracją dla przyszłych pokoleń, a zwłaszcza dla młodzieży z Polski i z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zaznaczył również, że Fundacja nie pozostaje obojętna na los młodych ludzi walczących w obronie dotkniętej wojną Ukrainy. Podkreślił, że młodzi stypendyści z Ukrainy poprzez ofiarne oddanie się sprawom swojej ojczyzny są żywym pomnikiem nauczania św. Jana Pawła II. Podziękował pracownikom Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II za organizację sympozjum i nowych wyzwań dla propagowania nauczania Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję